Jump to content

Golf 4 VR6 4motion


mad_kat

Postare recomandată

Cautam de ceva vreme un GTI mk4 "curat" si fara tuningareli, fara prea mult succes insa.

Pana intr-o zi cand am dat de asta: Golf 4 Highline, VR6 4motion. Cateva zile m-am tinut sa sun, neplacandu-mi masinile negre, apoi dupa ce am discutat cu omul, mi-a parut ok, o varianta posibila. Apoi m-am dus sa-l vad, si sa dau o tura, doar prin bucuresti, ca atat aveam timp in miezul zilei. Si m-am indragostit. A fost apoi chestiune de timp pana sa-l iau.

Deci, este vorba de un Golf 4 MY2001 Highline 2.8 VR6 4motion.

Se vad si in poze dotarile - recaro 2 piele incalzit, in stare f buna, maxidot (doar immo2), xenon, mfd cu dsp, tempomat, long beach 17', si cateva extra-uri.

Are in plus si ce as mai fi adaugat si eu - pedale si footrest GTI, plafoniera W8, grile de Bora, bloc lumini cu auto, etc...

Este intr-o stare optica si tehnica foarte buna - motorul merge excelent, trage asa cum trebuie sa traga un V6, elastic, pe toata plaja de turatie, Haldexul isi face treaba cand si cum trebuie, toate gadgeturile din interior merg cum trebuie. Si se aude intr-un mare fel. Motorul, ca DSP-ul nu prea l-am ascultat :D

Planuri de viitor? "Din pacate" nu prea am ce-i face - as vrea sa il fac "albastru R32" si unele mici detalii interioare. Nici nu prea ai ce-i face unei asemenea masini exceptionale.

 

 

DSC_7558.JPG

DSC_7560.JPG

DSC_7562.JPG

DSC_7563.JPG

DSC_7571.JPG

DSC_7574.JPG

DSC_7570.JPG

Link către comentariu

Cat de frumos este ! Sa il conduci cu placere. Cu Bora ce faci ?

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Esti nebun :D Felicitari pentru achizitie...arata bine bine :icon_thumleft:

Mergi pe extreme vad...la diesel cel mai economic si la benzina (aproape) cel mai puternic... :))

Link către comentariu

Bravo ma, sa o stapanesti sanatos! Deci ma plimbi tu primul. :D 

Link către comentariu
C o s m i n

Wow!  Bravo! Uite ca nu intotdeauna economia primeaza. :P

Ce bine poate sa arate interiorul ala! La cum suna VR6-le, nu-ti trebuie alta muzica. Motorul e toata muzica de care ai nevoie. 

Felicitari si sa te poarte cu placere! 

Link către comentariu

Foarte faina si kilometri fara probleme. Am o singura curiozitate, alcantara de pe capacele de bord este din fabrica ? 

Link către comentariu
C o s m i n

Chiar ma uitam si eu la trim-uri. Pare destul de oem-ish. 

Link către comentariu

Deosebita masina! Sa te poare in siguranta si sa te bucuri de ea!

Link către comentariu

Bafta si sa te bucuri de ea.Ne poti spune si un pret...

Link către comentariu
flaviusmaff

Foarte tare alegerea. Interesant arata cu alcantara pe acele plastice. Trebuie scoasa la un drum pana la munte si incercata pe serpentine.

Link către comentariu

Masina arata intr-un mare fel.Esti un norocos.Chiar daca e pretentioasa culoarea neagra, este si cea mai frumoasa.Ma mir ca nu stiti masina, are topic pe forum facut de fostul proprietar.Sa te bucuri de ea multi km.

Link către comentariu

Felicitări pentru noua achiziție! :)  Arata foarte bine!  

Link către comentariu

wow ! gresesc sau a avut interiorul gri ?

Link către comentariu

Cred ca a avut doar plafonul gri, dar l-a imbracat fostul proprietar in negru.

Link către comentariu

Felicitari, arata impecabil !!!

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.

Link către comentariu

Va multumesc tuturor!

Sa le luam pe rand:

Da, de ceva vreme am masina de munca si fac relativ putini km cu Bora, aceasta devenind o masina de weekend. Si pentru o masina de weekend e mai fain ceva mai deosebit, asa nascandu-se dorinta de a gasi in GTI sau chiar un Anni. VR6 nici nu ma gandeam ca gasesc. (asta a fost justificarea "rationala" pentru a lua asa masina :D ) Bora o sa o tin, imi place mult si ea, este intr-o stare de invidiat, si am pe ea toate upgradurile pe care mi le doresc. O tin si in ideea ca o masina de munca nu e forever, locul de munca nu e forever, si ceva asa cum e Bora e greu de gasit.

Nu s-a pus problema economiei - prin oras nu o voi folosi, iar in exterior, 10-12l/100km nu e un capat de tara. Si chiar si asa, este extrem de usor de condus, VR6-le este exrordinar de elastic.

Sunetul este superb, aproape ca mi-e ciuda ca am dsp-ul pe masina asta si nu pe Bora :D

Interiorul a fost gri, si fostul l-a retapitat negru, cu un material f f fain - posibil oem. Nu sunt chederele negre, dar nu-i bai. Alcantara este adaugata - pusa pe toate suprafetele bordului si consolei centrale care sufera de boala vopselei cauciucate. Am fost reticent din poze, insa in realitate arata excelent. Am o singura problema unde a avut butonul de gpl (sub blocul de lumini) - o sa caut un peticut de alcantara sa rezolv. In rest lemnul este oem, si se prezinta bine, sunt tentat sa il las asa. Sunt mici lucruri normale varstei care trebuie adresate: cotiera si scrumiera spate trebuie curatate de cauciuc, plafoniera W8 are butoanele oleaca cojite si nu merg luminile de citit, plafonierele spate sunt coapte, crapate (deja am luat de la dezmembrari, sapt viitoate imi vin si le montez). Nimic grav, detalii de maniac doar. La fel cum mi-ar placea niste ceasuri de Bora/ Edition - insa astea de le are acum au maxidotul abia schimbat.

In rest - cauciucurile mai au jumate din viata cel putin, dar sunt Lassa - sa vad cum se comporta. Suspensia este Loejfords (sau cun s-o scrie) si KYB, in stare f buna, insa imi pare usor prea moale - imi place insa ca are garda normala. Xenoanele sunt obosite - cel din dreapta e slab, cel din stanga se stinge cand vrea el. La cum arata locul disponibil arata a treaba de bara si faruri jos. Si sa gasesc niste d2s-uri la pret normal.

In ciuda faptului ca e o masina micuta, e frumoasa neagra - o las o perioada asta, si vad daca o mai fac albastru R32.

Serpentine abia peste 2 weekenduri o sa am cum, abia astept si eu, insa si un drum normal e o placere cu masina asta.

IMG_20160508_124055.jpg

IMG_20160508_124108.jpg

Link către comentariu

Frumoasa rau masina!!! Sa te plimbe sănătos! 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR
34 minutes ago, mad_kat said:

La fel cum mi-ar placea niste ceasuri de Bora/ Edition - insa astea de le are acum au maxidotul abia schimbat.

Cauta doar folia...daca o gasesti la pret ok se schimba foarte usor...

Si poate gasesti o pozitie mai ascunsa la siguranta aia de iese din carcasa bateriei :P

Ce nuanta de negru este?normal sau metalizat?

Link către comentariu

Aia am vazut-o la prima vizionare :D Este prajit unul din soclurile de siguranta de pe panoul de pe baterie - se va schimba panoul, nu o las asa.

Folie imi trebuie immo2 - si in km. Incep sa caut...

Dupa eticheta din portbagaj este LC9Z.

Link către comentariu

Salut

 

Asa ceva caut si eu, ceva deosebit pt weekend. Ce pret a avut ? Impozitul si RCA la cat se ridica ? Multumesc si drumuri bune !

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Ca a mea...black magic pearl...putem sa ne apucam de combinatii gen Bolf & Gora :))

BTW...felicitari pentru interior...mai bine de atat nu se poate :D am vazut si eu la 500E pe olx...dar parca nu ma lasa inima :))

Link către comentariu

Super masina, felicitari pentru achizitie. Imediat cum am vazut numele topicului a urmat follow instant :)) dupa ce am vazut cine este si autorul, deja a devenit si  mai bine. Sunt fericit ca un asemenea model de masina a ajuns pe maini bune. Sunt sigur ca vei avea grija de ea cum trebuie. Si eu sunt curios de pret si de impozit, daca vrei sa le impartasesti cu noi. 

PS: lipseste trapaaaa :)) 

Link către comentariu

vroiam sa iti zic deasta : http://xtuners.com/shop/Plasma-dials-Esferas-de-Plasma/VW-Volkswagen/Golf-4-Sport-Edition

dar vad ca au marit preturile cam mult da cend nu am mai urmarit siteul.. eu am gasit pana la urma pe ebay.

altceva la interior : poate trimurile negre sau cele de r32 + schimbatorul sport edition sau rline ( inca se mai gaseste pentru 6 trepte )

e decizia ta pana la urma si cel mai important e sa te bucuri de masina

 

 

 

Link către comentariu

@mad_kat: Super masina de pasionat, felicitari pentru achizitie ! Big Like!

Mai da-ne ceva impresii despre cum se simte VR6-le.

Banuiesc ca si-a pastrat G4-ul senzatia de "one piece bloc de metal", mai ales in echiparea asta. Am ceva amintiri placute cu G4 Highline - ale tineretii valuri :)

O sa urmaresc cu interes topicul.

PS. Merita niste cauciucuri mai bune decat Lassa, mai ales daca vrei sa te joci pe serpentine. E "pacat de meserie" cum s-ar spune :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!