Jump to content

Probleme directie


andrei1205
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am un VW Passat 1.6 TDI la care de curand am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara (mentionez ca cele de vara sunt second-hand, 2 pe fata Conti premium contact 2, pe spate Conti Sport Contact 2). Dupa acest schimb a aparut un comportament diferit al masini:

- volanul se simte mai usor (la viteza, in curbe.. etc.)

-masina parca derapeaza in fiecare curba ( nu se mai simte asa stabila cum era )

-la depasiri (cand trec peste banda din mijloc) se simte foarte instabila si parca imi trage de volan cand trec cu anvelopa peste marcaj.

-se simte o usoara vibratie in volan la viteza (130 km/h), si creste cu cresterea vitezei

-se poate observa o usoara uzura pe exteriorul si interiorul anvelopelor de pe fata ( nu stiu daca este relevant)

Mentionez ca am fost la reglat de directie de 3 ori doar ca sa fiu sigur (la doi mecanici diferiti) si cei de acolo mi-au spus ca totul este in regula.

Nu stiu ce sa mai fac si nu am idee care ar putea fi problema?

Astept sugestiile voastre.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope diferite-comportament diferit al masinii.Asa se intimpla...cele de iarna au o aderenta sporita datorita materialului din care sunt confectionate.Ia niste cauciucuri de vara de calitate si o sa vezi diferenta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!