Jump to content

Audi S5 B8.5


Ice_2k

Postare recomandată

  • 1 month later...

Recomandarea ta este pentru cutie manuală sau DSG la un S4 din aceeasi generație? Mai nuanțat: cat va ține DSG cu upgrade de soft si "pulley"?

Daca e mult offtopic, rog sa fie mutat unde potrivit sau mutăm pe PM daca nu intereseaza si pe alții. 

Link către comentariu

Stiu ca nu imi era adresata intrebarea dar...

"The DL501 is the strongest S-tronic (=DSG) gearbox on the market. Audi designed this gearbox to handle up to 1000Nm of torque at an engine speed of 10.000 rpm. Despite this, the DSG has a lot of issues, especially those produced between 2009 and 2013. The issues are fixable, after some modifications your gearbox should be problem free."

~550PS/650Nm duce fara probleme doar cu soft, gasesti multe exemple pe grupuri din state.

Link către comentariu
On 12/2/2019 at 10:25 PM, ct_act said:

Recomandarea ta este pentru cutie manuală sau DSG la un S4 din aceeasi generație? Mai nuanțat: cat va ține DSG cu upgrade de soft si "pulley"?

Daca e mult offtopic, rog sa fie mutat unde potrivit sau mutăm pe PM daca nu intereseaza si pe alții. 

Dupa ce-am fost fan cutie manuala mai mult de 10 ani, acum pot spune cu mana pe inima ca nici prin gand nu mi-ar mai trece sa iau manuala in detrimentul S-Tronic-ului, mi se pare experienta net superioara (vorbesc evident de experienta subiectiva a condusului sportiv, partea de comfort la mers normal prin oras e de la sine inteleasa, p-aia nu cred ca o contesta nimeni). Eu sunt acum la 460CP si 550Nm si nu am probleme de niciun fel. Also, din ce vad prin afara si pe la tuneri, limita e mult mai departe de-atat, sunt oameni prin state cu dual pulley (modificarile pe pulley cresc f mult cuplul in mid range) care o duc la drag saptamanal si par sa nu aiba probleme. Deci doar pentru un soft si eventual un single pulley eu nu mi-as face griji.

Link către comentariu

Va rog sa revenim la masina din titlul topicului.

Pentru discutii despre variante de DSG, exista topic-uri dedicate. 

Va multumesc pentru intelegere. 

Link către comentariu
  • 2 months later...

@Ice_2k jantele ca jantele, eu ma refeream la anvelope ;) ca la ce ai acolo, anvelopa corecta ...

 

PS de ce mi-e cunoscuta strada aia... suntem cumva vecini? =))

Link către comentariu

nu mi-e rusine cu ele nici pe ploaie :P

Vecini nu cred ca suntem, nu stau acolo, eram doar in trecere :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pacat ca o asemenea masina e tinuta in " cusca " ? . Dar ... daca trebuie ,  trebuie . Vor veni si vremuri mai bune !!

Link către comentariu
11 hours ago, vwblabla said:

Pacat ca o asemenea masina e tinuta in " cusca " ? . Dar ... daca trebuie ,  trebuie . Vor veni si vremuri mai bune !!

Aia e. O mai plimbam pana la Mega si inapoi momentan :))

 

3 hours ago, Zamoldac said:

Artistica "poza".

Multumesc :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Administrator

Sunt masini ce-ti aduc astfel de sentimente. Si in general NU este din aspect. E vorba si de alte lucruri pe care le-ai trait cu ea la volan. Iar la tine asta este si cu valeitati sportive dar si o masina de familie corecta. Multi km fara incidente in continuare!

Link către comentariu

si un mic tweak facut fix la inceputul perioadei de carantina pe care nu prea am avut unde-l sa-l testez decat in parcari de supermarket :)) 

(ii multumesc pe aceasta ocazie lui @xbk pentru filmarea verticala absolut superba ?:beer:)

 

 

 

Link către comentariu

Parca a trecut peste  cutii de conserve :) Asa se aude din laptopul meu . Sigur in realitate suna super bine, asteptam mai multe detalii 

Link către comentariu

in laptop suna intr-adevar cam "gol" sunetul, am observat si eu. Oh well :))

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

:huh: :blush: filmarea ca filmarea, dar macar se aud pasarile pe fundal?. La remake o sa fie mai bine! :soothe[1]:

Modificat de xbk
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!