Jump to content

Golf 6 - Problema marche-arriere


tuchbr
 Share

Postare recomandată

Buna!

O problema recent aparuta la masina din profil, agata cand vreau sa-l bag in marsarier. Problema se manifesta numai cand este cald afara , sau cand masina este "incisa" dupa un drum lung...

O idee, ce poate sa fie, ce trebuie verificat?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca n-am scris eu bine, scuze...nu maneta agata, ci "caraie" in cutia de viteze(cred)...

Nu inteleg de ce face doar cand e cald afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e primul lucru pe care trebuie sa-l faci.Apoi te gandesti la dat cutia jos...

Timoneria se deregleaza din cauza capetelor de plastic cu care se prind cablurile in capatul schimbatorului si furcile cutiei.Acele piese de plastic sunt o mare problema la G5 dar am auzit si de G6 sa se plinga.In momentul incalzirii excesive furcile se dilata...o eroare de 1-2 mm da simptomele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc!

Incersc sa caut un DIY pe net... am gasit doar pentru MK4 , se face la fel si la MK6 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La introducerea tijei maneta schimbatorului nu sta drept, sta putin inclinat la stanga si mai spre spate...

Oare e bine asa, nu-mi dau seama din clip cum trebuie sa steie.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra usor in viteze si marsarier? Daca da,las-o in pace...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fac reglajul cu tija introdusa, nu mai intra in nici o viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se face

..cu tija bagata si asigurata.Ar trebui sa mearga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil voi apela la un servis, ca nu mai stiu ce sa fac cu el.

Cu tija bagata sta maneta inclinat la stanga, parca ar fi in viteza a 2-a, practice cele doua gauri nu sunt aliniate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...tija bagata...clipsurile de plastic de la furci trebuie declipsate,sa culiseze cablul liber in ele.....si maneta blocata cu un cui,ceva.Vezi sa nu bagi un spiral de 5 ca se duce in carcasa schimbatorului.Sa fie eventual un cui cu capatul indoit...Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu la golf 5, cutie cu 6 rapoarte. cand bag in marsarier, se aude un carat aproape de sfarsitul cursei schimbatorului, cam in 60% din cazuri, indiferent de rece, cald. intra lejer in toate treptele, inclusiv marsarier.

merita osteneala refacerii reglajelor timoneriei?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine,e posibil sa se lase cu sincroane schimbate...dar poti incerca si o reglare de timonerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema pe care o aveam eu era ca bagam prea repede in marsarier, dintr-a-ntaia, si tot asa caraia si nu stiam ce are. M-am dus la service, mi-a spus omul sa o iau mai lejer, sa tin ambreiajul mai mult apasat pana ce o bag in marsarier si nu o sa mai faca figuri. La mine a mers treaba asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu ca daca bagi in marsarier cat masina inca se mai mista in fata (chair si cativa cm), scoate un mic carait. Din acel moment m-am obisnuit sa bag in marsarier numai dupa ce masina a devenit complet stationara si nu am mai auzit acel carait de ceva timp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si normal "sa caraie" pt.ca, pinionul de mers inapoi este nesicronizat.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Problema marche-arriere
  • 1 month later...

La mine pana la urma s-a lasat cu schimbarea kitului ambreiaj complet.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!