Jump to content

Golf 4 VR6 4motion


mad_kat

Postare recomandată

@cxr2test - asta daca ai apropiati care stiu sa conduca, sau sa aiba grija de masina ... accentul l-am dat la apropiati, si acum literalmente mi-e mila de el. Mai bine nu as fi stiut unde a ajuns...

@cogdao - deocamdata asa raman, nu pleaca nici una pana in toamna. cred :)  Cu allseasonurile mai e testul caniculei si temparaturilor mari, ca pe frig si gheata sunt la fel cu unele de iarna. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Zicea cineva pe aici, ca daca mai intorci capul sa te uiti la masina, dupa ce ai plecat de langa ea, inseamna ca ai masina potrivita

IMG_1184.jpg

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

norul de nisip saharian + negru = love ...

cu allseasonurile am mai experimentat daca tot s-a facut cald - sunt surprinzator de ok, cel putin la nivelul celor de vara pe care le-am avut. Parca sub uniroyalurile de pe bora... Studiem, si concluzionam prin iunie - iulie.

dar, revenind, in vacanta am plecat cu busul, din nevoie de spatiu, carat biciclete etc :)

IMG_1231.JPG

IMG_1232.JPG

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am scris in iarna ca golful s-a hotarat sa faca pipi pe el. Aka termostat plus carcasa. Problema clasica la VR6. Comandat de la Gabi caracasta termostat, o-ring-uri, cleme etc.

Weekendul asta am purces - ca scurgerea nu era asa mare si am tot mers completand. Am demontat (accesul e greoi) schimbat tot mai putin termostat si garnitura - ca era bun... Pun totul la loc, si curge... bineinteles pe la garnitura termostatului... Murphy, mare om, mare caracter... :D

Inainte sa il sun pe Gabi, imi aduc aminte, ca in cutia termostatului de la rexton, pe care l-am schimbat in iarna, in cutie a venit cu doua garnituri. Doar de una am avut nevoie. Si a doua, vezi coincidenta, era fix pe diametrul termostatului de golf. Asa ca, desfacem din nou, si punem garnitura de ssangyong :D Acum e bine.

Maine releele de pe modulul de confort.

IMG_20190616_124954_resized_20190616_084844249.jpg

IMG_20190616_125007_resized_20190616_084809271.jpg

IMG_20190616_155105_resized_20190616_083002217.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Coafura... pardon, termostatul rezista. Nu curge, apa sta la 90 pe bord, este ok.

Un singur lucru umbreste lucrurile - la anul probabil ca o sa fac ce face anul asta @jamal_bao - cel putin pe stanga. Daca la Bora doar aripa e afectata, la Golf pe stanga ambele sunt naspa :(  si aripa si mai ales, pragul... Dar, tot raul spre bine - asta cred ca va insemna si tranzitia la albastru R32, daca tot taiem si vopsim.

deocamdata ne bucuram de o masina extraordinara, care iti pune zambetul pe buze de la prima cheie, odata cu bolborositul usor neregulat al vr-ului la rece, pana la ultima privire aruncata inapoi dupa ce incui masina.

Link către comentariu
On 16.06.2019 at 20:04, mad_kat a scris:

Murphy, mare om, mare caracter

iti place si tie de el, mama cat il pomenesc si eu mai ales cand duc chestii in casa si cheile de fiecare data sunt in buzunarul unde nu am mana libera.

Link către comentariu
  • 2 months later...
16 hours ago, mad_kat said:

minim una ar trebui sa plece insa cvadrilema e complicata...

Complicat?:) Legea Firea nu te ajuta sa faci triajul mai repede? :))

 

Link către comentariu

nu dau mari sanse ramanerii in forma asta.

golful este e4 si cred ca si rextonul dar nu atiu sigur. busul si bora sigur e3

iar prin centru in cursul saptamanii nu cred ca am mai ajuns cu masina de vreun an jumate. nu are sens in aglomeratie...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

era sa o comit. numarul de km "normal" de la plin trecuse, si acul era jos de tot. pompa insa nu se aprinsese. si incepu vr-ul sa se innece... pompa s-a aprins insa tardiv, deja eram pe vapori... am reusit sa ajung la benzinarie, unde au intrat 56+ litri... so, note to self - ceva probleme la indicatia de carburant. 

si ca sa ma certe la plecarea de la benzinarie imi da "alternator workshop" fara sa stie insa ca avem voltmetru in scrumiera de vreo 2 ani deja, ce indica un foarte sanatos 14.2 cu faza scurta aprinsa. am mai facut vreo 50km weekendul asa si, bineinteles nu a mai facut.

 

Link către comentariu

Faina de tot, un adevarat dinozaur in era downsizing cu motoare de 1.0 in general.

Ar fi pacat sa renunti la ea, atata timp cat nu mergi in oras mult nu te afecteaza vinieta lui firea.

 

Modificat de gabriel88
Link către comentariu

Multumesc.

Nu e atat de viniete - cat de locul intre masinile familiei. Cu Bora de vreo jumatate de an, si minim de doi ani incolo o sa umble 90% nevasta, duba este incontestabila ca si rol, iar dinozaurul are o versatilitate de neegalat. Golful este masina "de nisa" pe care o iau la alergat in cele mai multe cazuri strict de placere, altfel nu este deloc practic, cam din nici un punct de vedere. Poate daca era un ARL 4mo in acceeasi configuratie (chiar am avut o oferta de schimb la un moment dat cu asa ceva) ar fi putut inlocui Bora... altfel... nu...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Strict din considerente matematice - destul de indoit si nehotarat insa, am pus anunt cu masina. A suscitat mai mult interes decat ma asteptam, nefiind chiar un Golf normal - cea mai interesanta varianta fiind un potential schimb cu un ARL 4mo.

Vedem - prioritatea este, daca pleaca de la mine, sa ajunga la cineva "worthy".

Si nu, nu am pus anuntul si aici, din varii motive. Se gaseste exclusiv pe o*x. De samsarovit mi-e scarba.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Nu, inca nu s-a dat - mai mult din cauza oamenilor care au venit sa o vada.

Din ianuarie voi ramane fara Bora - va ramane nevesti-mii - si pana una alta, mie imi ramane ca daily Golful. Nu ca m-as plange :D  Dupa sarbatori repun anuntul insa. Sau nu.

Pana atunci ar trebui sa ii fac doua trei chestii - de la stat excesiv discurile spate cred ca sunt "beyond repair" - si dupa 500km arata ca naiba discurile, rugina si santuri superficiale multe... Franeaza ok, asa era si in primavara si la testul de frane de la itp (nemanarit) au iesit f ok franele. Ar trebui deci doar discuri (mai greu de gasit ca sunt ventilate), placute, si o revizie a glisierelor (in primavara pareau ca sunt ok, totusi)

Pana una-alta o poza random din weekend :)

IMG-3055.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Sa profitam de vremea frumoasa si de prognoza ce nu anunta mare mizerie in viitorul apropiat, am zis. Si am spalat interior-exterior masina, curatenie si pe la motor, si i-am pus si bateria care a dat mai bine la test (am pus pe topicul dedicat detalii) si am si incarcat-o calumea.

In rest - am schimbat manerul usa sofer - era ca naiba, singurul trim care nu arata bine, si intr-un final i-am astupat gaura de la fosta instalatie de gaz. Va mai urma o plafoniera noua, tot cu ambientale, cand va veni de la fratii chinezi insa...

Cam atata.

IMG-3238.JPG

IMG-3233.JPG

Link către comentariu

@rudiRUD Mi-e foarte greu cu patru masini. Duba nu se da, asta este 150% clar, Bora, din unele modificari ale statusului familial ramane masina "ei", bineinteles ingrijita tot de mine, nu va ajunge ever neglijata, iar pentru mine, intre Golf si Rexton alegerea este de doua feluri - cu mintea si cu sufletul

Sufletul spune Golf. De fapt urla. Mintea insa trage spre versatilitatea dinozaurului. Posibil sa raman cu amandoua si asta e :) Stiu ca voi regreta enorm daca o dau, si ca voi plange dupa un asa exemplar exceptional, cum probabil ca nu voi mai gasi vreodata.  

Si asa ca fapt divers - ultimul plin - 100% urban, nu foarte aglomerat, e drept, fiind sarbatorile, insa mers destul de "infipt"  - 13.5 l/100 km. Nu e rau deloc pentru atata motor.

Link către comentariu

Vezi si tu cum merge piata....daca nu gasesti pe cineva care sa stie/aprecieze ce cumpara...eu as lua tot ce se poate de pe Golf si as pune pe Bora...

Dupa aceea...masinile mai ieftine poate se dau mai usor....

Eu tocmai de asta nu am indraznit sa pun Bora la vanzare...in ziua de azi...numai banii conteaza...

Link către comentariu
1 minute ago, Laurentiu_LWR said:

Vezi si tu cum merge piata....

Noi nu avem asa ceva in tara noastra...avem doar cumparatori ce vor masini moka..eu as pune`o pe Mobile si pentru tarile calde, daca masina este tzipla. Spor la vanzare. Te astept la un schimb de experiente, inainte sa o vinzi :))

Link către comentariu

Mi-e mila sa o desfac - asa interiorul de piele merge la Bora, volanul, si cam atat...

Xenoanele se pot vinde separat, muzica, etc - si se obtine un Golf mai chelut dar vr6...

Dar chiar daca trec peste mila - Bora a devenit cumva "off limits" nu mai e propriuzis a mea... daca ma intelegi, a trebuit sa aleg intre ea si Golf... . Ideea cu tarile calde nu e tocmai rea. @bgd_b92 cat despre schimb de impresii - hai intr-un weekend, ca si eu sunt curios :)

Link către comentariu

Nu. Nu prea mai exista lant.

edit: cand am citit prima oara ma gandeam la distributie, si nu intelegeam, ca Bora nu e pe lant :D

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!