Jump to content

Cursă furca ambreiaj ! Help!

fragrances09

Recommended Posts

fragrances09

Salutare, am o problema la ambreiaj de f mult timp în sensul că în mers nu iese ușor din viteze , doar când decelerez. Azi am scos cilindrul receptor și am observat un joc al mecanismului de bariere/devraiere( acolo unde împinge capătul cilindrului ) de aprox 5 cm...am împins cu degetul și intră în cutie f lin aprox 5 cm. Adaug si un video ca să mi spuneți dacă e normal sau nu.. Ms mult!

Edited by fragrances09

De ce nu te duci la un mecanic adevarat, care s-a mai confruntat cu astfel de probleme ?

Problema ta nu o rezolvi pe forum, dovada stau zecile de posturi ale tale in ultimul timp prin aproape toate topicurile si la care nu ai primit vreun raspuns concludent.

fragrances09

Recomanda-mi te rog tu unul bun în București. Eu am vizitat vreo 6 și fiecare are o versiune complet diferită. Asta e si ideea întrebărilor și a forumurilor...întrebi și cei care au întâlnit problema îți împărtășesc rezolvarea . Masina nu se repara aici..dar cum am mai spus...n am întâlnit niciun mecanic apt să-mi rezolve pb..:(

Acel'' joc'' este absolut normal,defapt daca montezi cilindrul receptor la loc acel joc nu mai exista.Ce distanta ai de la fata cilindrului la extremitatea tijei cilindrului??

L.E-si placa de presiune poate fi o cauza pentru care iese greu din viteze.Daca este uzata aceasta nu debraiaza complet,drept consecinta risti sa strici angrenaje din cutie adica sincroane.

Edited by rayn
fragrances09
3 hours ago, rayn said:

Acel'' joc'' este absolut normal,defapt daca montezi cilindrul receptor la loc acel joc nu mai exista.Ce distanta ai de la fata cilindrului la extremitatea tijei cilindrului??

L.E-si placa de presiune poate fi o cauza pentru care iese greu din viteze.Daca este uzata aceasta nu debraiaza complet,drept consecinta risti sa strici angrenaje din cutie adica sincroane.

Distanta este normală..am măsurat cilindrul cu cel vechi. Mi s-a mai spus asta, anume că placa se dilată și nu debraiaza...cu toate că este tot kit-ul nou..

Au mai fost kit-uri noi cu diferite defecte de fabricatie.Ai impresia ca mai sta cineva sa verifice bucata cu bucata?? intr-o societate de consum? te inseli.Cit de nou? citi km,patineaza? are zgomote la relanti? nu debraiaza tot timpul sau doar la ''rece''.Cind s-a montat noul kit s-a facut aerisire la ambreiaj??Ce brand de kit ai pus?

fragrances09
5 hours ago, rayn said:

Au mai fost kit-uri noi cu diferite defecte de fabricatie.Ai impresia ca mai sta cineva sa verifice bucata cu bucata?? intr-o societate de consum? te inseli.Cit de nou? citi km,patineaza? are zgomote la relanti? nu debraiaza tot timpul sau doar la ''rece''.Cind s-a montat noul kit s-a facut aerisire la ambreiaj??Ce brand de kit ai pus?

Are max 600 km, am pus Sachs , tot kitul , am pus cilindru nou, pompa noua, aerisire la service cu presiune, reglaj timonerie. Nu debraiaza la cald zic eu, când plec de pe loc maxim 5 min nu face urât...apoi incep problemele, ca să o pot scoate din viteza trebuie să scad turațiile până la 1000 rotații. Totuși când accelerez iese ușor din viteza..problema este la decelerare

Ce as face eu:m-as duce la mecanicul care a montat acest kit (cu masina incalzita) si l-as scoate la o plimbare.Ori placa are o problema ori problema este in alta parte.Cablurile de timonerie le-a verificat cineva?

fragrances09
4 hours ago, rayn said:

Ce as face eu:m-as duce la mecanicul care a montat acest kit (cu masina incalzita) si l-as scoate la o plimbare.Ori placa are o problema ori problema este in alta parte.Cablurile de timonerie le-a verificat cineva?

Da, am facut și reglaj la cabluri. Mecanicul zice că e placa de vină. O să merg la magazin și o să le dau kitul înapoi...mai nasol este ca tre sa stau 1 lună fără mașină..ca cică atât durează până verifica defectul kitului...