Jump to content

Zgomot / zumzait bord


lukasvaly
 Share

Postare recomandată

Sunetul eu il percep ca venind de la panoul de sub sertarul din stanga bordului, de la releul de care am facut referire mai devreme. Nu stiu daca pompa are vreo problema si nici nu stiu cu pot afla. Am fost azi la un service si tipul de acolo a zis ca nu stie ce poate fi. Apoi la un electrician, dar nu a reusit sa isi dea seama de unde vine problema. Ce-i drept, fiind inainte de Paste, nici nu prea cred ca si-a dat interesul. Intre timp am observat ca sunetul NU se aude daca am orice portiera deschisa. Si asteptand pe cineva in masina cu motorul oprit si cheia in contact am perceput din nou bazaitul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ener2k

    11

  • Bory

    6

  • Cowboy

    4

  • Designer

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, de o saptamana am o problema cu masina si nu pot sa imi dau seama de la ce e. Nu conteaza in ce viteza sunt cum ridic piciorul de pe acceleratie se aude un tacanit la volum mic de undeva din bord din partea stanga a volanului, mentionez ca nu pare a fi un sunet metalic. Am desfacut panoul de sigurante le-am verificat pe toate ... sunt ok. A mai intampinat cineva problema asta? De la ce ar putea fi ... unde sa ma mai uit?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kollaristvan91

Exact aceeasi problema o am si eu, doar ca eu am 1.4 benzina. Eu am observat ca se aude dupa ce folosesc masina cel putin o jumatate de ora, atat la plecarea de pe loc cat si la trecerea peste denivelari sau decelerare. Am verificat si eu releele si am observat ca releul J689 incepe sa se incalzeasca imediat ce deschid portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

Verificați și șuruburile de prindere ale plansei de bord. Pe laterale desfaceți capacele si cu torx le strângeți așa am pățit eu pe dreapta, se desfăcuse de la drumurile noastre. Un alt sunet tampit ca altfel nu pot să-i zic venea de la o păstaie de salcâm, unde țin masina, am salcâmi iar o astfel de păstaie vibra în plasticul de lângă parbriz, în mers :))), nostim dar adevărat. Pe la motor mai pot vibra tuburile de răcire catalizator/admisie aer(depinde de motorizare), la anumite turații ale motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Am o problema si eu cu acest sunet foarte ciudat sub bord la pasager din dreapta. O parere? Spui ca e un extraterestru acolo? Daca pun contactu se aude daca il iau nu se mai aude

Modificat de alex96820
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a rezolvat careva dintre voi problema respectiva ? ca am observat ca si la mine se aude din cand in cand acel "bazait" dupa ce inchid usa.

 

astept un raspuns.

va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi unul din motorasele de recirculare de la clima V71 sau V113 , ele sunt chiar in spatele torpedoului si se actioneaza la punerea contactului...

Fa o diagnoza cu vagcom-ul si vezi daca nu ai vreo eroare la unul dintre ele , daca da probabil de acolo vine zgomotul :( .

Nu sunt scumpe si se schimba usor...iei seria de pe ele si le gasesti din dezmambrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica pt 100-200 de lei cat costa nou, sa ia de la dezmembrari ca sa munceasca degeaba? sau hai sa zicem ca il mai tine 3 luni si demonteaza iar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica vrei sa spui 350 lei AM si peste 500 lei original, nu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica nu...ai uitat cu cat am luat eu? 200 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Am si eu acest zgomot ciudat, bazait, dar in plafoniera. Se aude doar cand luminile se sting. Cand se aprind nu se aude nimic. Imi este teama sa nu ia foc la un moment dat. Se aude ca un contact imperfect undeva. Sa fie de la becuri? A mai avut cineva la plafoniera bazaiatul asta? Am fost la un electrician dar pe saptamana viitoare ma duc. Azi nu putea el iar de maine nu pot eu.

Modificat de Sir Andrew
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie butonul din plafoniera,opreste-l. pune-l pe zero si fa un test: deschide si inchide usa. daca nu se mai aude inseamna ca e de la buton, schimbi butonul si aia e.

file.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Am schimbat becurile de la plafoniera. E ok acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
rosuadrian.21

Buna seara.

De cateva luni încoace bordul meu scoate un sunet, un scartait extrem de enervant la cea mai mica mișcare a mașinii.  Nu am reusit sa gasesc nicio rezolvare pe niciun site, nicaieri. Am reusit totusi sa filmez in seara asta in mers pentru a va exemplifica problema si a va cere ajutor in rezolvarea acesteia caci ma dispera sincer.

 

Video: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alexandru240

IiBună ziua!!

Am și eu o problemă cu un zumzait ciudat in bord care apare in momentul in care activez dezaburirea la parbriz.Mentionez că dezaburirea nu funcționează!

Modificat de Alexandru240
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!