Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

@EEXCALADE Intr-adevar. PD-urile cu km putini sunt destul de scumpe :) 

M-as zgarci la un PD fiindca bugetul meu e de 8000e. As vrea sa cumpar un leon pe la 6000 si de restul banilor sa-l aranjez :) si la motor si la estetic... SAU sa fac un efort pentru un CR si in timp si modificarile 

https://www.autoscout24.de/angebote/-05b8953f-bd7a-7365-e053-e350040acdd3?pr=0&fromparkdeck=1#

 

Modificat de stefz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad destule Passaturi B7 Variant ce s-ar incadra in bugetul meu ( 10.000 euro ). Ideea e ca am reusit sa gasesc doua golfuri despre care aproape ca pot zice ca sunt corecte ( 9500 euro ) si ma intreb cum de tot in banii astia gasesti Passat B7 pana in 200.000 km 2.0 tdi .

Care ar fi pretul corect pentru o asemenea masina dupa 2011-2012 cu 150.000-200.000 km ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu. Ori compari un golf cu multe dotari cu un passat chel, ori passaturile alea au dotari si km multi, peste 300.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost și am văzut azi un B7,  2.0 tdi.. 2013!! Dar avea Dsg cu 6 trepte? Au păstrat dsg6 în 2013 sau mi a scăpat mie ceva.

Ar fi bine dc e asa...

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e greseala. 2.0 tdi are dsg 6 inclusiv pe passat-ul b8.

Ai găsit passat și cu 2.0 tdi, și cu dsg și din 2013 in 10.000 euro?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt berlina ...mai pui 2-3 mii . Piata e plina de combi deoarece  afara sunt masini de firma 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, florinpbv said:

https://www.olx.ro/oferta/vw-passat-2013-dsg-navi-padele-volan-ID6IcMu.html

Mașină merge și schimba foarte bine... Dar nu prea ma Încânta variantul

   Mai dar ce oameni cumsecade vanzatorii astia de masini. Isi zic, hai sa vand masina, distributia se schimba la 210.000 Km dar eu o schimb la 175.000 cu ocazia vanzarii. Nu spun ca masina nu merge bine. Eu doar spun ca trebuie sa fii foarte foarte naiv sa crezi ca are Km reali. Sau mai rau, facuta din bucati. Peste 90% din masinile vandute in tara sunt trucate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar dacă trec 4 ani, tot la 210.000 se schimba prima data? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , distributia se schimba intre 60-80 mii km . 210.000 e doar o referinta cum ca distributia a fost schimbata la fiecare 70.000 km facuti . Eu personal am schimbat la fiecare  65.000 facuti ,  de 3 ori pana acum .

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia la 2.0 tdi cr dupa 2010 se face la 210.000. Daca tu vrei sa o schimbi la 60.000 ca la vechile tdi-uri nu ai decat. 

Florin, verifica seria de sasiu la reprezentanta. Ai mari sanse sa fii fost masina de firma cu revizii in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu am schimbat distributia la masina din semnatura dupa 6 ani la ~120.000km. Am considerat ca e mai sigur asa avand un anumit numar de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și ai făcut bine Răzvan, insa mașina de care vorbim e din 2013 totuși. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având în vedere ca fac testare la reprezentanta,  la ce ar trebui sa fiu totuși atent legat de dieselul asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gândul la noul tiguan. .de 2.0  tdi. Păreri. .ce știți despre ele?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine nu face test la reprezentanta pt ca sunt bani aruncati aproape inutil. Cati de pe forum nu si-au dus masina la verificat la reprezentanta si pe urma au regretat pt ca au descoperit fel si fel de defecte pe care cei de acolo le-au ratat (caz concret colegul cu jetta 2008 in care au verificat vopseaua cu test de vopsea si avea un prag carpit in ultimul hal cu mult kit.

 

Parerea mea de om trecut prin apele pietei sh, la reprezentanta poti verifica istoricul masinii si cam atat.

La un service ITP poti verifica pe bune starea suspensiei/franelor/ bucse/tren de rulare/directie - test pt toate astea.

La un om cu VCDS poti verifica masina daca exista erori stocate, nr de km pe cutia dsg, loguri in mers sau pe loc. 

 

Mai mult de atat nu ai nevoie, daca trece testele astea simple atunci poti considera ca e ok sa cumperi masina, altfel cumperi o masina incerta, care poate a fost pe firma, si risti sa iei una cu 250-300 000km care necesita niste investitii in viitorul apropiat, deoarece masinile de generatie noua sunt consumabile si inevibtail mai cad piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florinpbv  uite cat costa in Germania masini cu aceleasi caracteristici ca cea din anuntul tau

 

http://www.mobile.de/ro/automobil/volkswagen-passat/vhc:car,cnt:de,srt:price,sro:asc,ms1:25200_-37_,frn:2013,prx:14000,slt:dealer,ful:diesel,mlx:180000,ger:automatic_gear,cli:automatic_climatisation,dmg:false,rdv:true,vcg:,nvs:true,mfw:trueia

Se pare ca piata din Romania este mai rentabila ca cea din De. Eu impreuna cu alti colegi tot batem toba sa va feriti de masini din Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar in multe cazuri cumperi 2-3 masini la pret de una, ca aia pe care o cumperi inglobeaza 2-3 masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu Cumpar Passatul din linkul de mai sus. Am fost doar sa îl vad.Nu am avut de-a face cu acest model și eram curios de dimensiuni etc. 

Verific azi un golf 6,  care culmea, are același preț cu Passatul,  fiind mai vechi (2011) și cu mai puține dotări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calm Florine,nu te grabii,masini sunt.In linkul cu variantul vindea si rulota...?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca asa am vazut

A, și îmi arata ca are carlig 

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa țineți cont mașinile se pot vinde și fără tva,  la valoare de 10-14000e iese un profit frumos.  O cumpăra cu 8500e și ți o vinde cu 10500e din care 500e cheltuieli. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman este adevarata si chestia asta cu tva-ul, insa au inceput sa apara probleme. Un cunoscut a luat o masina de la un samsar care le lua fara tva, au facut kaufvertrag direct intre site licitatii si noul proprietar, si la pipera l-au intors din drum, l-au trimis la anaf sa scoata certificat de inregistrare in scopuri tva...mult timp nu va mai merge smecheria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!