Jump to content

Golf 4 VR6 4motion

mad_kat

Recommended Posts

Se tine bine bătrânica 😅 ar fi fost un upgrade pe cinste  cu golful roșu 😀 poate in viitorul apropiat ?  Pentru hidratat meguiar's?

• Replies 415
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• mad_kat

191

• cxr2test

29

• rudiRUD

16

• Muale

15

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Weekendul asta a incept dragut. Un pic de zapada, potential de fun cu 4motion-ul, insa a sfarsit cu jeg major 🤣 La intoarcere insa, daca tot a fost cald si frumos duminica, am curatat si hidratat

Un nou an, din nou la drum. Din pacate (sau din fericire, ca macar acum stiu o treaba) de Sarbatori am incasat coronita, din fericire intr-o forma decenta, si doau saptamani ma uitam pe fereastra la G

Spre rusinea mea, trei luni de zile nu am miscat golful... ori mergeam cu bicicletele sau mai multi, ori pe drumuri de neumblat - busul si dinozaurul au avut monopolul acest an. Oricum am o problema m

Posted Images

Te batea gandul la golful rosu al meu?

Nu ai fi dat gres si m-as fi bucurat sa ajunga pe maini bune insa si VR ul tau e foarte frumos chiar am urmarit topicul tau si ai avut grija de masina, chiar apreciez mult asta la cei care se straduiesc sa tina o masina cat mai bine. +1

Edited by blordc
mad_kat

@blordc - da, golful rosu al tau. Insa V-urile sunt aparte, cu un comportament "addictive", fara violenta in accelerare a unui turbo stage2, insa cu o elasticitate si o plaja de cuplu incantatoare. Plus Haldexul :D

Si eu apreciez pe cei care isi tin masinile cat mai bine, si cat mai aproape de OE, cu upgrade-uri curate.

@4ddy23 nu, servetele speciale cu crema, insa folosite peste instructiunile de pe punga. Se simte fantastic diferenta, si se simte nevoia cam la interval de 3-4 luni.

mad_kat

momentul ala cand trebuie sa mergi la munca si sambata dimineata, pe drum mai iai pe cineva, si in timp ce astepti, iti admiri masina :D

IMG-6006.JPG

Inainte de golf 6 gti am avut si eu o aspirata, golf 3 gti care tragea foarte bine pentru 1000 kg cat avea, insa am dat-o ca am trecut la ceva mai avansat plus nu avea AC iar vara era mai greu. E un altfel de feeling cand treci la una cu turbo, pana in 3000 rpm cam o simti de zici ca e aspirata (nu este insa se aseamana intr-o anumita masura) insa dupa 3500 e una turbata care trage si nu se mai opreste.

mad_kat

@blordc discutia intre aspirata si turbo este aproape la fel de nesfarsita ca si cea diesel vs benzina.

Benzina turbo este mult mai brutala, si mai eficienta putere vs cilindree.

V-ul insa are (nu toti apreciaza, e drept) un fel de a trage de foarte jos in ture pana sus de tot, o elasticitate pe care nu o intalnesti la motoarele in linie. Iar sunetul... ❤️

Eu cred ca sunt om de V-uri pana la urma. Am mai avut prin 2012 un alt V6 de 2.5, unul din cele mai faine ever, ca si performante si ca sunet, din pacate caroseria si trenul de rulare lasau mult de dorit, si dupa ce l-am dat, n-a durat mult pana sa ajung din nou la V6 :)

VR6 =/= V6... Numa' zic, nu dau cu parul...

dscn91741_resize_4.thumb.jpg.61452abb1e58ce8a9fd767f9083cca62.jpg

Si, ca fost posesor de VR5(da, stiu ca nu se compara...), pot sa recunosc ca are farmecul lui, da, pentru o masina de weekend cu care sa ies sa ma plimb. Dar ca daily sau ca masina de performanta as alege oricand un 2.0 TSI...

Tu stii mai bine cu ce te impaci la condus si ce vrei de la masina, insa cum a zis si colegu o data ce te urci in 2 tsi nu o sa vrei mai putin. Si la mine se aude frumos cu evacuarea insa la tine simfonia e alta si asculti numai muzica clasica🙂.

Masina ta va dainui mult peste timp cum si mie imi vine greu sa dau G4 care va pleca de la mine la vara insa trebuie ca nu am ce face cu atatea masini.

• 2 weeks later...
mad_kat

Avand in vedere ca peste o saptamana voi pleca cu fii-mea in minivacanta, cu bicicletele, am facut un test, daca bicicleta de 16' de copii, merge pe suportul "normal". Si merge.

Apoi o spalare (dupa inca vreo 2000km de la ultima postare).

Ma declar multumit de uleiul OEM, nu il mananca, se aude bine motorul, si arata curat pe joja dupa 6000km de la schimb.

Dar se mai uzeaza chestii - discurile si placutele fatza sunt la sfarsit de viata. Am ATE cu Acele "dungi" eliptice, si abia de se mai simt la mana, si "umarul" este maricel. Le-am verificat si masurat weekendul asta, si se pare ca am discurile mari de 312 :)  Iar astazi, aproape ca am simtit nevoia AC-ului, deci trebuie sa adresez si acest aspect.

In rest, nu ai cum sa te superi pe Golful asta, la cum merge, cum se sta in el, si cum se aude. Oricum nu am motive.

IMG-6149.JPG

IMG-6151.JPG

• 1 month later...
mad_kat

S-au mai intamplat niste chestii. In primul rand, am fost la o verificare/ umplere cu substanta de contrast AC-ul. Aparent are o neetanseitate, dar nu ar fi asa mare, la o prima vedere nu se vede, Revin in vreo luna. In orice caz, acum este frig, si l-am rezolvat tocmai cand s-a incalzit vremea.

Apoi - dupa cum spuneam mai sus, franele fatza erau la sfarsit de viata. Nu mi-am dat insa seama cat de aproape... Placutele duse, discurile tocite, si cel mai nasol, nu mai calcau cum trebuie - se vede in una din poze cum arata discul pe interior. Cauza? Bineinteles glisierele imbacsite, murdare, si fara pic de vaselina. Din fericire pistoanele etrierilor se misca ok, garniturile sunt intregi.

Curatat tot, inlocuit discuri, inlocuit placute, curatat glisiere, aplicat vaselinele potrivite. Placute si discuri Textar - am avut doar experiente bune cu marca asta, si cand am luat OEM discuri si placute spate, in cutiile VW erau Textar...

Rezultatul - chiar si dupa doar aproape 100km (deci inca nu s-au asezat cum trebuie) frana e mai prompta, tine mult mai sus.

IMG-6407.JPG

IMG-6408.JPG

IMG-6409.JPG

IMG-6410.JPG

IMG-6411.JPG

IMG-6412.JPG

Nu ai alergat-o pe nicaieri zilele astea...?

mad_kat

Nu, am facut doar vreo 200km prin jurul Bucurestiului, a fost un weekend mai "eco" de bicicleala... Am pus din nou suportul la lucru.

Din nou Timisoara. Si, ca de obicei, with a twist. La dus, prin Brasov - Sighisoara. Mult mai lung, insa imi era dor de padurea Bogatii.

Spre rusinea mea, nu parcursesem acest drum cu Golful.

Ca de obicei, ranjet tamp pe serpentine dar si pe liniile (relativ) drepte.

Tehnic vorbind - franele sunt extraordinare dupa revizie, mult mai "responsive" si dozabile. Erau bune, acum sunt extraordinare. A fost alegere buna Textar allover.

Acum doua saptamani am si facut o revizie a aerului conditionat - de 2 ani nu mai mergea - stiam ca pierde, nu am avut insa motivatia sa il fac si sa vad pe unde pana acum. Pierderea nu e mare, dupa atata timp mai avea 250g in instalatie - il mai las oleaca cu substanta de contrast, apoi ma intorc la diagnoza.

Insa mi-am readus aminte de ceva - si anume de felul in care acest motor aproape ca nu "simte" compresorul cuplat :D

IMG-6459.JPG

Edited by mad_kat

Gata si iesirea asta - vreo 1200km in cateva zile. Inca un pic si iar revizie, in ritmul asta ...

As fi vrut sa zic ca totul a fost ok, insa aseara pe drumul de intoarcere stergatorul stanga a decis sa cedeze si sa se ia la cearta cu frati-su... Oprit in ploaie, si in 2 minte, cu ajutorul tubularei de 13 mutat stergator stanga in loc de cel dreapta, setat pozitia de repaos cu vreo 30-35 de grade mai sus, si gata, "racecar setup" 

Fara probleme pana la Bucuresti - maine ma dus sa iau mecanismul nou. Nu vreau sa reconditionez pe cel vechi, are joc mare in ambele axe deja... 

Si asta intra in categoria "maruntis" as spune...

IMG-6668.JPG

da, problema comuna asta.

eu am desfacut, curatat si uns, a mers fara probleme inca 2 ani .

grija la demontarea grilei sa nu se rupa

Problema la G4 se blochează axul stergatorului!