Jump to content

Zgomot / zumzait bord


lukasvaly
 Share

Postare recomandată

E veche problema! E un fel d3 tacanit, sau dus motorasele de la gurile din fata, se invart in gol! Le lasi asa doar nu o sa dai tot bordul jos sa le schimbi! Eu merg asa de 4 ani! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ener2k

    11

  • Bory

    6

  • Cowboy

    4

  • Designer

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai chiar trebuie dat tot jos pentru a fi schimbate? Ceva schema de asamblare? Ceva mai multe detalii te rog.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa demontezi incepand de la cd player, si trebuie cu mare atentie sa nu se rupa clipsurile, apoi sa cumperi piesele,sincer eu am abandonat reparatia! Nu ma deranjeaza zgomotul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cd player fratilor? in schema respectiva se vede ventilatorul,daca el e de vina si chiar daca ar fi prin locul cd-playerului in 15 minute maxim dai jos tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce scrie un coleg: pacanitul poate sa fie de la motorasele de la clima care sunt duse si ca sa le schimbi trebuie sa dai plansa de bord jos! Dasta nici eu nu am rezolvat treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai doar umbland la componentele din schema respectiva ma pot convinge de vinovat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut! 

Astazi am observat o problema ciudata la masina din semnatura. Am cautat si alte postari, dar nu am gasit nimic asemanator si de aceea am deschis un topic nou. 

La punerea contactului se aude un bazait undeva sub bord. Pana astazi nu am mai auzit acest zgomot. Ca sa va faceti o parere despre zgomot atasez un filmulet. Bazaitul nu apare chiar la fiecare punere a contactului, ci aleatoriu. De exemplu am pus contactul de 5 ori si s-a auzit de 2 sau 3 ori,

Mentionez ca saptamana trecuta dupa ce am spalat masina mi s-a aprins martorul airbag in bord urmat de mesajul Airbag fault. Am scanat cu VCDS si imi dadea o eroare la airbagul pasagerului (semnal intermitent). Am observat ca sub scaunul din dreapta sunt niste mufe. M-am gandit ca baiatul care a spalat masina a mutat scaunul si cumva mufa de sub scaun a facut un contact imperfect. Am sters eroarea, dar dupa o zi a reaparut. Din lipsa de timp nu m-am ocupat de problema, urmand sa incerc remedierea saptamana viitoare cand as fi avut mai mult timp. Am circulat o saptamana cu eroarea respectiva in bord. Totusi nu cred ca cele doua evenimente au vreo legatura, dar am zis sa mentionez si asta pentru a primi alte pareri pertinente.

Aveti idee ce e cu sunetul respectiv? O sa incerc zilele acestea si o scanare, dar momentan nu am acces la o interfata. 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare un sunet de releu(contact imperfect )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte pareri? Astazi am observat ca se aude si in mers uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat masina cu VCDS, insa nu am identificat nicio eroare. Acum observ ca sunetul se aude si cand inchid portiera. E un sunet electric (parca ar fi un taser/electrosoc). Si punand mana pe plasticul de sub volan se simte si o vibratie in momentul in care se aude sunetul. Nu stie nimeni ce ar putea fi?

Am atasat inca un video: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca filmuletele tale nu depasesc 10 secunde asa sincer,tu poti sa-ti dai seama dintr-o filmare atat de scurta?? :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul respectiv (bazaitul) dureaza o secunda in momentul in care pun contactul sau trantesc portiera. Pe filmare l-am surprins de 3 ori dupa ce am deschis si inchis usa. Trebuia sa filmez un minut timp in care sa pun/iau contactul si sa inchis/deschid portiera? E vorba de bazaitul ala. Sunetul se percepe foarte bine pe inregistrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva iti bazaie plafoniera cand se stinge (la punerea contactului) sau se aprinde/stinge (cand deschizi/inchizi usa) ? Sunetul surprins pe filmare ma duce cu gandul la un bazait identic regasit la plafoniera mea din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la plafoniera. La fel se percepe si cu ea stinsa. Sunetul respectiv se aude ca si cum ar rezona ceva metalic undeva sub bord. Cred ca va trebui sa desfac plasticele de sub volan ca sa vad despre ce e vorba :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit unde e problema. Este vorba de piesa KL30 449 de sub sertarul din partea stanga a bordului. Am scos sertarul si am observat ca sunetul vine dinspre piesa respectiva, care de altfel era si destul de calda. La atingere cand pun contactul se simte o vibratie si sunetul respectiv (ca un scurt). Ce e piesa respectiva? Un releu sau ceva? Atasez o poza cu piesa cu pricina.

20160428_193812.jpg

Modificat de Ener2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident un releu, adica doar te anuntasem mai sus.Teoretic in in functie de an/model poate avea mai multe intrebuintari.Poate fi releul de la pompa de motorina care la punerea contactului creaza presiune in circuit sau poate http://parts.audiusa.com/p/Audi__/Accessory-Power-Relay-Diesel-Glow-Plug-Relay-Fuel-Pump-Relay-Horn-Relay-Rear-Window-Defroster-Relay-Relay/48118480/1K0951253.html

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce spui ca face mereu cand inchizi/deschizi usa, mai mult ca sigur e releul de la pompa de combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde pot sa cumpar releul si cam cat ar trebui sa coste? Banuiesc ca se scoate si inlocuieste usor ca o siguranta, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca asta e codul pentru el: 1K0 951 253 . Pretul ar trebui sa fie pana in 50 de RON. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe panoul respectiv sunt 2 relee de acelasi tip, unul pt claxon si cel pt pompa de combustibil (KL30). Am pus releul de la claxon in soclul KL 30 si tot bazaie. Fara releu in soclul respectiv nu se mai aude sunetul, iar releul de la pompa de combustibil pus in soclul de claxon nu bazaie. Probabil ca problema vine din alta parte. Dar ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu pompa de combustibil? O scanare ai facut, sa vezi daca pe diagnoza apare ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nicio problema cu pompa de combustibil. Am facut scanare si nu am nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa nu iti da nici o eroare la scanare. Colegul te indruma spre acel bazait ce se aude cand pleaca pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!