Jump to content

Ambreiaj A3 8p


fragrances09
 Share

Postare recomandată

5 hours ago, rayn said:

Au mai fost kit-uri noi cu diferite defecte de fabricatie.Ai impresia ca mai sta cineva sa verifice bucata cu bucata?? intr-o societate de consum? te inseli.Cit de nou? citi km,patineaza? are zgomote la relanti? nu debraiaza tot timpul sau doar la ''rece''.Cind s-a montat noul kit s-a facut aerisire la ambreiaj??Ce brand de kit ai pus?

Are max 600 km, am pus Sachs , tot kitul , am pus cilindru nou, pompa noua, aerisire la service cu presiune, reglaj timonerie. Nu debraiaza la cald zic eu, când plec de pe loc maxim 5 min nu face urât...apoi incep problemele, ca să o pot scoate din viteza trebuie să scad turațiile până la 1000 rotații. Totuși când accelerez iese ușor din viteza..problema este la decelerare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce as face eu:m-as duce la mecanicul care a montat acest kit (cu masina incalzita) si l-as scoate la o plimbare.Ori placa are o problema ori problema este in alta parte.Cablurile de timonerie le-a verificat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, rayn said:

Ce as face eu:m-as duce la mecanicul care a montat acest kit (cu masina incalzita) si l-as scoate la o plimbare.Ori placa are o problema ori problema este in alta parte.Cablurile de timonerie le-a verificat cineva?

Da, am facut și reglaj la cabluri. Mecanicul zice că e placa de vină. O să merg la magazin și o să le dau kitul înapoi...mai nasol este ca tre sa stau 1 lună fără mașină..ca cică atât durează până verifica defectul kitului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danielgolfV

Dupa 3 zile si-a revenit. Cik s-a autoaeresit mi-a spus cineva. Acum nu mai am probleme. Ambele coduri de care am pomenit pot substitui oricand pompa veche pe care am avut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@fragrances09: eu m-as gandi la distanta pe care o opereaza acel cilindru receptor de pe cutie. Nu stiu exact cum este la modelul asta, de multe ori cilindrul receptor impinge o tija in placa de presiune. Daca ai schimbat ceva pe acolo, gen volant simpla,, poate s-au modificat distantele. Zic si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut masa simpla si am pus masa dubla,sachs. Am schimbat si cilindrul ...cilindrul împinge în furcă,iar furca este prinsa pe cilindru. Totuși...ambreiajul a picat de tot când m am întors de la mare, nu intra in viteza, se aude zgomot f tare, când apas ambreiajul se simte discul cum se învârte. Urmează să dau jos și să pun masa simpla, urmând ca mai apoi să duc piesa la garanție....probabil piesa contrafăcută.

 

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Antonio7654

Salutare !! La un audi a3 2015 2.0.tdi 150hp cod crl 175.000km am întâmpinat o problema !! Pedala de ambreiaj rămâne apăsată jumate, (dar doar când o conduc mai sportiv)  și nu înțeleg dece ! Cutia schimba foarte bine , nu agata deloc , volant nu se aude, ambreiajul nu patineaza .. Ați întâmpinat o așa problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Ambreiaj A3 8p
  • 10 months later...

Am și eu nevoie de un mic ajutor cu cartea service de montare kit ambreiaj, am tot ce este necesar.

Actualul kit a fost schimbat în service acum 60000km (4 ani) dar de ceva vreme am un mic zgomot de scârțâit dimineața la rece și dacă apăs pedala ambreiaj nu se mai aude,mai am în momentul când plec de pe loc are o mica trepidatie și bănuiesc ca este rulmentul de presiune.

Bănuiesc ca cel de pe mașina este Valeo( asa au spus cei de la service), as vrea sa știu dacă pot înlocui doar rulmentul tot de la Valea sau alta marca sau trebuie să înlocuiesc tot kit-ul?

Am găsit la 1200 kit gata preasamblat Sachs sau 1400 LUK .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte am văzut trebuie aliniata la punct ( se verifica prin capacelul de sus de pe motor la volant) și după demontata, sa ma corectați dacă nu este bine.

Întreb pentru că nu înțeleg legat de poziția senzorului în momentul decontării și montării.( capitolul 3 cp5 poziționare stop pin, senzor position) ,este pinul de blocare de pe volant pentru a tine placa fixa ?

Modificat de bebeadi35
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit kit ambreiaj SACHS preasamblat doar trebuie strânsă.volant pe arbore. 

Se potrivește pe A3 8PA  serie șasiu WAUZZZ8P19B011400, ei au spus ca este compatibil. 

Screenshot_20221215_114417_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!