Jump to content

Musafiri nepoftiti la motor


Burady
 Share

Postare recomandată

De ieri am descoperit cand am deschis capota motorului multa mizerie, mai exact peste capacul protector al bateriei, adica un os, coaja de portocala, boabe de prumb, plus urme de noroi, s.a.m.d. NU va descriu mirarea mea, masina este noua, are doar 300 km si a stat numai in garaj. Dupa mai multe cercetari am ajuns la concluzia ca numai un soarece putea sa aduca toata mizeria respectiva acolo, pe protectia de la capota ramasesera ceva fire de par gri. Aseara am pus o cursa langa masina in garaj, cu sunca ca momeala.

Azi pe la pranz, stupoare ! Sunca disparuse, capcana nu functionase, in schimb aceeasi sunca era tot acolo la motor , in locul unde gasisem coaja de portocala, anume pe capacul de la baterie. Partea proasta este ca a ros si jumtate dintr-o protectie de PEX care se afla pe partea superioara a aripii, in continuarea garniturii ce separa partea cu stergatoarele de motor. Deci dupa ce ca platesc chirie la garaj nici nu mai pot sta linistit.

Ce ma sfatuiti sa iau ? Sau cum sa fac sa nu-mi mai viziteze motorul musafirul nepoftit ? Otrava daca pun undeva in interiorul motorului am inteles ca nu ar fi alternativa buna. Cica o ia de acolo si o duce in curte....In curand cred ca renunt si eu la ideea de garaj si mai bine o tin in strada. Exista si pericolul sa roada si chestii mai vitale pentru motor ?

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poate sa roada cabluri vitale pentru motor.

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum as putea scapa totusi de el ? Exista ceva cu care pot da pe la motor care sa nu-i placa sau sa-l tina la distanta ?

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O metoda eficienta o puteti gasi AICI . Faceti abstractie de comentariile in gluma spuse de unii useri. Din cate am inteles mai puteti incerca o momeala si sa puneti ceva adeziv in jurul ei sau ceva asemanator. Otrava ar fi buna doar pentru faptul ca o raspandeste si la "semenii" lui. Toate cele bune si sper sa se rezolve!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unui prieten un soarec sau sobolan i-a ros cablurile de la faruri. A avut o nota de plata grasa pe urma... daca roade ceva fire de la ECU care peurma fac scurt... e rau de tot

Au fost cazuri in care au intrat dupa capacul distributiei si din cauza mizeriilor depozitate acolo cureaua s-a rupt sau a sarit si a rezultat un motor in minus...

Asa ca mare atentie cu stocarea mai ales pe timpul iernii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine o sa scot deja masina din seara asta din garaj si pana nu se prinde soarecul, nu o mai bag inapoi. Renunt la banii platiti in avans si la garaj si sa le ia naiba. Era ultima mea grija sa ma gandesc cum prind soareci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine (in cazul golf 4) a fost vorba de o pisica (se vad urmele lasate)

Victima a fost emblema dreptunghiulara pe care era scris 16V; Am cumparat alta noua sa nu-i vina idei sa se joace cu firele :( ;

La mine nu am gasit urme - am prins-o in flagrant: Am deschis capota si statea exact in zona in care a disparut plasticul cu pricina;

2. La seat am avut probleme cu sobolanii (respectiv gasit oase maruntite sau mari deasupra cutiei de viteze)

Spre norocul meu inca nu s-au apucat de ros fire; :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut la servici un soarece in magazie si a adus un coleg niste lipici de soareci. L-a intins pe un carton impreuna cu ceva resturi de branza si salam. A doua zi l-am gasit lipit de carton. E cam sadic, dar a dat rezultate. Metodele cu otrava nu au avut efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine o sa scot deja masina din seara asta din garaj si pana nu se prinde soarecul, nu o mai bag inapoi. Renunt la banii platiti in avans si la garaj si sa le ia naiba. Era ultima mea grija sa ma gandesc cum prind soareci.

Cu prinsul soarecilor nu este asa usor cum pare (intr-un "cuib" sunt 10-20 de membrii si dupa ce omori unul restul se "desteapta") Adica daca il otravesti - restul retin mirosul otravii si nu-i mai prinzi a doua oara - idem si cu cursa (prinzi unul maxim 2 si restul "invata" sa nu mai manince de acolo...)

Eu stiu o metoda - dar functioneaza numai daca stii toate "ieririle" (4-8 iesiri) si este prea complicata...

In plus nu poate fi aplicata in orice loc etc;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu adezivu chiar e foarte buna. Mama a prins unii in beci la tzara asa pe care nu reusise sa-i prinda in cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista solutii profesionale pentru problema ta. Gasesti protectii pentru cabluri (electrificate, daca nu ma insel) la reprezentanta. De asemenea ai alternative de la firme te tuning. In-pro parca produceau asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista aparate cu ultrasunete ce inlatura rozatoarele . montezi asa ceva in garaj si ai scapat de durerile de cap :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un asemenea dispozitiv pe masina alimentat la 12 V. E o cutiuta mica, rosie ce are gravata pe ea un cap de pisica. Pana acum nu am gasit nimic suspect, sa am banuieli macar ca m-au vizitat rozatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca nu este din dotarea masinii, dispozitivul este nemtesc, asa a venit masina din Germania, cu el montat (se vede ca nu din fabrica). E mai mic decat un pachet de tigari si are 2 leduri rosii, probabil emite ceva US .

Sigur functioneaza pentru ca la masinile anterioare gaseam tot timpul insemnele vizitatorilor. Eu tin masina afara, deci nu conteaza ca e in garaj sau nu, pentru ca pe timp rece mai ales vin la caldura degajata de motor. Consumul electric e mic in jur de 5w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)Asha ceva am si eu pe mashina.Este un Marderschutz=protectie impotriva Jderilor.Aici in De chiar e o problema cu jderii.M-am uitat si eu acum la descriere dar cred ca nu ajuta impotriva sobolanilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o metoda garantata pentru indepartarea animalelor. Se stropesc rotile cu amoniac.

Tine 2-3 luni tratamentul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e una serioasa si care te poate afecta destul de rau daca vreun rozator se apuca sa iti rontaie partile mai "gustoase" ale masinii... :D

Am vazut mai demult un documentar facut in Suedia, unde se pare ca exista o problema cu rozatoarele care au obiceiul sa se refugieze in garaje si sa distruga componentele din plastic/cauciuc, ajungand pana la a transforma un automobil functional intr-unul inutilizabil. S-a cautat o solutie care sa poata fi aplicata pe scara larga. Cercetatorii lor au dezvoltat in laborator o substanta considerata ca fiind "cea mai amara din lume" (cateva picaturi dizolvate intr-o tona de apa inca se mai simteau la gust). Aceasta substanta a fost introdusa in compozitia materialelor plastice si a cauciucului din care sunt confectionate diferitele elemente ale unei masini. Cred ca rozatoarele au avut un gust amar dupa ce s-au infruptat din primul lot de furtunuri :D

Pt ca nu putem interveni la nivelul compozitiei materialelor am gasit alte cateva sugestii care ar putea fi de ajutor.

1. Ulei concentrat de menta amestecat cu apa si pulverizat in compartimentul motor si pe toate celelalte elemente din cauciuc/plastic accesibile din exteriorul habitaclului. Inconvenientul ar fi ca se degaja un miros puternic care va fi simtit si de pasageri.

2. Prepararea unei solutii din extract de ardei (cat mai) iute si apa si, la fel, pulverizarea in "sala de mese" a rozatoarelor. Cred ca asta ar fi mai la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"exista aparate cu ultrasunete ce inlatura rozatoarele . montezi asa ceva in garaj si ai scapat de durerile de cap"

George, ai idee unde as putea gasi asa ceva? Nu de alta insa si mie mi-au cam nenorocit prin motor niste cabluri. La Cielo tatalui meu i-au ros complet cablurile de la faruri, ramasese saracul dimineata fara speakerul de la alarma si fara lumini.

Sunt o pacoste pentru masini sobolanii astia.

Mersi anticipat George.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mai sigura metoda e cea cu adezivul. eu asa am scapat de soarecii din casa de vacanta. puneam 5 capcane si pe fiecare gaseam 5-6 lipiti dupa o saptamana. am scapat dupa vreao 2 luni. cauta si eventuale gauri in peretii garajului si astupa-le. ca momeala foloseste branza cat mai mirositoare (chiar stricata).

in alta ordine de idei, unui vecin de-al meu i-au ros firele de la sonda lambda si afara.... e drept ca erau ceva tomberoane de gunoi in apropierea locului de parcare si probabil veneau de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparat din ala cu ultrasunete se gaseste la SELGROS si cred ca si la METRO. A luat un prieten pentru o miniferma si da roade se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- cu lipici de soareci cel mai sigur. Stiu pe cineva care sta la casa si a prins vreo 50 de exemplare :nono: . Grau otravit e pentru ei ca si ptr oameni floarea soarelui ca s-au obisnuit.

- cautate toate gaurile si astupate cu ciment amestecat cu cioburi de sticla si soda caustica pentru un gust rafinat si cat mai fin :lol:

- preventiv pus in garaj grau otravit sau au aparut ceva momeli ( in magazine de chimicale sau farmacii veterinare) care se pot pune pe unde circula. Plicul cu momeala e pe undeva la 50-60 de mii si contine 8 bucati.

Important : momeala, graul otravit, mancarea si cursele de soareci se vor manipula cu manusi doarece sunt sensibili la mirosul uman .

Poti pune mama momelii si ce le place lor mai mult...daca simte miros de om adio ca nu mananca.

In loc de manusi de menaj s epot folosi pungi de plastic care se pot arunca.

Si nu in ultimul rand : nu folositi garajul pe post de hambar.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am tinut masina afara din garaj ceva timp, pana la urma a muscat din momeala si l-am prins. Oricum trebuie avute in vedere una din metodele de a-i tine la distanta pe ticalosii rozatori. Aparatul cu US mi se pare cel mai ok, pana una alta. O sa incerc sa caut unul. Multam fain oricum de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va salut!O problema am si eu cu acesti musafiri nepoftiti..Azi dimineata cand am ridicat capota..surpriza..urme de soareci(sobolani)nici nu stiu cum sa le zic.Am verificat pe acolo se pare ca nu a ros nimic.Ce ma sfatuiti sa fac daca ma mai viziteaza dihaniile.Mentionez ca masina sta parcata in fata blocului,in aer liber(nu in garaj)am o gramada de pisici pe langa bloc dar vad ca tot degeaba :rolleyes: si e prima data cand mi se intampla chestia asta.Atasez si 3 poze cu dovezile :D Va multumesc,toata stima!

post-30860-1267458399_thumb.jpg

post-30860-1267458405_thumb.jpg

post-30860-1267458411_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!