Jump to content

MY update


75NOR
 Share

Postare recomandată

Mda, Vivat Marketing si studiile de consumatori care arata ca asta cere clientul: glossy black si cat mai multe gadgeturi.

Panoul glossy de clima nici mie nu-mi place, la Kodiak-ul avut pentru o zi de TD m-am evervat incercand sa nu-l umplu de amprente

In ceea ce priveste Navi-ul mare, problema este integrarea, facuta la repezeaza: daca va uitati cu atentie se vede in pozele 2 si 3 ca sta pe un suport de plastic, care la randul lui e prins in bord - arata ca o improvizatie totala. Nu inteleg cum au putut sa aprobe asa ceva pentru mass-production.

Din nou, priviti integrarea de la O3 FL si  Kodiak si apoi cea de la Superb MY2018....

Ma bucur mult ca m-am grabit cu comanda. Pe mine m-a grabit introducerea filtrului de particule la benzina, nici nu stiam atunci de modificarile astea interioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mega kitsch cu glossy si tableta protuberanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A disparut scaunul pasager rabatabil din configurator pentru versiunea Style. S-au facut ceva modificari ieri in configurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Banuiesc ca o sa faca update si la faruri, ceva pe LED.

Modificat de darksun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se pare ca motorul de 1.8TSI nu va fi inlocuit cu 2.0TSI (Budack cycle).

Cel mai probabil va fi Active Info Display.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi mă gândesc. Adică-l pun pe Karoq din 22/2018 (sau 12/18, nu mai rețin exact) și nu-l pun pe vârful de gamă Superb.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, kpk1 said:

Se pare ca motorul de 1.8TSI nu va fi inlocuit cu 2.0TSI (Budack cycle).

Salut, care e sursa informatiilor ? Acest "se pare" nu e cea mai fericita sursa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam acum o saptamana printr-o pagina de Germania ca numai benzina 1.4TSI va fi inlocuita cu 1.5TSI, drept pentru care inseamna ca toate motorizarile raman la locul lor la care se adauga hibridul benzina+electric (practic 1.4TSI nu dispare :D , se imperecheaza cu motorasul electric).

Nici eu nu inteleg ratiunea pentru care 2.0TSI e pe Kodiaq dar nu va fi pe Superb.

Faceliftul va fi lansat la Paris si la vanzare vine in 2019.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Zvonuri despre MY2019 :

Toate motoarele pe benzina ies din productie in saptamana 26 (~1 iulie). Probabil comenzile vor fi intrerupte 10 saptamani mai devreme.

1.5 TSI si 2.0 TSI 190CP (Budack cycle) intra in productie in saptamana 36.

2.0 TSI 270 CP intra in saptamana 48.

Toate motoarele vor avea filtru de particule.

Din pacate 2.0 TSI 220CP nu va avea inlocuitor. Iar noul 2.0 TSI 270 e mai putin agresiv decat actualul/predecesorul.

E foarte probabil aceasta schimbare de macaz sa vina defapt cu faceliftul.

Personal ma bucur ca am dat comanda deja pentru ce vor fi ultimele motoare pe benzina fara GPF.

Cei care cumpara in vara-toamna ma astept sa prinda niste discounturi bunicele la ce va fi pe stoc.

 

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o sinteza de la cehi:

- Production stops 1.8 TSI 132 kW (KW26) 

- Production stops 1.4 TSI 110 kW (KW26) 

- Production stops 2.0 TSI 162 kW (KW26) 

- Production stops 2.0 TSI 206 kW (KW26) 

- New motor 1.5 TSI 110 kW (KW36) 

- New motor 2.0 TSI 140 kW (KW48) 

- New motor 2.0 TSI 200 kW (KW36)

Avand in vedere ca din 06.2018 GPF devine obligatoriu, probabil noile motorizari vor intra pe Superb inainte de facelift, care ii preconizat undeva prin 2019.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata noile jante 19'', inlocuitoarele Sirius-ului.

Astfel, in oferta de 19'', raman Phoenix, acestea de mai jos si cele de SportLine

IMAG4537.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere temperatura gazelor de evacuare la TSI, nu vor fi probleme deosebite la filtrul de particule la motoarele pe benzina. Parerea mea ca nu trebuie sa ne speriem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de 19 ar trebui sa fie Acamar.

Sincer erau mai faine Sirius dar cred ca targetul e diferit. Sirius erau pentru eleganta si Acamar sunt potrivite pentru un design mai sport.

Modificat de kpk1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi plac mai mult astea noi, dar tot vega mi se par cele mai reusite "sport" rims.

Modificat de darksun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

ŠKODA at the 2018 Geneva Motor Show: numerous model updates

ŠKODA SUPERB and ŠKODA OCTAVIA RS to provide even greater driving fun 
In Geneva, a new powertrain is making its debut for the ŠKODA SUPERB. The 2.0-litre TSI engine produces 200 kW (272 PS), which is transferred by an equally new 7-speed dual-clutch gearbox. In addition, from now on a selection of new specification features will be available for the ŠKODA SUPERB, including the KESSY extended security function (Keyless Entry, Start and Exit System) or the ambient lighting, which is connected to Driving Mode Select. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg "including the KESSY extended security function (Keyless Entry, Start and Exit System" ce aduce in plus.

Modificat de darksun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(presupun ca au schimbat cheile private de criptare din cheile mașinii, cheii private ce erau folosite la multe mașini VAG si au scăpat pe internet - vezi scandalul vag de acum ceva timp legat de kessy)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar cautam o poza cum arata ieri, foarte misto. Sunt curios cat o sa coste optiunea asta, e must have. Si cand apare pe configurator.

Modificat de darksun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI e istorie. A fost scos din configurator.

La benzina au ramas doar 1.8 si 2.0 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai accepta comenzi nici pe 1.8TSI si 2.0TSI.

De asemenea TDI190 se mai poate comanda momentan doar cu 4x4

Se mentine restrictia la alcantara - in continuare producatorul de alcantara are probleme. Alcantara doar pentru Sportline - unde este standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!