Jump to content
fragrances09

Problema ambreiaj

Recommended Posts

fragrances09

Salutare colegi! Acum 2 sapt am schimbat kitul ambreiaj + volant, am pus Sachs. De câteva zile, pierd presiune la ambreiajul hidraulic. Am aerisit totul dar nu debraiaza bine, agata, trebuie să fac 3-4 pedale ca să iasă din viteza. Mecanicul mi-a zis ca este de la pompa, nu de la cilindru. Voi ce știți despre asta? Am înțeles că pompele se strica mai greu, mulți cunoscuți mi-au spus că cilindrul este de vină, ca nu-și mai face cursa cum trebuie...help. 

calin.g

In cele mai multe cazuri cilindrul e de vina, nu ai dacat sa-l inlocuiesti, risti sa ramai cu ea in drum, nu e f. scump.

Edited by calin.g

fragrances09
2 minutes ago, calin.g said:

In cele mai multe cazuri cilindrul e de vina, nu ai dacat sa-l inlocuiesti, risti sa ramai cu ea in drum, nu e f. scump.

Da, asta am să fac și tot ce sper este să nu fie de la pompa. În weekend am să înlocuiesc cilindrul..

calin.g

Ai aerisit si cilindrul de ambreiaj? Inainte de schimbarea ambreiajului aveai vreo simptoma asemanatoare?

Edited by calin.g

fragrances09

Am aerisit după schimbarea kitului. Înainte nu aveam pb asta dar am descoperit că aveam montată volant masa simpla valeo...

romytaxy

Pe vasul de lichid/gaura de aerisire baga presiune cu un compresor, apoi aeriseste, daca nici asa nu rezolvi de vina poate fi cilindrul/pompa de ambreiaj.

fragrances09
1 hour ago, romytaxy said:

Pe vasul de lichid/gaura de aerisire baga presiune cu un compresor, apoi aeriseste, daca nici asa nu rezolvi de vina poate fi cilindrul/pompa de ambreiaj.

Am să fac și asta...mai trebuie doar să improvizez un capac etanș cu gaura pt compresor...

fragrances09

Salutare colegi! Revin cu problema mea nerezolvată. Am schimbat cilindrul de ambreiaj ,am aerisit instalația..dar problema mea tot nu a dispărut. Mai exact când sunt în mers si vreau sa o scot din viteza pe liber sau din treapta 3 în 2 agață un pic si parca se face pedala puțin moale...dacă fac dublu ambreiaj  iese mai ușor. Deci ce sa fie,? Pompa?

rayn

Schimba pompa,oricum a ramas ultima din ecuatie.:P

fragrances09

Asta am să fac...idei ceva ? Știu că se află sub pedala. Pot face asta singur sau tre să merg neapărat la nenea mecanicul. Cilindrul l-am schimbat singur..dar la pompa nu prea sunt dumerit

fragrances09

Salutare, am schimbat si pompa si problema tot a rămas... Tot agata când decelerez...respectiv tre să fac 2-3 pedale ca să iasă bine..sau să țin apăsat ambreiajul până scade viteza la o anume valoare apoi iese f ușor..... Să fie sincroanele, sa fie kit ul de ambreiaj defect ?

fragrances09

Nimeni cu problema asta ?????

danielgolfV

Salutare,

Am schimbat pompa ambreiaj, cea veche am gasit-o crapata. Dupa ce am schimbat-o, am facut aeresire (asta se intampla seara pe la 9), am dat o tura prin cartier pedala teapana bine nicio pb. Dimineata cand sa plec la munk pedala la podea, dupa cateva pedale si-a revenit. In timp ce merg simt ca se slabeste, dau cateva pedale isi revine...!!!

Ce sfaturi si pareri aveti?

deenman

Cauta cilindru receptor care este pe cutia de viteze cam intre motor si baterie. Este prins in 2 suruburi, scoate-l afara si vezi daca nu cumva are gaura in el (eu asa l-am avut) si e o problema foarte cunoscuta la golf 5.

clindru-receptor-ambreiaj-pentru-cutii-v

danielgolfV

Dar nu am avut probleme cu el inainte de a se duce pompa....!!!!

O sa verific si asta.

fragrances09
7 hours ago, danielgolfV said:

Dar nu am avut probleme cu el inainte de a se duce pompa....!!!!

O sa verific si asta.

Ai si probleme cu scosul\bagatul în viteză?

danielgolfV

Bag perfect in viteza, dar dupa ce dau 3-4 pedale sa se intareasca. Nu pierd lichid de frana pe nicaieri!

deenman

Ai verificat ce ti-am zis?

danielgolfV

Nu am reusit sa verific, luni poate pentru ca azi si maine este sarbatoare!

Dar de ce inainte de a schimba pompa nu facea figuri cilindrul? Pompa am gasit-o crapata.

Mai adaug faptul ca pompa veche avea codul 1K0721388S, iar cea noua are codul 1K0721388AC cea cu S la sfarsit nu se mai fabica si se potriveste cea cu AC si AB la sfarsit. Poate fi si asta o problema?

danielgolfV

Dupa 3 zile si-a revenit. Cik s-a autoaeresit mi-a spus cineva. Acum nu mai am probleme. Ambele coduri de care am pomenit pot substitui oricand pompa veche pe care am avut-o.

rmg

@fragrances09: eu m-as gandi la distanta pe care o opereaza acel cilindru receptor de pe cutie. Nu stiu exact cum este la modelul asta, de multe ori cilindrul receptor impinge o tija in placa de presiune. Daca ai schimbat ceva pe acolo, gen volant simpla,, poate s-au modificat distantele. Zic si eu...

fragrances09

Am avut masa simpla si am pus masa dubla,sachs. Am schimbat si cilindrul ...cilindrul împinge în furcă,iar furca este prinsa pe cilindru. Totuși...ambreiajul a picat de tot când m am întors de la mare, nu intra in viteza, se aude zgomot f tare, când apas ambreiajul se simte discul cum se învârte. Urmează să dau jos și să pun masa simpla, urmând ca mai apoi să duc piesa la garanție....probabil piesa contrafăcută.

Edited by cogdao

Antonio7654

Salutare !! La un audi a3 2015 2.0.tdi 150hp cod crl 175.000km am întâmpinat o problema !! Pedala de ambreiaj rămâne apăsată jumate, (dar doar când o conduc mai sportiv)  și nu înțeleg dece ! Cutia schimba foarte bine , nu agata deloc , volant nu se aude, ambreiajul nu patineaza .. Ați întâmpinat o așa problema ?