Jump to content

Consum Superb 3 - diesel


kthor
 Share

Postare recomandată

Vin si eu cu primele impresii despre consum.

Ieri am facut un drum la Bucuresti si inapoi, deci Breaza - Bucuresti (zona eroilor) si retur, pe o vreme majoritar ploioasa. Mers legal 100 in afara, 70-80 in localitati, iar in Buc de asemeni in ritmul traficului ce-i drept destul de lejer. Consumul afisat pe CB a fost de 4.3%, ma declar incantat, ramane sa vad la realimentare prin calcul exact, acum avand in jur de 800 si ceva de km si un consum de la alimentare de 4.7%.

de asemeni in oras m-am invartit putin Vineri in Ploiesti si am avut un consum de 6.3%, nesperat de bun, e drept, mers frumos. In schimb la drum intins si anume prin localitatile dintre Ploiesti si Bucuresti la limita de 70-80 nu am avut punctaj prea bun fiindca am mers cu treapta a 5-a, frunza verde avand de suferit, este mult prea subturata sa-i dai a 6-a cum zice ea. , efectiv baraie, ca sa folosesc un termen popular.

Ca si impresie este masina cu cea mai lunga cutie pe care am condus-o pana acum, si aici ma refer la toate treptele, mai putin prima care este normala ca la alte masini sa zic asa, restul sunt mai lungi decat te-ai astepta.

Va tin la current dupa alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ceva updateuri in urma alimentarii astazi. Am fost special in aceeasi statie, la aceeasi pompa, acelasi pistol si am facut plinul.

Efectuat 1083km cu un consum pe CB de 4.7%. Alimentat 54.55L, in consecinta un consum real de 5.03%. Cu alte cuvinte are o mica abatere si trebuie sa recunosc, este prima masina care ma minte, asta e, asa o fi mai nou, sa faca utilizatorul sa se simta bine. Nu-I bai, dar eu fiind inginer tind spre a fi mai perfectionist din fire.

Acesti km pot spune ca sunt facuti aproximativ 90-95% extraurban si mers frumos, adica nu prea se poate mai frumos decat daca mergi la vreun concurs al lui Plattner sau cum il chema pe batranelul acela istet de scotea consumuri record.

In schimb am mai piscat-o putin si spre surprinderea mea nu e chiar asa puturoasa cum mi-a dat impresia la drive-test, chiar trage nesperat de bine si inca nu e lasata la aprox. 1200km. Am menajat-o in prima mie cum zice cartea , de acum probabil am s-o mai calc pe coada cand si cand si vedem in timp.

O alta surpriza astazi cand am intrat in Ploiesti, am observant la semafor ca nu a mai intrat S/S si imediat m-am uitat inevitabil pe turometru, era putin peste 1000RPM si consumul instant de 0.9/h in loc de 0.5/h. ,deci regenerare. Si am mers linistit pana unde am avut treaba, iar acolo am vazut ca incheiase regenerarea, turatia si consumul au revenit la normal, am coborat si am ridicat capota, intr-adevar venea un miros de ziceai ca tocmai ai parlit un porc (ma rog, exagerez un pic, dar chiar mirosea urat).

Una peste alta sunt multumit de masina si consum, dar daca stai stramb si sa judeci drept, uitandu-ma la colegul ''RzV'' nu stiu cat merita acest diesel, sincer doar unele ganduri preconcepute m-au facut sa iau dieselul, dar altfel cred ca e super afacere cu motorul acela pe benzina.

In weekend dau o fuga la Cluj, revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skoderia Consumul e bun, desi daca spui ca mai frumos nu se poate merge, parca se putea si mai bine. Cu cealalta masina, tdi, daca merg intr-un stil extrem de frumos, fara accelerari tari si cu multa frana de motor, scot pe Ploiesti - Bucuresti (oarecum asemanator cu Breaza-Ploiesti ca si consum) consum de sub 4%, dar nu am avut rabdare de mai mult de 2 ori sa incerc asta, nu suport sa vad ca la fiecare accelerare altii se duc mai repede ca mine :D .

Oricum, una peste alta eu cred ca motorul se va mai aseza si va consuma mai putin dupa vreo 10-15k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi la mine, am prezentat pe pagina anterioara (km exacti si cantitatea alimentata exacta).

Am peste 15k, consumul la pompa in km astia e de ~6l la 100 de km. Vorbesc de consum mediu (care e cel mai relevant), cu distributie de ~60% autostrada (ACC 140-150 km/h, medie viteza 110 km/h), 25-30% extraurban, restul urban (adica nesemnificativ). Ma rog, la 1.5t si DSG e absolut decent.

Insa cine se asteapta la consum mediu sub 6-6.5l/100 km, e rupt de realitate.-_-

Altfel, in conditii pur specifice, am avut si eu consumuri sub 4l /100 km dar si peste 10l /100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, Habba said:

Pai vezi la mine, am prezentat pe pagina anterioara (km exacti si cantitatea alimentata exacta).

Am peste 15k, consumul la pompa in km astia e de ~6l la 100 de km. Vorbesc de consum mediu (care e cel mai relevant), cu distributie de ~60% autostrada (ACC 140-150 km/h, medie viteza 110 km/h), 25-30% extraurban, restul urban (adica nesemnificativ). Ma rog, la 1.5t si DSG e absolut decent.

Insa cine se asteapta la consum mediu sub 6-6.5l/100 km, e rupt de realitate.-_-

Altfel, in conditii pur specifice, am avut si eu consumuri sub 4l /100 km dar si peste 10l /100 km.

Absolut de acord @Habba

Dupa 70k rulati cu 2.0TDI DSG pe caroserie de 1550kg, pot spune ca media este 6.2-6.5% la nivel all time. A crescut cam 0.3% la nivel de medie odata cu trecerea de la 17 la 18''

Ca da, am scos si 4.1% - 4.2% cel mai mic consum mergand relaxat, noaptea, la modul 90-100km/h pe drumuri gen BV-Otopeni sau BV-SB si retur este alta discutie.

La polul opus, cel mai "fugarit" extraurban duce consumul in 7.5-8%.

Cat despre 100% oras - Brasov - : intre 8 si 11% ultimul iarna in aglomeratie.

Cam astea sunt cifrele din viata reala.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu voi baieti. Tocmai de aia am precizat drumul pt consumuri. Colegul locuieste in Breaza si face zilnic drumuri de genul asta, drum pe care se scoate lejer sub 5 cu un diesel. Dar motorul lui inca e nou, de abia a sarit de 1000km. Ca si medie generala, pe spritmonitor, cu cealalta, si eu am 6-6,1%, mers cam 50-50 oras-extra. In extraurban scot in general 5% la mers normal, sub 4% la mers nesimtit de linistit si pana la 6,5% la mers nesimtit de agresiv si numai spre 4000rpm. In oras, povestea e clara, consumuri de la 8 in sus. Cine crede ca isi ia un 2.0tdi sa consume 6% in oras, clar nu stie despre ce e vorba. Consumuri mici, sub 6-7% in oras scot numai dci-urile de pe Renault/Dacia cred...

Si sa nu uitam, Superb 3 e mai usoara decat Superb 2 cu ~100kg. A mea are 1390kg.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de echipare si motor. A mea (Style, 2.0 TDI, DSG, roti 18", etc., roata rezerva) are 1.5t.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica cu 50-60kg mai usoara ca a mea, echipare echivalenta, inclusiv roti.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunță la Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yeap:

1,500 kg (proprie) cu 2,045 si 4,075 kg (maxim autorizata, proprie si "convoi") sunt datele din bref.

Deci e intr-adevar cu 50-60 kg mai usurica (include ACC, park pilot 3.0, front/back assists, bllind-spot, keyless, 230V, etc. - habar n-am daca astea aduc vreo diferenta)

Consumul e si el 6.1, fata de 6.3-6.5 al tau.:P

 

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba: optionalele "grele" sunt scaune electrice (tu il ai si pe dreapta, daca imi amintesc bine), cam 10kg adauga, roti 18'' - avem amandoi, desi ale tale sunt mai grele fiind 8J fata de 7.5J ale mele, inclusiv gumele tale sunt mai grele - mai late si cu talon mai mare

Camera pentru ACC nu e foarte grea, cu tot cu cablaje pentru electronica sa zicem maxim 10kg.

Socotind all in all, cred ca sare pe la vreo 80-90kg diferenta, daca as socoti si la mine scaun electric pasager, roti 18'' pe aceleasi dimensiuni si toata electronica.

Ca si consum tu faci mult mai mult extraurban, sa zicem ca ar fi un 5% diferenta in favoarea ta in aceleasi conditii de rulaj.

E bine de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am1594 kg: 2.0 TDI, DSG, combi, scaune electrice fata, jante 18"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip: sebi, combi-ul este mai  greu cu 60-70kg fata de berline, vezi si in datele din catalog.

Noi vorbim de berline aici si comparam S2 cu S3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce observ e totusi o diferenta intre tdi si tsi. Cred ca asta e si motivul pentru care 1.4tsi 150cp face 0-100 mai repede decat 2.0tdi 150cp, desi teoretic as fi zis ca trebuie sa ia 0-100 mai repede tdi-ul. Practic diferenta de greutate intre tsi si tdi de aceeasi putere e de 100+kg. La mine masa maxim autorizata e 1970kg daca imi amintesc bine.

Sa nu mai poluam aici totusi cu discutia asta. Ar fi mai potrivita pentru Discutii generale.

 

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off: Rzzv tu de unde ai "cules" informatia? Din talon sau din COC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 din coc, talonul încă nu îl am, urmează să-mi vina împreună cu numerele vineri. La Octavia ce scria în coc scria și în civ și în talon, și la cântărire după câțiva ani chiar am observat ca greutatea din acte era cea reala, eu ma gândeam ca în acte e o greutate standard a mașinii. Bănuiesc ca și la asta în talon va scrie ce scrie și în coc și civ, și cred ca e greutatea reala a mașinii, mai ales ca în civ scrie ca e omologata individual masina.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend am facut un drum pana la Cluj. 3 adulti si in portbagaj undeva la 30kg dupa aprecierea mea.

La dus am scos 4.8 pe CB iar intre Brasov si Sighisoara a vazut cocs destul de mult, in rest mers normal in ritmul traficului, pe autostrada de la Campia Turzi la Gilau 130km/h.

Pe intoarcere a papat 5.6 tot pe CB, in schimb pe autostrada am mers pe 115km/h, am ratat scurtatura pt TG Mures si a fost jale la intrare in oras, coada pe DN1 de la Predeal la Comarnic - dezastru , plus ca a plouat tot drumul pana la Brasov si recunosc, am mers mult mai linistit pe intoarcere, dar din cauza ploii a supt la greu in plus, ca idee pana la Predeal unde am stat mai mult decat am mers, tot 5.6% a fost consumul.

Asa cum am mai vazut la unii colegi de pe forum odata cu lasarea motorului se pare incepe sa creasca consumul in loc  sa scada, sper sa ma insel, e o parere subiectiva.

Totodata cum mentionasem si mai sus, consumul real pare sa fie cu 0.3% mai mare in realitate decat CB. Acum are undeva la  peste 2000km masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor
On 10/17/2016 at 9:42 AM, 75NOR said:

Atat timp cat nu s-a rulat in aceeasi treapta de viteza este irelevant pana la urma. Daca tii dieselul in ture mici si benzina in 3000rpm nu este concludent. 

Relevant era daca se mergea in testul asta cu ambele masini DSG, ambele in Drive - ca sa elimini "factorul uman" din ecuatie, caci in D, ambele cutii sunt programate pentru eficienta consumului

Centii mei. 

As putea sa adaug ca intre leon si superb exista o diferenta de greutate mare. Vb de 1.4 tsi pe 1250 kg  (+/-) vs 1.4 tsi pe 1500kg. (Daca pui si 235-uri...) ...cred ca 1.4 tsi va avea un handicap fata de 2.0tdi 150 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In catalog 1.4 tsi de 110 kw are 1388 sau 1395 (cu act) . 

TDI de 2.0 140kw are 1505 dar in realitate a mea are 1595 (din cauza optiunilor gen carlig de remorcare, jante pe 17, perdelute, portbagaj electric, pachet de drumuri grele (scut)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deja m-au suparat colegii cu consumul la benzina si am zis ca trebuie sa ma laud. Recunosc, e facut la vale dinspre Breaza spre Ploiesti cu 90km/h, de proba.:biggrin:

20161005_081749.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos eu 4.9 Busteni-centura Ploiesti pana la o benzinarie..de unde am plecat in tromba si mi-a sarit la 5.2. Duminica pe la 4 dupa amiaza..cu stat ceva in coloana. Cred ca noapte si liber scot sub 4 si cu bezina. (aveam start stop dezactivat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea 6...6.5 l / 100 km e un consum mediu real. Am detaliat pe pagina anterioara.

Cine se asteapta in viata reala la mai putin, va trebui sa mearga doar extraurban (nu autostrada), drumuri libere, fara depasirea limitei  de viteza.

In medie, SS3-u' meu consuma decent la 1.5t + si 110 kW. Nu e nici 5 litri/100 de km (dpmdv imposibil ca si medie in viata reala), dar nici 8 litri/100 km. Cu cei 6-6-.5 ma declar OK.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bucuresti - Timisoara

2.0 TDI 150 PS, 4x4

mers intre limita legala si suspendarea permisului

aprox 300kg in portbagaj

consum 6.9/100km

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimineata pe racoare - Bucuresti, in drum spre serviciu. De obicei merg cu bicicleta, dar am avut nevoie sa merg sa cumpar niste schiuri si am luat masina.

Nu a fost aglomeratie mai mare ca de obicei. 

Timp: Skoda:22 min Bicla 9 min

Dist : idem - 2.75

Consum: 19.1 l/100 la Skoda, 13 Cal la mine

Vit medie 7 kmh Skoda vs 17 kmh Bicicleta

Nu am luat in calcul cele 15 min in care am parcat si sonsumul a sarit de 20l/100.

Uite asa se infunda DPF, se consuma AdBlue rapid. 

Mersul cu masina in Bucuresti il las pe seama taximentristlor. Eu raman la bicicleta

 

IMG_1807.jpg

IMG_1920[1].PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!