Jump to content

Problema brat semnalizare


crysxyz
 Share

Postare recomandată

o mica  problema  ,probabil un releu  ,    semnalizarile  merg bine ,stanga  si dreapta  .  avarile  sunt ok  .   bratul de semnalizare  este schimbat azi   si simptomul persista  .deci scot cheia din contact  ,totul este oprit  .daca verific  avarile merg  , e ok .   semnalizaril   ,satnga  si dreapta  nu merg , e ok   .  Dar  in schimb  daca  las maneta  pe stanga sau pe drapta   se aprinde  pozitia  la masina  pe stanga sau dreapta  fata si spate  , dupa  cum e maneta  , asta fara cheie in contact   !  ce poate  fi  ?  daca este un releu  care  ar fi ?   multumesc  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal.....la toate e asa... lumini de parcare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca din gresala  ating maneta  de semnalizare cand cobor din masina   , pe stanga  de ex.   si  nu observ  , lumina de pozitie numai  pe partea stanga  ,fata si spate va fi aprinsa permanent  posibil pana a doua zi cand as folosi masina iar  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca din greseala atingi maneta, la deschiderea portierei o sa beepaie ca ai lasat cuplata semnalizarea pe stanga sau dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu bipaie  :(     ,   dar  e normal sa se aprinda pozitia   daca  misc maneta de semnalizare fara cheie in contact  ?   pozitia  se aprinde doar pe partea care  e bratul de semnalizare  pozitionat   , dar   semnalizarea  nu merge . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bipaie deoarece probabil nici nu se aprinde plafoniera cand deschizi usa soferului. Este normal stai linistit!! Si eu am asa (seat ibiza 2004). Parca totusi la masinile mai noi nu mai bipaie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal comportamentul. Şi eu prima dată  când am uitat maneta de semnalizare pe o parte nu ştiam de ce bipăie buzzerul când deschid uşa. Mi-am dat seama când am văzut becul din bord aprins pe dreapta. Probabil că tu ai o problemă la switchul de la portieră mai ales dacă nu bipăie nici când laşi farurile aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , am inteles asta cu buzerul, dar de ce se aprinde pozitia pe partea care las maneta  de semnalizare  , desi nu este contactul pus  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuie crysxyz sa faca.Ex:opresti undeva mai expus,lasi aprinse pe partea st sau dr la alegere sau "pozitia"sa nu te stearga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc  de informatii  .    trebuie sa  repar  sa sa vad de ce nu merge  , ce sigurata este pentru buzzer  ?  si unde este amplasat  ?  se poate inlocui  ?  multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, tu ai defect switch-ul din portiera soferului, responsabil de aprinderea plafonierei. Rasfoieste acest forum si vei gasi toate informatiile necesare. Practic, masina ta nu vede ca deschizi portiera soferului!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil  ,  dar  lumina la plafoniera functioneaza  atunci cand deschid usa  .

am citit topicul  , posibil  switch  defect  .  o sa il verific  cand se mai incalzeste  vremea .mersi de ajutor

 

 

Modificat de crysxyz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă plafoniera se aprinde când deschizi uşa atunci probabil buzzer-ul este dus. Dar mai verifică o chestie: deschide uşa şi apasă plafoniera pe partea stângă (aceeaşi manevră pe care o faci ca să aprinzi plafoniera atunci când ai uşa închisă). Dacă începe buzzer-ul să sune şi creşte intensitatea luminoasă a plafonierei atunci switch-ul este defect. Dacă nu se întâmplă nimic din toate astea atunci buzzer-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da  , buzerul este dus !  am inlocuit switchul   ,  si nici un efect  .  deschid usa se aprinde doar lampa  .am lasat lumini aprinse   ,  am verificat  cam tot ce se poate          am verificat cabluri  ,etc..  Va rog  unde se afla  buzerul  si  un cod pentru el  ...  mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat .    am gasit buzzer   , am  gasit si cum se dau jos ceasurile  .   multumiri  celor care au postat  mai sus .  am  rasfoit si forumul  . foarte util

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!