Jump to content

Retrofit volan


Catalin M
 Share

Postare recomandată

Si ce tip de volan ar trebui sa caut? Am gasit mai multe variante, dar nu stiu cum sa aleg cea corecta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza link cu ce ai gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna tuturor.

 

Mai nou am intrat in posesia unei Skoda Superb din 2009. As vrea sa schimb volanul simplu cu unul cu comenzi. intrebarea mea este daca ajunge doar volanul cu spira aferenta si modificarea in soft sau mai am nevoie si de altceva?! 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e din 2009, trebuie vazut ce versiune de calculator de coloana ai pe masina, daca suporta comenzi. Spira nu trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna am un Skoda SUperb din 2010 170 cp DSG si am volan fara comenzi si as vrea sa pun volan cu comenzi dar din 2014 noul model, se poate face? daca da ce trebuie sa mai cumpar lambda volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie si alt calculator de coloana. Pune o scanare a masinii, sa vedem ce calculator ai acum pe masina. In functie de acesta, stim ce sa iti recomadam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știe cineva dacă se poate schimba rotita de comanda a volumului de pe volan și dacă da un tutorial de demontat comenzile și de unde se poate cumpăra? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu vine separat - se pot achizitiona comenzile, separat de volan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut baieti. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie? Am o Skoda Superb 2 3T4 cu volan fara comenzi si as vrea sa ii pun unul cu comenzi, preferabil cel de pe facelift. Ce trebuie sa schimb ca sa mearga retrofitul? Orice sfat e binevenit si as ramane recunoscator daca m-ati putea indruma si spre piesele corecte (coduri etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata, scrie mai sus ce trebuie sa faci - scanare a masinii sa vedem daca-ti trebuie doar volanul sau mai trebuie si calculator de coloana compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu alt calculator de coloana, highline 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc weekendul asta sa pun VCDS desi sunt oarecum profan, sa vad ce pot afla. Imediat cum am rezultate le afisez. Multam mult

Modificat de Treborici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postezi codurile de pe modulul 16. Dar, nu-ți face speranțe..... Trebuie alt calculator de coloana 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa incep sa caut deja calculator de coloana, zic...are cineva idee care e codul pentru model cu facelift?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După ce vei posta codul celui existent, o sa îți zicem ce e compatibil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut colegi! Vin si eu cu o intrebare referitor la schimbarea volanului fara comenzi cu unul cu comenzi.

Am o skoda superb ll am pus recent pe masina un volan cu comenzi iar pentru a duce la bun sfarsit toata treaba am inteles ca mai trebuie schimbate modulul de coloana si cablajul din volan.

Ce modul de coloana si ce cablaj s-ar potrivii? Modulul pe care il am pe masina e 1k0 953 549 cp iar cablajul 1k0.971.584

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna baieti ,

Ma bate gandul sa imi schimb volanul  cu cel din poze de Octavia 3 ( are padele si comenzi volan ) ,spune proprietarul. Masina in cauza este , un Superb din 2013   DSG 4x4 , cu comenzi pe volan si bluetooth. Oare se potriveste gen plug and play?

Scan-ul de  masina mea este 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels:| 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 569 AL    HW: 5K0 953 569 AL
   Component: LENKS.MODUL   016 0180  
   Revision: --X01---    Serial number: 20150923100314
   Coding: 188A140000
   Shop #: WSC 38811 001 104857
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWS A01004
   ROD: EV_SMLSNGVOLWS.rod
   VCID: 0201D7CB950F165AC3-8056

   Multifunction steering wheel control module: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3T0 959 537     HW: 3T0 959 537   Labels: 3C8-959-537.CLB
   Component: E221__MFL-URO  H07 0012 
   Serial number: 2428682             
   Coding: 820000

Atasat,gasiti pozele cu volanul  pe care doresc sa il montez si volanul actual de pe masina .

Va multumesc

 

 

01.JPG

02.JPG

03.jpg

IMG-20180926-WA0006.jpg

Modificat de Minel82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!