Jump to content

Passat - Fulgerul Gri


mariuscbn

Postare recomandată

Ei vezi, aici confundati si gresiti toti…voi comparati masina mea care eu NU stiu cum am fost exploatata timp de 13 ani pana sa ajunga la mine.  E ca si cum am cumpara cineva masina ta aia de 18 ani, fix acelasi lucru e, incepe sa bage bani si sa schimbe totul de pe ea in urmatorii ani.
Sunt constient ca daca cumpar acum o masina noua si o intretin eu de la 0 dupa placul meu NU cumpar nimic alceva de cat consumabile, atat.  

Eu am alte planuri cu acesta masina, vreau sa o tin pe viata, sa intoarca lumea capul dupa ea pe strazi trezind amintiri, vreau ca peste 10 ani sa o inscriu la Retro Mobil, de aceea masina mea este una de Club si o intretin ca la carte zilnic.  
As fi putut sa NU bag bani in ea, sa NU imi cumpar jante BBS RS800, sa merg cu ea pana piesa crapa si abia atunci cand NU se mai putea merge sa o schimb.  Da eu NU sunt asa si am alte planuri cu ea…iar asta face diferenta!

Masina asta NU are motor de alergat, daca vroiam putere imi luam W8 cu cheltuielie aferente…1.6 e cel mai puturos motor, e de mosi si asta se simte bine in largul lui la 90-110km/h…si eu cum am inaintat in varsta NU mai sunt vitezoman, am devenit mai cumpatat la volan si mai legal.  
Sunt piese vechi de 15-20 de ani care au o uzura, e normal ca trebuie si ele inlocuite. 
Mai am 2-3 chestii de facut si pe masina mea e totul schimbat ca nou…NU e o urgenta si nici graba, e timp cacalau.

Da pasiunea si satisfactia ca intoarce capete pe strazi ma unge la inima. 
Am facut cateva luni UBER cu ea, pe la inceputuri…NU vrei sa sti ce satisfactie aveam cand vedeam persoane (cu bani) care se dadeau jos din mercedes, bmw, jeepuri smd. si ramaneau uimiti cat de confitabila si pusa la punct e masina mea si ma felicitau.  Asta ma abitionat si mai tare sa am grija de ea.  
Am mai spus-o de nenumarate ori, eu am venit la Passat B5.5 de pe un Mercedes S5500 4Matic din 2007…si am avut 11 masini toata viata mea, masini personale NU pe fima cum fac multi! 
Da asta vreau sa o tin pe veci!

Masina trebuie tratata cu respect, face parte din familie! 
 

PS: Tata imi spunea o vorba: “cum e masina, asa e stapanul”…de asta am tinut cont si au avut parte toate masinile mele, de respect si pasiune! 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Breaking News...


Alaltaieri am constatat cu stupoare ca aveam ITP expirat inca din octombrie anul trecut.

Aveam notat in “Notes”, dar NU era activata atentionarea.

Ieri m-am dus glont sa-l fac.

Toate bune si frumoase merg la service, bag masina la tehnicianul ITP, face tot ce trebuie si cand sa plec a venit "STOP ca vine RAR la verificat"…or fi vazut anul 2003 si credeau ca-i un cazan ceva.

Au venit si au verificat cap coada toata masina, era toata țambal.

La final au vazut stikerele de ITP la RAR si au inteles ca au de aface cu o masina corecta. M-au felicitat pt cum o intretin, au pus stiker nou pe talon, am achitat si am plecat!

Pana la anul stam linistiti!

PS: De data acesta m-am asigurat ca este activat clopotelul in Notes ca sa fiu anuntat!

LE: Iubesc masina asta!!!



325170647_1377148313095833_7088257423887


325144469_2332957476880899_6608912998667


325286800_536330595112553_75032427976892


324837695_1122395181778148_7015418620597

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Ai verificat si lantul si intinzatorul pompei de ulei?Mereu m-am intrebat daca trebuie sa-l schimb avand in vedere ca si eu am tot cam atatia km.A mea deocamdata nu consuma ulei,dar se apropie distributia.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

@cfl Pompa mea de ulei a fost schimbata cand am luat masina, ca din cauza sorbului ei infundat mi-a calat motorul...normal ca sa verificat uzura acestuia daca este intins si pinioanele daca sunt tocite/ascutite.

Link către comentariu
  • 3 months later...

Breaking News...

 

 

Va salut.
NU am mai trecut de mult pe aici ca NU prea au mai fost noutati majore...acum am zis sa trec in "revista" tot ce sa intaplat de la inceputul anului pana astazi.
Prin aprilie mesaj porcos in bord “alternator workshop”, am mers si l-am reconditionat pe Energeticienilor la Viorel.
Tot in aprilie am trecut si la rotile de vara.
Acum de ceva timp se apridea ocazional sexy “Check Engine” in bord, se aprindea doar la cald si motorul intra in trepidatii….oprem motorul, stergem eroarea si contimuam mersul si tot asa zilnic prin capitala noastra draga.
Am zis ca e cazul sa achizitionez toata aprinderea.
Am luat:
-Bobina Bosch.
-Fise bujii Beru.
-Bujii NGK (cu 3 electrozi).
-Ulei Ravenol HCS 5W40.
-Filtru ulei Mann.
Le-am pus pe masina si merge brici!
Am mai resucitat-o si de data acesta…zi placuta domnilor!

WhatsApp-Image-2023-05-23-at-16.28.4247a


WhatsApp-Image-2023-05-23-at-16.28.42-15


WhatsApp-Image-2023-05-23-at-16.28.42-2b

Link către comentariu

Bravo!Si eu detin un B5.5 cu 2.0, 8v, 115cp si de asemenea, am investit multi bani dar e mereu pusa la punct si consider ca sunt masini ce ofera foarte mult intr-un pret de achizitie mic dar cu intretinere pe masura.

 

 

Link către comentariu
  • 5 months later...

Breaking News...

Salutari dragilor.
Ca tot se apropie "iarna" am zis sa pregatesc si masina corespunzator.
Schimbat/cumparat roti de iarna.

   De 7 ani m-am folosit de Dunlop Winter Reponse 2, extraordinar de bune anvelopele.  Inca din primavara stiam ca este cazul sa le schimb in acest sezon, desi mai aveau profil (“carne”) erau coapte. 

Stiam ca Dunlop este o marca buna si introduc mai mult cauciuc in procesul de fabricatie in anvelopa, asa anvelopa la temperaturi scazute NU se intareste/plastifiaza si are elasticitate intre lamele.  

De peste 2 saptamani cautam Dunlop Winter Sport 5 (noul model) ca erau cele mai bune conform testelor ADAC si AutoBild de buget! 

In cautarile mele NU am gasit nimic pe DOT 2023, toti aveau anvelope “noi” cu DOT 2020/21/22, am gasit unele pe un site din Iasi cu DOT 2023 (asa scriau), dar era site “bagabont” fara adresa, fara numar de contact, fara nimic…NU m-am riscat.  

Am fost la AutoSoft, vulcanizarea mea de prin anii ‘90, si incercau sa imi bage pe gat tot felul de anvelope, am renuntat ca NU ma potriveam pe buget si NU aveau ceva apropiat de Dunlop. 

Vineri m-am dus sa fac o revizie la Nexxon Auto la un Mini Cooper si stiind ca sunt importatori de anvelope am facut o intrebare de Dunlop Winter Sport 5, aveau “noi” cu DOT 2022 (aduca ei le vindeu ca noi, vechi de 2 ani) , dar mi-au recomandat Good Year UltraGrip Performance 3 nemtesti si ca in teste sunt aprope identice cu Dunlop.

Le-am spus ca sa ma lase pana Luni sa ma informez despre ele.

Peste weekend am stat ore untregi urmarind tot felul de teste inclusiv ADAC si AutoBild.  

Luni dimineata la 08:30 am dat comanda de ele si mi-au spus ca vin Marti la orele 09:00 de la depozit. Am intrebat daca e sigur si mi-au spus ca NEgresit. Atunci am facut si programare pt orele 10:00 pt montaj, echilibrare si geometrie.  

Desi m-am chinuit 2h sa scot rotile vechi de iarna din dressing si sa caut husele la roti, am carat rotile in masina si…la Nexxon Auto NU raspundea nimeni.  Intr-un final la 11:45 m-au sunat si….stupoare! Imi comunica ca rotile mele NU au ajuns de la depozit si incercau sa ma amane pt Miercuri.  

Am inebunit de nervi mai ales ca muncisem atat sa scot rotile, sa caut husele, sa le car la masina si…dau de NEseriozitate.  Acum pricepusem de ce NU raspudeau la telefon (aveu nr meu si stiau cine-i suna). 

Am tras aer in piept, mi-am facut o cafea, mi-am aprins o tigara si am inceput acum sa caut pe internet Good Year UltraGrip Performance 3 cu DOT 2023 (noi) si in Bucuresti.  

Am dat cautare pe Compari.ro si cel mai bun pret il aveau Best Tires Shop (320,68Lei / Buc.). Am sunat la ei sa imi confime daca sunt intradevar cu DOT 2023 si daca le au pe stoc undeva.  Mi-au confirmat ca le au pe stoc si ca sunt cu DOT 2023 la Vulcanizarea din Sebastian.  

Le-am spus ca vin acum. Mi-au comunicat ca NU au liber astazi de cat la orele 16:10.  Le-am spus ca e perfect la orice ora doar ca sa fie astazi ca am rotile in masina deja.  

La 16:00 eram acolo.  Au cautat aia anvelopele in tot depozitul, le-am dat si eu o mana de ajutor sa le gasim.  Intr-un final le-am gasit.  Erau ce trebuie cu DOT 2023 si “Made in Germany”, nemtesti, exact ce imi place mie.  

S-au apucat de demontat anvelopele vechi si sa monteze noile anvelope pe jante, au fost echilibrate, am facut geometria si am plecat cu masina in “probe” pe A2 pana la Fundulea sa vad cum sunt de centrate si daca sunt zgomotoase.  

Sunt niste anvelope de buget cu clasa “C” la consum, clasa “B” pe franare si zgomot 70dB (clasa “B”)…ma declar extrem de multumit si daca ma tin cat astea (înca 7 ani) e perfect.  

Asa ca NU va lasati pacaliti de catre vanzatori ca sa va vanda anvelope depozitate  cu anii cu DOT 2020/21/22 pe pot de anvelope “noi”, cine stie cum au fost deopozitate in intersezon si si in ce conditii, bucurati-va voi de ele mai mult timp.  

ATENTIE la NEatentie lumea e bagabonta si incerca sa va arda un NEcunostinta de cauza!  

NU ingurbitati ca pelicanii pe NEmestecate orice va spune vanzatorul, aveti rabdare si nervi de otel in cautarea unor anvelope, informati-va ca e GRAUIT…si sa fIe toate 4 cu acelai DOT (inclusiv aceeasi saptanana) fabricate!!!

 

Asa ca de data acesta m-am vazut nevoit fortat ca sa “tradez” Dunlop in favoarea lui Good Year UltraGrip Performance 3, sper sa merite.  Cost total (anvelope, montaj, echilibrat si geometrie) 1474.72 Lei. 

Rotile de vara au fost spalate bec, au fost bagate in huse si depozitate la boxa….la primavara le schimbam si pe astea…vedem atunci daca gasim Hankook cu DOT 2024, daca NU ne reprofilam pe alt producator.  ☝️

Captura-de-ecran-din-2023.10.31-la-13.10

Captura-de-ecran-din-2023.10.31-la-13.11

WhatsApp-Image-2023-10-31-at-13.11.450c2

WhatsApp-Image-2023-10-31-at-13.22.100d0

WhatsApp-Image-2023-10-31-at-13.22.10-10


Si ca sa fi treaba buna am schimbat si antigelul.


WhatsApp-Image-2023-10-31-at-13.11.45-1c

Acum "Fulgerul Gri" este pregatit de iarna corect....sa vina zapada multa rau!

 

Link către comentariu

Foarte bună alegere, interesant că Goodyear și Dunlop fac parte din același grup și totuși UP 3 sunt peste Dunlop la toate capitolele în teste

Link către comentariu
On 31.10.2023 at 14:32, acidone77 a scris:

@mariuscbn de ce ai impresia ca GY astea sunt anvelope de buget? Sunt anvelope premium si chiar foarte ok! Mult peste Dunlop...

Sunt de buget din cauza claselor, NU sunt clasa A si B ca sa fie premium....si NU sunt mult peste Dunlop, din toate testele reies ca sunt pe acelasi nivel, deci cade si aia cu "mult peste"!

WhatsApp-Image-2023-11-07-at-14.17.45395


Am omis sa va spun ca am mai schimbat si un cap de planetara stanga fata si butoanele de la usa soferului, erau coapte si se impunea.

WhatsApp-Image-2023-11-07-at-14.21.24701

WhatsApp-Image-2023-11-07-at-14.22.045fb

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Breaking News...

Am primit "cadoo" 5L de ulei Motul 5W40 si am cumparat un filtru Mann desi este cam devreme am zis ca e bun peste iarna.
Cand am schimbat rotille, am vazut ca placutele de pe spate erau aprope de limita, asa ca am cumparat un set de la Brembo performaance si am facut programare la service.
Am facut schimbul de ulei si filtru ulei, am inlocuit placutele spate si am facut testul pe bancul de franare ITP

WhatsApp-Image-2023-11-22-at-13.13.0232e

 

 

WhatsApp-Image-2023-11-22-at-13.13.02-11

Link către comentariu

De curios, ce valori de franare ai avut daca tot ai facut testul pe standul de franare? 

Link către comentariu
  • 1 month later...
On 28.11.2023 at 17:29, Emy D a scris:

De curios, ce valori de franare ai avut daca tot ai facut testul pe standul de franare? 


NU mai stiu cu exactitate, undeva la 80 si ceva toate 3 roti mai putin dreapta fata care avea 65%, pe uma am urcat-o iar pe elevator si au fost curatati si gresati culisatii etrierului si NU a mai bagat-o pe stand, am mers cu ea in probe pe Splaiul Unirii, franeaza beton...inclusiv plina cu pasageri (am testat si asa).


Breaking news…


                 Ieri cand sa ies din compex am deschis geamul ca sa pun cartela ca sa ridic bariera, poc, trosc, bum sa auzit in usa, pe urma NU a mai vrut sa se ridice gramul de la sofer neam.
Aveam niste dezmembrari prin zona si am intrebat de macara, NU aveau pt masina mea deja “rara”.  
Am tras pe drepta, am desfacut usa, m-am chinuit sa dau jos izolatia fonica STP si am vazut ca macaraua e nituita pe tabla zincata si avea cablul rupt.  
 
WhatsApp-Image-2023-12-28-at-18.53.18b47


WhatsApp-Image-2023-12-28-at-18.53.18-1b

Am dat fuga la Autokarma si am cumparat o tabla zincata cu macara noua (210Lei) de la Metzger.
Am montat-o si conectorii, boxa, fata de usa am lasat pt a doua zi ca deja se inserase.

WhatsApp-Image-2023-12-28-at-18.54.130f9


WhatsApp-Image-2023-12-28-at-18.54.14a1b


WhatsApp-Image-2023-12-28-at-18.54.15e84



Astazi am motat totul la loc (NU a mai pozat), am testat si totul e ok la batranica!
PS: Macar am avut noroc de vreme buna!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!