Jump to content

Audi S5 B8.5


Ice_2k

Postare recomandată

Dupa 3 masini diesel de care-am fost extrem de multumit, am zis sa vad cum e si o benzinara :) Vanez de multa vreme modelul asta si intr-un final am reusit sa fac trecerea... primele impresii sunt ca sunt dat pe spate. Si la propriu si la figurat :)) Cand mergi calm si cu evacuarea pe modul silentios, masina este incredibil de civilizata, ai putea la fel de bine sa crezi ca ai un 1.2 cuminte sub capota. Cand o calci pe coada insa (si eventual muti evacuarea pe dynamic, lucru care deschide niste valve) holy mother of crap :)) Devine un monstru si urla intr-un hal incredibil. M-am uitat in mod evident la sute de filme si review-uri inainte sa iau masina dar sunetul din realitate n-are absolut nicio legatura cu realitatea, nu poti "descrie" asa ceva prin boxe :) Face niste fart-uri pe upshift si niste "rateuri" pe frana de motor cand faci downshift dumnezeiesti. Am testat si launch control-ul cand am luat-o, am crezut ca lesin :)) 

Din caracteristicile mai importante as mentiona:

  • 3.0TFSI (compresor) 333cp quattro - masina merge inclusiv cu benzina de 91 si oamenii pe-afara zic ca acei 333cp sunt cu acea benzina de 91, cu 100+ mai toate dyno-urile ies usor peste 350cp
  • S-Tronic 7 viteze cu launch control si padele pe volan
  • Audi Drive Select (cutie, motor, directie, suspensie, evacuare, ACC)
  • Webasto cu telecomanda
  • Trapa :wub:
  • Scaune S alb + negru (standard vine cu cele sport normale)
  • Scaune incalzite fata + spate
  • Jante 20" cu cauciucuri 265/30R20
  • Black optics package (asta nu prea ma incanta, cred ca voi face trecerea la grilele normale cromate)
  • Navigatie cu HDD
  • Lane assist
  • Audi braking guard
  • Adaptive cruise control
  • Bi-xenon adaptiv (super misto cum fac farurile cand faci stanga-dreapta de volan)
  • keyless entry & keyless go
  • 2xSD card de pe care se pot rula inclusiv filme
  • ornament fibra carbon
  • oglinzi pliabile electric
  • scaune cu reglaj full electric
  • auto start/stop
  • senzori lumina/ploaie
  • pachet interior lumini
  • bluetooth pt telefon
  • bluetooth pt audio streaming
  • audi music interface in torpedo

Masina are 84.000km si mai e in garantie inca un an si putin :)

IMG_2578.jpg

IMG_2581.jpg

IMG_2613.jpg

IMG_2617.jpg

IMG_2621.jpg

IMG_2633.jpg

 

IMG_2659.jpg

IMG_2662.jpg

IMG_2673.jpg

IMG_2680.jpg

IMG_2683.jpg

IMG_2688.jpg

IMG_2692.jpg

IMG_2701.jpg

IMG_2712.jpg

IMG_2735.jpg

Link către comentariu

Să ai parte de ea! Foarte frumoasă! Acum așteptăm păreri după ce trece euforia asta, cum stă cu consumul, etc :))

 

Link către comentariu

Ce specs are ? 3.0 tfsi 333 cp? 

Moartea mea :| ! :))

Sa o stapanesti cu placere.

Orientativ, cam cat a costat? PM daca vrei, sunt interesat pentru un viitor mai indepartat la acelasi model.. 

Link către comentariu

Da, 3.0tfsi 333cp, nu exista alta varianta pe modelul asta :) Ti-am dat PM cu pretul.

Link către comentariu

Speachless :censur:

Cred ca consumul e ultima chestie la care te gandesti cand achizitionezi asa ceva, despre placerea sa ai asa ceva...ca daily driver...nu are rost sa imi bat tastele...

Palaria jos maestre, este superba!

Link către comentariu
15 minutes ago, ToniM said:

Speachless :censur:

Cred ca consumul e ultima chestie la care te gandesti cand achizitionezi asa ceva, despre placerea sa ai asa ceva...ca daily driver...nu are rost sa imi bat tastele...

Palaria jos maestre, este superba!

Da, am mutat BC-ul pe alta pozitie, nu vreau sa vad consumul, ma enervez aiurea :)) 

Link către comentariu

 

18 minutes ago, Ice_2k said:

Sa nu uit, multe multumiri lui @GunX pentru poze :beerchug:

cu placere! am avut noroc de lumina ;)

Modificat de GunX
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie!

Se gasesc pe spritmonitor.de date referitoare la consum. Consum mediu mixt variaza intre 11 si 15%. Nu e mult tinand cont de performantele masinii si senzatiile oferite.

 

Modificat de Lagunez
Link către comentariu

Asa ceva! Holy Mother Of God!

Superba si absolut minunat dotata. Bravo pentru alegere si abia astept s-o vad pe viu.

 

:coolpics::wub::wub: 

Link către comentariu

Felicitari pentru noua achizitie. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! 

Urmeaza o resoftare ceva? :D 

Link către comentariu

Urmeaza sa renunte la black line in favoarea cromului.

Esti singura persoana pe care o stiu ca vrea sa faca miscarea asta :)).

Masina e vis, cum de altfel e orice S veritabil. Fulie mai mare la compresor si soft si bye bye M cars.

Sunt curios cati or sa te intrebe la semafor daca e 2.0 benzina sau tedei :))).

Sa te bucuri de ea fara incidente.

Link către comentariu

Resoftare nu stiu daca va urma, cel putin nu in perioada imediat urmatoare, ca sa citez un reviewer masina e "stupid fast", nu simt nevoia de mai multa putere momentan :)

Link către comentariu

Ai uitat in semnatura sa schimbi masina :) inca esti pe "A4 B8 2008 3.0TDI V6 290CP quattro stage 1 by TCM Turbo"

Link către comentariu

Pana la urma sunt convins ca diferenta o face modul in care livreaza puterea + sunet. Nu de alta dar si pe a4 aveai aprox 300 cp si un cuplu muuult mai mare.

Anyway...have fun with it!

Link către comentariu

Nice car!

P.S.

Inca nu au scos anuntul cu pretul de pe olx, daca e aceeasi masina

Link către comentariu
10 minutes ago, cristi511 said:

Pana la urma sunt convins ca diferenta o face modul in care livreaza puterea + sunet. Nu de alta dar si pe a4 aveai aprox 300 cp si un cuplu muuult mai mare.

Anyway...have fun with it!

Asa ma gandeam si eu... "am deja 290cp, nu mai e asa mare dif pt inca 40". Sanki :)) Este o diferenta uriasa intre cele doua, nu sufera niciun fel de comparatie. 

Link către comentariu

Senzatia cea mai deosebita presupun ca este sunetul ala care chiar face toti banii, exact cum l-ai prezentat in primul post :D

 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si singura "problema" sa fie consumul. Totusi, mai gandeste-te la pachetul crom, asa cum este acum pe black este perfecta :)

Link către comentariu

e 4500€ evacuarea aia, just sayin' :P Si crede-ma, cand o dai pe dynamic e plenty loud si asta stock :)

Link către comentariu

Haide domne ce naiba, doar nu ne lasam doborati de prima adiere de vant :P 

Link către comentariu

E superba! Sa o stapanesti sanatos! 

Mie imi place black optics package, nu imi plac stickerele de pe laterale. :)

Am avut ocazia sa ma plimb cu un S5 Revo si a fost WOW. Evacuarea mi s-a parut destul de zgomotoasa si in modul comfort :)

Grija la S-tronic, sa faci revizia daca nu e facuta deja..

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!