Jump to content

MY update


75NOR
 Share

Postare recomandată

La mine la ambition, stopul arata ca cel postat de tine. Am optiunea led extins. Cineva in cartier are superb ambition fara aceasta optiune si arata cam ieftinache. Se vad becurile si nu are led pe capac portbagaj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, cu optiunea LED EXTINS se schimba stopul si la Ambition, eu zic ca merita bifata optiunea asta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cand/daca apare SportLine si la noi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, apare, dar preturile doar in week 40 - inceput de Octombrie.

Din politica de preturi de prin alte tari in care deja se poate comanda, am vazut ca e la bani de L&K, dar cu dotari standard intre Ambition si Style. Asta inseamna ca daca vrei un SportLine cu optionalele ce sunt standard pe Style iesi mult mai scump decat L&K, which sucks :( 

Vom vedea cand apar preturile.

Partea buna este ca, exceptand scaunele cu tetiere integrate, tot ce ofera SportLine poate fi cumparat separat de pe Superskoda, de exemplu si montat DYI, presupunand ca ai optat din start pentru bifarea suspensiei sport.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu credeam ca SportLine e L&K, doar ca varianta mai sport. Adica cu aceleasi optionale. Pai atunci de ce e asa scumpa? Doar pentru elementele alea negre? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@A l e x: Se vrea un fel de VRS, dar cu o gama mai mare de motoare :)

SportLine-ul vine cu urmatoarele dotari specifice:

- Scaune alcantara cu tetiere integrate (identice cu alea de la Octavia 3 RS, dar tapiteria e altfel cusuta). Nu le poti cumpara ca accesoriu

- Fete de usi cu alcantara. Din nou, nu le poti cumpara ca accesoriu

- Tapiterie plafon + stalpi neagra. Nu se poate cumpara ca accesoriu. 

- Suspensie sport, -15mm. O poti specifica pe Style (vreo 200Eur)

- Jante 19'' cu design specific. Le poti lua ca accesoriu, sau poti opta pentru una din cele 2 variante de 19'' existente: Phoenix si Sirius

- Eleron spate negru lucios. Il poti comanda ca accesoriu sau pe Superskoda. E vreo 200Eur, daca tin bine mine

- Baghete negre pe partile inferioare ale usilor, ca niste bandouri. Sunt ca accesoriu si pe Superskoda. Vreo 60Eur

- Grila radiator fata ne-cromata. Vreo 150Eur pe Superskoda

- Capace oglinzi negre. Sunt pe Superskoda, sau le poti colanta

- Lipsa cromaje geamuri, sunt inlocuite de elemente negru lucios. Le poti colanta pe cele cromate, va fi acelasi aspect. Avem colegi care au facut asta pe Octavia

- Volan sport, piele perforata, tesit in partea de jos. E pe Superskoda, vreo 350Eur.

 

Concluzionand, SportLine-ul e un fel de R-line. Ca sa iti faci o idee, la Passat, R-line interior+exterior = 3,000Eur ca optiune.

Daca vor sari calul cu preturile, merita luat un Style (care vine foarte bine dotat), ii pui ca optionale Suspensia sport si roti 19'', iar restul de elemente specifice SportLine le faci retrofit. Mai putin scaunele, fetele de usi si plafonul. Si uite asa iti faci un SportLine mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weisss, cum arata in culoarea asta...

Dragon Skin Metallic se numeste, sunt doar 3 probleme: a) E disponibila doar pe Sportline  b) Costa aprox 850Eur ca optionala   c) Nu cred ca vreo vopsitorie o mai nimereste la revopsirea unui element

maxresdefault.jpg

vue-3-4-arriere-Skoda-Superb-Geneve-2015.jpg

vue-3-4-avant-Skoda-Superb-Geneve-2015.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@75NOR grila neagra, oglinzile negre, plafonul negru si spoilerul spate negru sunt de mare effect pe masina. Plafonul si oglinzile se pot colanta dupa cum ziceai, celelalte doua se cumpara. Pe a mea o vreau alba si deja mi-am pus pe lista retro-fit-ul asta :)

Intrebare poate stii: Iluminarea ambientala care vine pe Style si nu pe Ambition, se poate face retrofit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Liviu_sbn eu am întrebat la Brady și mi s-a spus ca nu exista posibilitatea de a cumpăra iluminarea ambientala de pe style pt a o pune pe ambition. Acum bănuiesc ca se poate totuși pune, dar cu multa munca și cu desfacerea elementelor de pe uși, bord...eu nu le-aș desface pt atâta lucru pentru ca dacă apoi apar greieri o sa îmi para rău. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... Pai cei de la Brady cu siguranta nu vor sa faca asa ceva ca nu e in interesul lor. Ms frumos de raspuns.

Cumpăr fetele de portiera cu totul si le schimb, daca nu se poate doar ornamentul ala ? Glumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am vazut pe briskoda ca s ar fi postat pe formul german Skoda modificarile my 2018... am cautat dar recunosc ca nu am gasit f multe doar ca r putea fi un nou dsg wet cu 7 trepte columbus de 9.2" si ceva de culori parca atat cat inteleg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem pe skodacommunity.de si despre filtrul de particule la benzina. MY2018 bineinteles

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci apare pana la urma filtru pe benzina ? am impresia ca ziceau ca nu inca...

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru de particule la benzina apare pe MY18, dar se va introduce treptat. Din ce citisem, primul motor pe care se introduce va fi cel de 1.4TSI, urmat de 2.0TSI-ul de 180 cai...

Columbusul si Bolero-ul fara butoane cu siguranta ca vor fi pe MY18

AID-ul nu cred ca se va introduce pana la facelift...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AID = Active Info Display?

Inteleg ca 2.0TSI 180CP va inlocui 1.8TSI 180CP, deci va trebui sa dispara vechiul DSG 7 uscat (DQ200). Oare se va folosi vechiul DSG6 umed sau se va trece la noul DSG7 umed? Deci 2.0TSI va avea 3 declinari de 180, 220, 280CP.

1.4 TSI nu va fi inlocuit de 1.5TSI, sau poate se asteapta faceliftul in 2019?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, AID e bordul digital.

Nu cred ca se va introduce motorul 2.0TSI 180 pe Superb pana la facelift. Nici pe Passat nu este.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sper sa m o dea pe vechea formula pr ca nu as vrea sa experimntez nimic acum:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca vei fi tot pe MY17 cu productia, nu risti nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reconfirmat... apare livrare in sap 20 deci probabil fabricatie sap 17-18... sper sa fie totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spuneam - ai fabricatie de MY17. Asa ca postam in topicul gresit ;), nu avem ce discuta pe topicul asta in cazul tau :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi in alta ordine de idei gasim pe undeva ce schimbari aduce my 2018: gasisem ceva pe la nemti dupa ce am aflat de pe briskoda unde sa caut... o sa mai sap sa vad ce gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă accesați http://cc-cloud.skoda-auto.com/cze/cze/cs-cz veți fi întâmpinați de un pop-up care se traduce:

Updating data on MR 2018

Dear customer, currently being updated data configurator for the new model year 2018 Launch configurator with current data is scheduled on the 17th calendar week Thank you for your understanding.

Deci noutăți din 24 Aprilie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, pai asteptam cu interes schimbarile...

Probabil ca:

noile HU 

decor piano black pentru zona climei

ACC <160km/h standard Style

modificari in gama de culori

noi jante ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primesc cu drag vestea de HU si ACC, atat. Sunt suparat ca au renuntat la culoarea la care ma decisesem, Jungle Green care va fi inlocuita cu una numita EmeraldGrün (conform unui forum german) pe care nu am identificat-o inca. 

Dispare si Corrida Red inlocuita de Velvet Red(?)

Se adauga buton SOS (cum exista la masinile din SUA) conform unei directive UE.

Sper sa renunte la schimbatorul de pe Kodiaq, daca vine asa, fac retrofit la modelul vechi. 

Tot de pe acel forum, jantele Sirius sunt inlocuite de un model numit Acamar(?) 

L&K vine cu plafon negru (posibil optional) la care as face retrofit cu drag daca este un cost rezonabil

Cam atat am identificat pana acum.

Modificat de DOL
typo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce citisem in UK, Corrida Red are probleme atat de pigment cat si de fragilitate a stratului de vopsea.

Buton SOS in plafoniera e si la Kodiak - deci da, e firesc sa apara la S3.

La plafonul negru de L&K te referi la cel care vine la Sportline standard ? Pe langa plafon sunt si stalpii parbrizului, stalpii B si C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!