Jump to content

1.0 Eco TSI 110cp DSG7


ToniM
 Share

Postare recomandată

Buna,

daca cumva s-a mai discutat de acest motor, imi cer scuze, personal cu search nu am gasit. - link va rog catre acel Topic daca exista, mersi

Sunt in pragul unei comenzi de Ibiza FR nou, cu aceasta motorizare in favoarea unui 1.4 tsi dsg7 uscat, care ...din cate am citit...nu are o reputatie prea buna :(

Mersi pentru orice articol/sfat/eventuale "neplaceri" la care ma pot astepta,

Cu stima,

ToniM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

Eu vin doar cu o parere/sfat...

Motorul de 1.4 tsi este de generatie mai veche si este fiabil. Daca nu este un "must have" cutia DSG, mergi pe cea manuala care nu o sa-ti faca probleme in timp nici din cauza proiectarii ei dar nici din cauza "intretinerii...Plus ca cel de 1.4 are 150CP si 6 trepte....

Motorul 1.0 tsi este de generatie noua  si dupa cum vezi mai nou apar diverse probleme care eu unul nu le-as testa pe banii mei...

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e "must have" cutie automata...deci dsg in cazul vag...oricum, 4 ani garantie vs masina 2nd hand non-garantie daca iau 1.4 dsg, tinand cont ca in romania nu se poate comanda pe ibiza 1.4tsi dsg, iar in germania au pret mai "piperat"...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce am gasit ca info despre acest 1.0 in 3cil turbo cu 110 cp si 200nm este ca se incearca repararea greselilor facute cu 1.2...adica chiulase, variator, lant( s-a revenit la curea). Pentru o masina de gabaritul ibizei cred ca e cea mai buna alegere...si asa cum ai spus...4 ani garantie adica 4 ani in care nu te doare capul.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

Nu inseamna ca daca ai 4 ani garantie "nu te doare capul"... Totul depinde de noroc dar tinand cont ca este un motor de generatie noua sunt sanse sa existe probleme la fel cum au fost si cu cel de 1.2 

Eu unul nu as lua in calcul deocamdata motorul de 1.0 in 3 cilindrii cu dsg si l-as mai lasa vreo cativa ani sa fie "experimentat" pe cine are timp , nervi si bani de pierdut... dar asta este strict parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 ani garantie in Ro inseamna 2 ani de fabrica si 2 ani de la importator, adica stai la mana Porsche Romania in 2 ani!

Pare insa un motor foarte interesant. 1.0 ce are cuplu de 1.4 TSI 125 care este si acum in productie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In certificatul de garantie spune 4 ani in limita a 120 000 km . Nu spune nimic de 2 ani fabricant si 2 ani importator deci se poate concluziona ca sunt 4 de la fabricant.

 

Edit : Am citit certificatul de garantie si spune asa : " Porsche Romania , in calitate de importator acorda urmatoarele tipuri de garantie :

2 ani fara limita de km

4 ani in limita a 120.000 km "

Pe langa acesti 4 ani, daca cineva doreste , poate achizitiona inca 1 an de garantie extinsa contra cost. Acest lucru l-am aflat citind codurile de dotari pe erwin.

 

La cate probleme au avut la fiecare generatie de motorizare nu as avea incredere sa iau ceva "cald" .Mai bine ceva mai vechi si cu probleme cat de cat rezolvate. Cine stie ce au proiectat gresit acum.

Modificat de gabip
clarificare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

Ce ofera importatorul este garantie extinsa nu garantie de fabrica!

http://www.volkswagen.ro/service_accesorii/volkswagen_service/garantie_4_ani

 

PS: Motorul de 1.4 tsi este net superior celui de 1.0 tsi... http://www.seat.ro/ibiza-/date-tehnice/date-tehnice&tml=359&tmr=358

Dar daca vrei neaparat DSG... dar eu n-as experimenta motorul...

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 tdi dsg nu are rost, masina va fi exploatata doar in oras. 1.4tsi nu se mai poate configura dsg, probabil din pricina problemelor cu dsg7 - probabil

In rest nu am idei preconcepute sa ma limitez ca vai doamne e 1.0, vai doamne e in 3 cilindri, ci ma "incred" in progresul tehnologic.

Voi reveni si cu review in acest topic dupa xy luni de exploatare a masinii/motorului, voi experimenta si ma voi "lasa" in voia garantiei:argue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogmotorsport

Progres tehnologic nu este la un motor in 3 cilindrii comparativ cu unul in 4 cilindrii...acela este un "regres". La fel cum motoarele in 4 cilindrii au un handicap fata de cele in 6 si tot asa... Producatorii de autoturisme europene se aliniaza la cerintele UE dar asta nu inseamna ca nu produc motoare bune dar nu vor fi niciodata mai fiabile ca cele cu mai multi cilindrii daca sunt proiectate corect si nu se face rabat la calitate! 

Motorul de 1.0 tsi 110cp este totusi un motor in 3 cilindrii ce dezvolta 200NM.Este un motor foarte solicitat ca sa ajunga la asemenea performanta... Nu spun ca nu ar fi bun dar mai fiabil nu poate fi comparativ cu cel in 4 cilindrii.

Cum am spus, daca ai bani si esti pregatit sa experimentezi pe pielea ta ce inseamna acest motor, mult succes si sa ai noroc de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Progresul tehnologic si fiabilitatea nu se masoara in cilindri. Un motor bine proiectat va merge bine indiferent de numarul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia in Ro...este un punct slab. Eu am fost la cateva luni dupa cumparare si doar ca au deschis capota si au completat ulei au luat 12 sau 14 Ron. Adica ce insemna garantie ...e vina mea ca s-a aprins martorul ..Asa ca totul e pe banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Skoda de mai bine de un an, insa un consum de ulei, imi pare rau sa te anunt, nu are nici o treaba cu garantia....

Edit: Sub garantie ma refeream, si am efectuat si lucrari pe garantie. Gata, sorry de offtopic

Modificat de ToniM
later edit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!