Jump to content

MY update


75NOR
 Share

Postare recomandată

Nu prea stiu mai multe. Abia acum am deschis prima oara un link cu un Sportline, probabil ca sunt identice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Here are all the changes for MY2018, in France at least. Most should be the same in all markets, although some market specific differences may occur.

Glass design for the infotainment systems (Bolero, Amundsen and Columbus)

Screen size increase from 8" to 9.2" for Columbus

Screen size increase from 5" to 6.5" for Swing

Smartgate (code EI9) is being replaced by Smartlink+ (which includes Smartgate and Smartlink) as on Octavia facelift

New In-Car Communication functionality for Bolero, Amundsen and Columbus infotainment systems (as on the Kodiaq)

Removal of option for TV tuner + DAB (option code QU1)

Change of gearbox from DSG6 to DSG7 (DQ381) for the following engines / transmission combos:

2.0 TDI 150 bhp FWD starting from week 27/2017

2.0 TDI 190 bhp FWD starting from week 32/2017

2.0 TDI 190 bhp AWD starting from week 36/2017

Design change for the cooling liquid cap

Maneuver Assist which activates the brakes as soon as an obstacle is detected (uses the parking sensors and the Park Assist ones):

Week 6/2017 for reversing only. Can someone that had their car built after week 6/2017 and took delivery of their car confirm the presence of this functionality? Please take care when testing this to avoid any damage to your car.

Week 22/2017 both for reversing and moving forward.

New chrome trim under the doors for L&K (option code 7M7)

Starting from week 27 19" Sirius silver rims are replaced by Acamar anthracite rims (no code for now)

Phoenix 19" rims (PJ7, PJ8 and PJV codes) renamed to Trinity

New black roof headlining option on L&K available with brown (BR) and black (EX) leather interiors

New option for driver's seat with massage function on Style and L&K trim levels

For Style only in combination with electrically adjustable front driver’s seat with built in memory (option code PB1) centilated leather seats (PHC option code)

No additional option needed on L&K

Re-adding the ivory leather interior for the Style trim level (BS + PL1 option codes)

Availability of auxiliary heating (PHD option code). For whatever reason France was one of the few markets in which this option was not available.

Clean Air function for Climatronic. I don't have more details what this entitles (most likely very similar to the implementation available on VW vehicles), seems to come in standard.

Disabling of interior alarm is now done from a menu on the infotainment system instead of a physical button

Removal of L&K logo from the gearshift levers on L&K

Skoda Connect with E-Call and Care Connect as on Octavia facelift and Kodiaq

Business trim level gets 2 changes:

16" Orion rims get replaced by 17" Triton rims

Silver roof rails (estate only)

New Style+ trim level (no code for now) that includes:

Adaptive Cruise Control  up to 160 km/h

Traffic Sign Recognition

Lane Assist and Blind Spot Detection

Rear-view parking camera

Electrically-operated boot

Rear window wiper (hatch only)

Interestingly enough there is no mention of replacing the Superb's gearshift leaver by that of the Kodiaq as shown on the one Superb that was on display at the Geneva motor show. I sure hope they gave up on that as I very much prefer the current gearshift lever to that of the Kodiaq. New configurator should be available to dealers this Friday (14th of April).

Copy/Paste de pe briskoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, corbu33 said:

Cate culori au cehii... :)

Sunt aprox 900 Eur culorile speciale.

@DOL: interesant si previzibil - pentru multe din ele. Totusi, nicio mentiune ref la decorul piano black pentru climatronic, ramane de vazut.

Cat despre echiparile gen Business sau Style+, nu sunt doarte relevante pentru noi, intrucat politica de dotari o face importatorul, in principiu o sa avem tot ce au altii la Style (non +) :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane de vazut ce apare in configurator si daca configuratorul disponibil la https://cc.skoda.at/cc-ro/ro_RO_SKODA/C/models coincide cu cel al dealerului. Cu ceva timp in urma citeam despre o alta directiva UE prin care se dorea dotarea de serie a tuturor masinilor cu o camera pentru mersul inapoi incepand cu 20XX. Posibil sa fi fost 2018/19. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta multi dintre "asistentii" de condus deveniti standard au avut ca motivatie obtinerea scorului maxim la EuroNCAP sau alinierea la diverse directive EU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obtinerea unor punctaje bune este in directa legatura cu anumite directive EU. Implementarea in echiparea standard a anumitor sisteme de siguranta pasive si active se face cu gandul la marea masa de soferi, aia de duminica cum ii alintam noi, pentru ca ei reprezinta majoritatea covarsitoare. 

De asemenea s-a stabilit clar legatura dintre varsta-viteza de reactie si numarul accidentelor. In plus, faptul ca unul sau doi dintre noi suntem reticenti la schimbare nu inseamna ca schimbarea e rea. 

Oricand prefer sa existe pe strada masini cu abs si asistenta la franarea de urgenta sau esp sau asistenta de franare la coliziune pentru ca astea reduc clar numarul de accidente. 

Din punctul meu de vedere progresul in zona de siguranta pasiva si activa este unul benefic. Ganditi-va doar ca poate copilul vostru va sari in fata unei masini si un sistem din asta poate face diferenta dintre o tragedie sau doar o experienta dureroasa. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că este documentul în care se regăsesc schimbările MY2018

http://www.skoda-auto.cz/SiteCollectionDocuments/skoda-auto/ke-stazeni/superb-cenik.pdf

Văd unitatea de 8" Bolero și 9.2" Columbus, scaunele cu masaj Style și L&K (Masážní funkce pro sedadlo řidiče (pro kožené sedadla s ventilací)

Nu cred că este complet și e posibil ca unele dotări să fie exclusive pentru piața cehă

Mai studiez pe seară. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca Adaptive Cruise Control (160km/h) pe MY2018 o sa vina standard incepand cu Ambition sau cu Style?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Style sigur va fi.

Pe Ambition nu cred, dar e un "guesstimate", bazat pe cum au procedat la Kodiak.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MY2018 disponibil pe configuratorul Skoda Cehia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am citit multe. Sunt in concediu. Studiez de marti incolo.

 

A ramas schimbatorul vechi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica oare antifonare mai buna ?

Care in romana cu google transalte inseamna asta:

-  pachet acustic pentru geamurile din fata + SunSet - sticlă, cu un grad mai mare de tonalității din pilonul B-  asta chiar era buna, sincer la 150 eur cat e separat cred ca se poate adauga ulterior.

daca e asa, stie cineva cum este la passat ca stiu ca acolo exista de la inceput ? Ajuta, se simte ?

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Este o diferenta. 

La alta marca am avut optiunea asta si diferenta era sesizabila. 

Ignora preturile, sunt pentru piata din Slovacia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nu s-a actualizat nimic parca sau mi a scapat mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inca. Probabil spre sfarsit de luna. Nici la vecini nu este actualizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe configuratorul skoda.ro vad imagini actualizate cu noul sistem Bolero, cel putin cand simulez configuratia unui model Superb Ambition 1.4 TSI 

https://cc.skoda.at/cc-ro/ro_RO_SKODA/C/design/730/3V33LD16/Z5Z5/LA/@/@/interior

interiorpassenger.jpg?F=Z5Z5&P=LA&M=&APP

 

valabil si pentru Style 2.0 TSI

https://cc.skoda.at/cc-ro/ro_RO_SKODA/C/design/730/3V34SC16/4K4K/BS/@/@/interior

interiorpassenger.jpg?F=4K4K&P=BS&M=&APP

 

Totodata, observ ca optiunea ACC 160 are un pret marit. Era 289,17 EUR, acum are un pret de 328,44 EUR

Camera video nu mai cere navigatie Amundsen, doar stergator spate (aici e posibil sa confund cu Octavia FL unde cerea)

Cred ca este temporar configuratorul. Altfel, nu reise nicio noutate din lista dotarilor de serie.

 

 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ai nostri au lasat la fel ca inainte :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu scumpirea ACC cu aproape 40 euro (posibil sa fi pus un radar mai performant). Sincer ma asteptam sa vina standard pe Style ca si in alte tari. Alta modificare am observat la scutul motor (1 euro in plus), nu retin alte modificari.

De asemenea pretul de baza la configuratia urmarita 2.0TDI 190CP DSG Style a crescut cu 95 de euro de la 32927 la 33022euro, astfel pretul final al masinii a crescut cu aproximativ 130 de euro. Dupa scumpirile din aprilie au venit scumpiri de mai.

Navigatia nu depinde de motorizare. Si Columbus apare modificat in configurator, crescand de la 8" la 9.2" "full glass":

SuperbInteriorPassengerView.jpg

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil se lucrează la configurator încă. Nu văd opțiunea de scaune cu masaj nici pe L&K ca dotare optionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha: cu scuzele de rigoare pentru intarziere, uite modelele de jante pentru MY2018.

Sirius se vor discontinua, nu se vor mai putea comanda. La 19'' vom avea doar Phoenix (in cele 4 variante, din care cea antracit rezervata pentru L&K, ca si pana acum) si cele de SportLine - Vega

Pe langa astea de aici SportLine-ul vine standard cu Zenith 18'' antracit

IMAG3008.jpg

IMAG3010.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha  Am observat si eu scumpirea ACC cu aproape 40 euro (posibil sa fi pus un radar mai performant). Sincer ma asteptam sa vina standard pe Style ca si in alte tari. Alta modificare am observat la scutul motor (1 euro in plus), nu retin alte modificari.

De asemenea pretul de baza la configuratia urmarita 2.0TDI 190CP DSG Style a crescut cu 95 de euro de la 32927 la 33022euro, astfel pretul final al masinii a crescut cu aproximativ 130 de euro. Dupa scumpirile din aprilie au venit scumpiri de mai.

Navigatia nu depinde de motorizare. Si Columbus apare modificat in configurator, crescand de la 8" la 9.2" "full glass":

 

Ce alte modificari mai sunt?

Eu o astept in saptamana 28.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de update-urile de la MY2017 la MY2018, comparand configuratia masinii mele, pretul de baza este cu doar 200eur mai mult fata de septembrie 2016 cand am luat-o eu, insa pretul final, daca pun aceleasi dotari pe care le am eu, acum iese mai scumpa cu 2100eur. Practic, diferenta e uriasa si din ce vad e diferenta de ~2-5-10 euro pe fiecare optiune in plus, la care se adauga faptul ca pe MY2018 nu mai exista pachetele in configurator pe care le-am selectat, iar luand optiunile separat iese mult mai scump.

Deci, daca cineva si-ar comanda o configuratie identica cu a mea, acum, ar plati ~2100eur in plus. Mi se pare cam mult, singurul update vizibil si interesant fiind unitatea media care e mai mare inteleg, dar nu ma atrage faptul ca e ecran lucios si se va zgaria mult mai repede si se vor vedea si urat urmele pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!