Jump to content

Alegere anvelope vara 2016


vlad31
 Share

Postare recomandată

Am cantarit personal anvelopa Dunlop Sport Maxx RT 205/55 16 91Y, are 8,8Kg.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Salut nu te contrazic, daca ai cantarit-o ai dreptate, dar pe faimosul sit scrie 9,6 kg si la telefon au confirmat, de asta stau in dubii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Cumparat 4 anvelope Dunlop  sport blurespons 205-55-16 91. v. made in Polonia dot 07 2016, 285 lei per bucata, montaj si incarcat cu azot separat.

Prima inpresie pentru 5 km este buna, sunt silentioase vedem pe viitor cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, vreau sa imi cumpar si eu anvelope de vara si nu stiu ce sa aleg.

mi-ar trebui in primul rand sa reziste la km multi , adica vreo  14-15 000 pe an si as vrea sa nu  le schimb in fiecare an.

am vazut ca sunt de diferite indice, zgomot-aderenta pe ud -consum si ar mai fi si ceva de genul 91V sau 94V, stiu ca V-ul este indicele de viteza dar 91 sau 94 ?

ce imi recomandati intre:

Goodyear EfficientGrip Performance 205 / 55 / R16

Continental ContiEcoContact 5 205/55R16

Michelin Energy Saver   205 / 55 / R16

sau daca aveti alta recomandare v-as multumi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin  Energy Saver se uzeaza cel mai putin dintre toate cele enumerate de acolo. Tin 60 000km, insa daca faci putini km pe an, nu merita sa le iei pt ca poti sa faci si peste 6 ani cu ele. Ca performante s-ar putea sa fie medium sau cele mai slabe dintre cele enumerate mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

91 sau 94=indice de greutate.La astea mai balena trebuie 94 cred,pt siguranta cauta in acte.Toate sunt ok,premium.Eu as cauta sa aibe B cu B minim si la viteza W sau Y.Nu cumperi cauciucuri zilnic.Conteaza si unde sunt fabricate pt mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mary78 Ti-as recomanda Dunlopul  silentioase, cu indice de carburant si franare foarte bun  si rezistente in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand Michelin Primacy 3 - avelope extraordinar de bune.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit eu ,ca indice de consum si stabilitate pe umed Goodyear E.G. Performance pare cel mai avantajos si au si zgomot 68 db ,acum nu stiu daca rezista mult la ,,toceala".

multumesc mult ptr. sugestii.

Modificat de mary78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta cu ele,au protectie janta ? In poza apar fara si sunt 205/55/r16...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.04.2016 at 7:55 PM, Nicu Serban said:

Multumesc de pareri.Tocmai am citit parerile englezilor si ma gandeam sa nu imi iau conti,ramasesem sa ma decid intre goodyear si pirelii.englezii zic ca astea conti is bune dar is nemultumiti ca se duc repede.

confirm: ale mele (225/40/R18) mai au cam 1 mm pana la marcajul de uzura dupa vreo 40 mii km in doua sezoane. e foarte adevarat ca merg destul de sportiv si nu de putine ori ajung la 200 kmh in DE.

in schimb comportamentul rutier este exemplar. franeaza foarte bine, iar pe curbe stau excelent, doar ca fiind XL sunt putin cam tari si in RO nu foarte confortabile.

vara asta este vremea sa le schimb si tot studiind alternative am ajuns tot la acelasi model. mai nou, Continental a iesit pe piata cu modelul nou ContiSportContact 6 despre care se scrie la superlativ, dar deocamdata doar de la R19 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 225/45/17 as vrea sa dau pana in 350 de lei pe bucata.

Din ce am citit, am ramas cu cele de mai jos, ceva pareri?

Fulda SportControl http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fulda/SportControl_3.htm

Hankook Ventus S1 Evo2 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hankook/Ventus-S1-evo2.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/29/2016 at 11:30 PM, cipo said:

confirm: ale mele (225/40/R18) mai au cam 1 mm pana la marcajul de uzura dupa vreo 40 mii km in doua sezoane. e foarte adevarat ca merg destul de sportiv si nu de putine ori ajung la 200 kmh in DE.

in schimb comportamentul rutier este exemplar. franeaza foarte bine, iar pe curbe stau excelent, doar ca fiind XL sunt putin cam tari si in RO nu foarte confortabile.

vara asta este vremea sa le schimb si tot studiind alternative am ajuns tot la acelasi model. mai nou, Continental a iesit pe piata cu modelul nou ContiSportContact 6 despre care se scrie la superlativ, dar deocamdata doar de la R19 in sus.

GY Assy 3 nu ti se pare o idee buna ? Eu la asa ceva ma uit pentru 225/40/18, Conti nu mai vreau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa Fulda SportControl http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fulda/SportControl_3.htm mai aduc in discutie si Continental SportContact5 http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Sport-Contact-5.htm.

Parerile par a fi mai bune despre Fulda...daca e sa ma iau dupa ce scriu baietii. Este adevarat ca se uzeaza repede si sunt zgomotoase ContinentalSC5?

Modificat de psebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05/03/2016 at 0:39 PM, 75NOR said:

Conti nu mai vreau

De ce?

Daca stau sa ma gandesc, cred ca mi-ar fi placut sa nu fie asa zgomotoase si sa se uzeze mai greu. Altceva nu prea gasesc ce sa le reprosez, dar avand in vedere stilul meu de mers pot intelege.

Chiar si asa semi-uzate simt ca au aderenta buna.

Nu stiu ce sa zic de GY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti anvelope de top care sunt foarte aderente, incercati Uniroyal ultimul model, le-am avut eu pe masina, si erau dementiale. Problema lor este ca se uzeaza mega rapid, in 30-35.000 km se termina. 

 

Acum am Hankook kinergy eco k425 niste anvelope medii, ca si aderenta si silentiozitate sunt cam ca si michelin energy saver, sunt silentioase, pe ploaie  nu arunca in spate asa multa apa ca si uniroyal rainsport 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, cipo said:

De ce?

Daca stau sa ma gandesc, cred ca mi-ar fi placut sa nu fie asa zgomotoase si sa se uzeze mai greu. Altceva nu prea gasesc ce sa le reprosez, dar avand in vedere stilul meu de mers pot intelege.

Chiar si asa semi-uzate simt ca au aderenta buna.

Nu stiu ce sa zic de GY.

Principalul meu repros pentru Conti este ca la temperaturi sub 12 grade sunt foarte rigide, feeling de plastic, iar aderenta e foarte proasta. In orice viraj si sens giratoriu abordat mai curajos pleaca fata in lateral instant. Cu Pirelli-urile nu am patit asta, isi pastrau aderenta pana spre 3-4 grade.

Ok, peste 12-15 grade raspund exemplar, atat pe uscat, cat si pe ud, nu am ce sa reprosez, fiind peste Pirelli.

Totusi, avand in vedere ca locuiesc in Brasov, am nevoie de o guma de vara mai aderenta la temperaturi mai joase. Diminetile, in mod constant sunt intre 5 si 10 grade pe aici, chiar daca la pranz sunt >20 grade si suntem deja in Mai :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicu Serban

Off:Salutari 75Nor!si eu is din bv!:)

On:Am luat gy asym 3 235/45/17.am gasit un pret f bun in bv.Au protectie janta cel putin la fel de buna ca dunlop-urile pe care le-am avut.Mi se par foarte silentioase(probabil din cauza ca celelalte vajaiau de ma durea capu ).

Nu merg prea sportiv dar eu sunt f multumit de ele.Nu ma intereseaza ca sunt facute in slovenia deoarece si noi producem destule in industria auto si aeronautica de exemplu.Model nou deci am dot sapt 12 si 13 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05/05/2016 at 11:27 PM, cipo said:

Nu stiu ce sa zic de GY.

Am mai studiat un pic si se pare ca parerile sunt impartite cu o usoara inclinare a balantei spre GY. Cred c-o sa le incerc si eu. Depinde la ce pret si DOT o sa le gasesc pe ambele cand le voi comanda. Deocamdata pun decizia in stand by.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!! pt un CC din 2010 ce anvelope de vara imi recomandati?...235\40\r18....eventual si un pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/6/2016 at 9:43 PM, Nicu Serban said:

Off:Salutari 75Nor!si eu is din bv!:)

On:Am luat gy asym 3 235/45/17.am gasit un pret f bun in bv.Au protectie janta cel putin la fel de buna ca dunlop-urile pe care le-am avut.Mi se par foarte silentioase(probabil din cauza ca celelalte vajaiau de ma durea capu ).

Nu merg prea sportiv dar eu sunt f multumit de ele.Nu ma intereseaza ca sunt facute in slovenia deoarece si noi producem destule in industria auto si aeronautica de exemplu.Model nou deci am dot sapt 12 si 13 2016.

Salutare :)

Ma intereseaza si pe mine GY Assy3. Poti sa-mi recomanzi de unde le-ai cumparat din BV ? 

Ai prins DOT-uri foarte bune, sunt "calde"

In ceea ce priveste fabrica din Slovenia, e una din principalele fabrici ale grupului GY, am rulat mai multe randuri de GY UltraGrip (5,6,7) toate erau facute in Slovenia si n-am avut nicio problema cu ele, deci nu-ti fa nicio grija.

15 hours ago, cipo said:

Am mai studiat un pic si se pare ca parerile sunt impartite cu o usoara inclinare a balantei spre GY. Cred c-o sa le incerc si eu. Depinde la ce pret si DOT o sa le gasesc pe ambele cand le voi comanda. Deocamdata pun decizia in stand by.

Oscilez si eu intre GY Assy3 si Dunlop SportMaxx, ambele au "A" pentru ploaie si "C" pentru eficienta energentica si 68DB zgomot. Totusi, Dunlopurile sunt date in review-uri ca se tocesc mai repede, cam 30,000km. GY tine cam 45,000 din ce spun testele.

Din ce am vazut pentru GY, preturile pentru 225.40.18 variaza intre 460Ron si vreo 600Ron.

Cel mai bun pret este 460Ron la AnveloShop, in stoc, cu livrare gratuita. Te anunt daca gasesc mai ieftin pe undeva. Evident, trebuie confirmat DOT-ul.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!