Jump to content

MY update


75NOR
 Share

Postare recomandată

In UK s-au anuntat deja modificarile pentru Superb MY2017 (incepand cu saptamana 22 de productie):

  1. Nivomat (back axle self leveling) for towbar
  2. New led colors
  3. New rims design
  4. Heated steering wheel
  5. Bolero and Amundsen go from 6.5" to 8"
  6. Rear camera with washer (only if specced with rear wiper)
  7. Progressive steering availability (only with sport suspension). Asta era inca ceva ce exista la Passat, dar nu la Superb si se va putea configura separat de SportLine. Adica, la SportLine vine inclusiv Progressive Steering, daca vrei Style de exemplu, o poti configura separat. Exact ca la R-Line Pachet, sau doar suspensie R-Line.

 

Se vehiculeaza ca SportLine va costa aprox 2,000-2,500Eur peste Style, pe principiul ca R-Line pachet este 3,000Eur peste HighLine.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to MY2017 update

Ma intereseaza doar 7 si 5 din lista aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Boon, deci de prin "targ" adunate:


 Vom aveam cateva noi culori exterioare:

- Raspberry Red

- Space Violet

- Nightfire Blue

- Highland Green

- Patina Green

- Plum Blue

Vom avea o noua gama de iluminari LED

Ca jante: SuperNova de 19'' si Zeus Black 18'' ambele pentru Sportline. Darcos 17'' pentru Style

Noua oglinda interioara heliomata este iarasi interesanta, mai mare in dimensiuni si fara rama, cred ca identica cu cea de la Passat MY2016

Partea proasta: Canton se va putea doar impreuna cu Kessy :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

punctul 1. Nivomat (back axle self leveling) for towbar - exista din 2005 pe passat B6 si e foarte ok, pana se uzeaza amortizoarele (pe drumurile Romaniei nu tin mai mutl de 100.000 - 150.000 km). Costa aprox 800-1000 euro / bucata amortizoarele Nivomat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivomatul exista cred ca dinainte de 2005, prima oara am vazut pe Mondeo. E o dotare buna, dar trebuie asumata. Cam toate secondurile cu Nivomat ce ajung in Romania, evident cu "120,000km" pe bord, au amortizoarele spate praf, iar romanii le inlocuiesc cu amortizoare standard, ca asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar trebuie si alte arcuri. Cei care pun amortizoare standard, observa ca masina fara incarcatura sta pe pamant. Nivomatul are si functie de reglare a inaltimii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pct 5 se aplica si pentru Octavia oare?;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Up-date: 

S-au livrat primele MY 2017. Se confirma si fizic Bolero la 8'' si oglinda interioara fara rama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice add-ons, preturile s-au marit si ele corespunzator, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda rama-less este chiar foarte tare. Am vazut intr-o cupra my 2k17 si mi a placut foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha: nu, excluzand indexarea anuala de pret facuta prin februarie, daca imi amintesc bine. Ca si ordine de marime, la un Style de 32k lista, s-a marit pretul cu vreo 250-300Eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si pozele.

Deci:

Bolero - 8''

Oglinda interioara fara rama

Noua gama de roti (cele de SportLine nu au aparut)

Bolero.jpg

Oglinda.jpg

Wheels_MY2016.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asezarea butonului de Start/Stop Engine pe coloana de directie mi se pare stangace. Aparent toata gama VAG trece la unitati media de 8"....traiasca Tesla :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tizule, ai dreptate, este mega-enervant si tipa a solutie "cheap".

Tot grupul VAG are butonul de Start pe consola si doar aveau butoane destule in stanga schimbatorului unde sa integreze functia de Start.

In schimb, au pastrat solutia de la Superb2, cu butonul in locul butucului de cheie.

Cat pana mea au scutit ca si bani pe carcasa aia de plastic ne-preformata si pe lungimea cablajului pana la consola centrala ? Mega-ieftin, bleah :(  Puteau scumpi cu 10Eur masina, dar sa puna butonul unde trebuie. 5 Eur este carcasa de plastic cu alt part-number (adica negaurita) si inca 1.5Eur un cablaj cu conectori. 3.5 Eur era profitul lor la afacere, i-as fi platit bucuros :) 

 

Cat despre display-ul de 8'', pot sa-ti spun ca un display de 8'' costa (in cantitati industriale) maxim 6-8Eur DDP Germania. Despre ce vorbim ? :) 

Briz-briz-uri ca sa ia ochii pasionatilor de gadgetistica. Economiile reale le face orice fabricant pe tot ce inseamna "parturi mecanice". Incepand cu baia de ulei din plastic...

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, 75NOR said:

Incepand cu baia de ulei din plastic.

aaa? Ca sa ma expim asa. Baie de ulei din plastic?

Stii cumva - bolero asta nout + canton suporta fisiere dts (5.1)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2.0 TSI

La dizel nu stiu - banuiesc ca ala te intereseaza, pe mine nu :) 

Din ce spun cei de pe briskoda, surround-ul e autentic, cu 5.1, deci probabil ca da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.4 TSI ma interesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego: misto filmuletul, mersi. 

Nu prea ma dau in vant dupa design-ul de la 19'' ala pus pe Sportline, mi se pare ca Sirius-urile antracit sunt mult mai de impact.

Anyway, tot astept preturile, s-au cam amanat pentru wk40 :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

la sedan tobele (e benzina), dar desi e film de prezentare, nu are led extins (se vad becurile)

la break, sunroof, dar tobele dunt de design (probabil diesel)

frumoase tusele de interior.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fota Ionut Catalin

Vineri ridic si eu masina un superb style combi 2.0 tdi DSG fara DCC din pacate :( si sunt curios daca are punctul 4  :) Din optionale/standard nu am inteles ca ar avea asa ceva insa am luat-o de pe stoc asa ca e configurata de skoda pentru Romania

Referitor la new led colors de la dealer am inteles ca sunt 3, alb, verde si albastru insa exista pe undeva prin forum codurile pentru a seta ce culori vrei tu. Ce update fac la culori pana la urma? Le lasa la free pentru a fi definite de user sau doar maresc paleta disponibila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

@Gorillaz_Doktor, ce inseamna Pachet-ul led extins? Stiu ca la Ambition e 150 E dotarea optionala. Dai 150 de euro pe ledurile de la placuta de inmatriculare sau are si semnalizarie pe LED?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Fota Ionut Catalin said:

Vineri ridic si eu masina un superb style combi 2.0 tdi DSG fara DCC din pacate :( si sunt curios daca are punctul 4  :) Din optionale/standard nu am inteles ca ar avea asa ceva insa am luat-o de pe stoc asa ca e configurata de skoda pentru Romania

Referitor la new led colors de la dealer am inteles ca sunt 3, alb, verde si albastru insa exista pe undeva prin forum codurile pentru a seta ce culori vrei tu. Ce update fac la culori pana la urma? Le lasa la free pentru a fi definite de user sau doar maresc paleta disponibila?

Salut si felicitari. Asteptam cu interes prezentarea masinii, ar fi primul combi de Superb 3 de pe forum, daca nu ma insel :)

Ref la punctul 4, daca te referi la volan incalzit, ar trebui sa fie optiune si nu standard. Cel putin nu la noi, se discuta ca pe configuratorul tarilor nordice intra la pachet cu scaune incalzite

E foarte interesant de vazut daca vei primi Bolero de 8'' si noua oglinda interioara.

Led colors de interior - se mareste numarul de culori disponibile, dincolo de alb, verde si albastrui

48 minutes ago, octavia 4ever said:

@Gorillaz_Doktor, ce inseamna Pachet-ul led extins? Stiu ca la Ambition e 150 E dotarea optionala. Dai 150 de euro pe ledurile de la placuta de inmatriculare sau are si semnalizarie pe LED?

Eu stiam ca e vorba de luminarea cu LED si a stopurilor de pe capota portbagajului.

LED mai are pe frana.

Din ce am vazut semnalizare LED e doar pe fata, pe spate am vazut doar cu bec normal si daca nu gresesc la Style becurile de semnalizare spate si dat inapoi sunt acoperite de niste deflectoare ca sa macheze becul in sine.

La Ambition e luminat cu LED doar partea de pe aripa a stopului, iar becurile sunt vizibile.

 

Su_059_jpg.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!