Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Titlul topicului este "Sfat achizitie masina VAG", nu?

NU inteleg de ce a ajuns BMW in discutie...

Incercati sa mentineti topicul la obiect.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze.  Rămânem on topic. 

Dacă suplimentez bugetul pana la 13000e ma încadrez la un 1.4tsi pe curea? Leon,  golf sau altceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Liviu_sbn ai postat exact ce sa nu cumpere :)))) motorul de 160 de cai e cel mai de evitat de pe golf 6, dsg 7 la fel, iar de farurile alea nu mai zic nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

desi nu am avut golf ... il recomand in fata unui leon...nu e si 1.4 cu probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E tot un golf mai buget.  Dacă înainte diferența era mare intre ele la materiale,  acum nu mai e chiar  asa.  

 

Am zis deja 1.4 tsi din 2014 e pe curea și nu are absolut nimic de a face cu vechile probleme. 

 

De e90 318 euro 5 ce ziceți?  Berlina benzina.  2010+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

scuze...intr adevar, este pe curea, a mai scapat de probleme....dar pe octavia 3 se mai vaita proprietarii de una alta la acest motor. Nu stiu ce este leon, nu l am condus, am cochetat cu ideea unui leon st 1.4 tsi act, dar am zis pas: interiorul este fad, scaunele fara sustinere.....exteriorul este ok. 

eu stiam ca si 1.4 125....la el faceam referire mai sus, are anumite hibe...dar nu ma bagati in seama, ce conteaza ca am avut masini cu 1.8 tsi, 2.0 tdi 170 (rs pompe diuse) si un 1.2 tsi pe curea...doar eu am avut nemultumiri legate de ele, in rest toti sunt multumiti...sunt o exceptie

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, deenman said:

 

De e90 318 euro 5 ce ziceți?  Berlina benzina.  2010+.

Asta ce e ? Seat sau VW ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Deenman, cauti cu tot dinadinsul un warning?:ceuameni:
V-am rugat sa ramaneti on topic.

Last warning!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11.000-13.500E. Doar pt achizitie.

 

Au ramas in joc:

golf 7 1.4 tsi break (se gaseste mai usor decat hatch si e mai ieftin).

seat leon 1.4 tsi ST sau normal -

audi A3 2013 + (cred ca e FL sau e model nou, cel cu navigatia deasupra pe bord). (aici nu gasesc 1.4 tsi accesibil, doar 2.0 tdi 150CP).

 

Am o intrebare, pe aceste masini s-a pus direct motorul 1.4 tsi pe curea? Exista si alte masini cu acest motor pe curea? de ex final de productie golf 6 prima jumatate a lui 2013- =, este pe curea sau pe lant? cum fac diferenta, dupa cod motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele tsi pe curea s-au pus pe mqb, adica golf 7, leonul si a3-ul nou (audi de care zici tu e model nou, bazat pe mqb) dar si pe seat toledo si skoda rapid, dar de prin 2015 daca nu ma insel, dar nu cred ca te intereseaza cele 2 modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/22/2017 at 4:25 PM, deenman said:

Scuze.  Rămânem on topic. 

Dacă suplimentez bugetul pana la 13000e ma încadrez la un 1.4tsi pe curea? Leon,  golf sau altceva. 

In locul tau as lua o Octavia 1.0 TSI. Daca prinzi si Rabla o scoti la 15.000E. Masina noua cu garantie 4 ani. Dai avans 10.000 E si o rata pe 1 an sau 2 ...

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te arunca la acel buget spre A3 8V (asa se numeste modelul de pe MQB), fie e masluit la km, fie este mai chel. Mult mai bine Leon sau Golf dotat si cu km mai putini.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman exact in aceeasi situatie am fost si eu acum 4 ani,...aveam 13-14000 cautam o masina sh 1-2ani maxim 100000km, si pana la urma am mai pus vreo 1000E si am luat octavia elegance noua. Chiar nu imi pare rau de aceasta alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca aveai un buget de 6000 euro era mai simplu. Bugetul tau este mare si se apropie de pretul unei masini noi cu garantie 4 ani dar tu vrei sa cumperi una la loterie, cu Km cati ai face tu in 8 ani probabil. Sper sa gasesti, dar nu strica sa mergi la un showroom sa vezi cat costa efectiv una noua. Cand se va lansa programul rabla, sa vezi cum incep sa faca reduceri, si daca cumperi masina de pe stoc, ai reducere si mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumpăr mașină nouă.  Diesel ul cade de pe lista asta după ce am mers cu un 1.4 125cp.

 

Ramane audi în prim plan,  pot renunță la xenon și max 150000km.  Octavia nu ma interesează,  după cum vezi detest berlinele.

 

Masina nu va fi luata din ro,  deci terminați cu km dați înapoi. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si asa, posteaza un link cu A3 sa vedem si noi. Atentie ca MY2013 sunt si cele dinainte de noul model. 122 sunt pe MQB, 125 inainte.

Xenon-ul la drumurile noastre conteaza mai mult decat cercurile de pe grila.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi,  vorbim de a3 care nici măcar nu e o mașină premium,  deci nici nu intra în discuție cercurile de care amintești.  Sunt atras de a3 din cauza interiorului și pt ca livrează un pseudobreak mai scurt decât g7 break,    adică exact ce caut eu. 

http://www.mobile.de/ro/Automobil/Audi-A3-1.4-TFSI-SPORTBACK-NAVI-CLIMATRONIC/vhc:car,srt:price,sro:asc,ms1:1900_8_,frn:2013,prx:15000,ful:petrol,pwn:88,pwx:185,dmg:false/pg:vipcar/240620863.html

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pardon, apartine unui brand premium si lucrul acesta se vede in special la pret. Acelasi optionale pot sa fie cu 50% mai scumpe decat la VW si chiar cu 100% fata de Seat/Skoda. Apoi in echiparea de baza nu ofera prea multe, ceva din nou caracteristic pt un brand premium (costa la un moment si becul de la parasolare).

Pseudobreak in sensul ca are acel geam in spate si ca e mai lung? Portbagajul este identic ca volum. La suspensie, Golf cat si A3 au multilink de la 122cp in sus.

Pe MQB retrofit-urile sunt mai dificile si costisitoare. De asta am spus ca nu merita sacrificate dotarile cu care se cumpara masina.

E un pret bun pt acea masina, cu dotari bune, insa in interior nu impresioneaza. Km sunt destul de multi, iar daca masina va mai vedea 20k pe an la tine, va ajunge in 3 ani la peste 200.000km. De asta ar fi mai bine o masina cu km mai putini.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, deenman said:

Masina nu va fi luata din ro,  deci terminați cu km dați înapoi. 

Crezi ca in strainatate toate masinile au km reali? Te-as sfatui sa te uiti la reprezentante pentru masini care sunt aproape 100% cu km reali. Daca mergi pe varianta mobile.de unde cauti masina care o vrei cu km putini ai sanse sa aterizezi pe la handleri cu nume de rusi, turci sau romani. Acolo "sigur" gasesti masini cu km reali. Mai ales daca cauti in zona Nürnberg. Uite aici ce zic nemtii despre masini: https://translate.google.de/translate?hl=de&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.autobild.de%2Fartikel%2Ftachomanipulation-1600275.html

LE: si articolul original in caz ca nu merge gogu: http://www.autobild.de/artikel/tachomanipulation-1600275.html

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul de la A3-ul acela nu numai ca nu e premium, dar nu mi se pare demn nici de clasa Golfului. Scaunele par foarte ieftine si consola saracacioasa.

Tu ce informatii cauti de fapt? Masinile mentionate (Leon, Golf, A3) sunt identice, aceeasi platforma, aceleasi motoare. S-ar putea ca A3 sa aiba multilink, dar atat.

Singurul criteriu e preferinta personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ai uitat cate calificative are autohausul pe care l am menționat?  Nu sunt de ieri de azi pe forum.  Avem idei și păreri diferite.  Dacă pe tine te sperie 200.000km atunci nu avem ce sa mai vorbim.  Tu ești genul de om ce își ia mașină nouă,  iar eu nu o sa iau niciodata mașină nouă. În plus următoarea mașină sta la mine 2-3ani, deci pt ce sa iau mașină nouă? Sa pierd 50% din ea în 3ani.

 

Audi a 3 este departe de a fi o mașină premium.  Iar retrofituri am sa fac fix zero. Im schimb știi ce sa am fac? Km. 

Chiar nu ma interesează suspensia. În plus îmi place cum săriți cu cracii în sus când vine vorba  de altceva  înafara de Vw.  

Mai bine iau din tara,  nu? Dauna totala sau km fără număr. 

https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-vii-26000km-ID7W9pl.html

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!