Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor!

De cateva saptamani sunt in cautarea unei masini potrivite mai ales pentru traficul urban. Buget aproximativ 12.000Euro, insa urmeaza sa ii fac CASCO, deci am evitat sa ma uit la VW Passat, Audi A4 sau A5 pentru ca au primele mult mai mari. Nu caut o masina noua si nu sunt neaparat pretentios la dotari optionale, insa ma intereseaza in special sa aiba cutie automata. Am gasit urmatoarele masini, insa as fi interesat si de alte modele care sa se incadreze in aceasta suma.

 

Seat Leon - model COPA, an 2013, motor 1.6 TDI 105cp. 100k km. Dotari: Piele,xenon, navigatie, insa fara cutie automata din pacate. Pret aprox. 8500Euro http://autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7GfXX7.html#d8c2ff42af Casco la Leon 450E/an

Audi A3 - an 2012, motor 2.0 TDI, 140cp,  130k km. Pret: 9200Euro Are cutie automata, insa nimic altceva deosebit. http://autovit.ro/anunt/audi-a3-2003-2012-ID7GgprZ.html

VW Golf VI coupe - an 2009, motor 1.4 TFSI , 160cp, 85k km cu DSG http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vi-ID7GfIXH.html#cdb49065a sau motor 2.0 140 cp, 64k km http://olx.ro/oferta/vw-golf-6-coupe-ID5rfCm.html Pret: 8800 Euro

Apreciez orice sfat referitor la fiabilitate si eventuale costuri post-achizitie. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sincera ca nici una din aceste masini nu au km reali.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa eviti toate DSG7, adica sa te uiti la 2.0TDI care are dsg6. Nu se impaca foarte bine dieselul cu traficul urban, dar DSG7 poate sa iti faca probleme mari si scumpe. Sansa sa o patesti cu DSG7 e mult mai mare decat la DSG6.

1.4TSI twincharge 160cp nu este un monument de fiabilitate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

47 minutes ago, MariusPD said:

Parerea mea sincera ca nici una din aceste masini nu au km reali.

Ma gandeam ca exista aceasta posibilitate. Exista vreo modalitate de a afla km reali cu siguranta? Ma gandesc ca pana si cartea service nu e foarte greu de falsificat...Citisem la un coleg de pe forum ca din 10 passaturi verificate nici macar unul nu avea km reali. 

14 minutes ago, The_Ego said:

Parerea mea este sa eviti toate DSG7, adica sa te uiti la 2.0TDI care are dsg6. Nu se impaca foarte bine dieselul cu traficul urban, dar DSG7 poate sa iti faca probleme mari si scumpe. Sansa sa o patesti cu DSG7 e mult mai mare decat la DSG6.

1.4TSI twincharge 160cp nu este un monument de fiabilitate.

Multumesc pentru sfat. Ma tot gandesc daca totusi cutia automata merita "sacrificiul", avand in vedere eventualele costuri in caz de probleme, dar si putinele masini pe care le-am gasit cu automata. Nu am condus niciodata DSG, insa am auzit ca e o placere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu dai o fuga in Nemtia, sa o alegi tu cum iti vrea inima ? Macar dormi impacat noaptea. Eu asa as face in locul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel-ul nu e pentru oras, din ce spui tie iti trebuie benzina.

DSG7 este de evitat.

Daca vrei masina de oras - bugetul mi se pare mult prea mare - in banii astia iti iei un Polo TSI nou/1-2 ani vechime si aia e. Sau altceva in acelasi sens (poate chiar un Golf 7 TSI).

Este complicat cu gasit benzinara + DSG6, stiu :). Altfel, automate mai gasesti si la alti producatori, chiar dublu ambreiaj, dar nu va fi DSG..

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, AndreyPH said:

De ce nu dai o fuga in Nemtia, sa o alegi tu cum iti vrea inima ? Macar dormi impacat noaptea. Eu asa as face in locul tau.

Din pacate nu am idee cum se procedeaza cu tot ce inseamna inmatriculare, verificare etc. Am un prieten care si-a adus masina de acolo si a fost foarte multumit. O sa iau legatura cu el pentru sfaturi. Speram sa gasesc o masina ok in Romania, de la persoana fizica, luata de noua din reprezentanta si intretinuta corespunzator. 

5 minutes ago, CristiALF said:

Diesel-ul nu e pentru oras, din ce spui tie iti trebuie benzina.

DSG7 este de evitat.

Daca vrei masina de oras - bugetul mi se pare mult prea mare - in banii astia iti iei un Polo TSI nou/1-2 ani vechime si aia e. Sau altceva in acelasi sens (poate chiar un Golf 7 TSI).

Este complicat cu gasit benzinara + DSG6, stiu :). Altfel, automate mai gasesti si la alti producatori, chiar dublu ambreiaj, dar nu va fi DSG..

 

 

 

Multumesc pentru sfat! O sa adaug si Polo pe lista de cautari, cu toate ca mi se pare cam mic. Intr-adevar masina o sa fie folosita preponderent in oras, insa preferam sa fie suficient de spatioasa pentru o plecare in vacanta (nu prea lunga :) )

Bugetul era unul maxim, in niciun caz nu o sa suferim daca ne incadram in 8-9000 euro pentru o masina care sa fie in regula. 

Ce alti producatori ai recomanda pentru o automata? Cei de la ford sau opel au cutii de viteze ok? Gasisem si un seria 1, insa cu destul de multi km si probabil casco e foarte scump http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Gg5Pl.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa eviti deplasarea in DE cauta masini cumparate din RO vandute de primul proprietar.

Cartea de service o verifici la reprezentanta.

Mai greu insa cu DSG6 si motor pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW e scump, iar tractiunea spate nu iti va fi de ajutor iarna. 

Opel nu a stralucit niciodata la cutii automate :)) , nu cred ca s-a schimbat prea mult situatia. 

Ford are PowerShift ca si cutie cu dublu ambreiaj. Nu este cea mai...dar nici nu am auzit de probleme. 

Renault are DCT, Alfa are TCT (Giulietta s-ar incadra la cerinte, 1.4 Mair si TCT, > 100.000 Km, vreo 9-9.5k EUR probabil..)

Depinde ce vrei exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

BMW e scump, iar tractiunea spate nu iti va fi de ajutor iarna. 

Opel nu a stralucit niciodata la cutii automate :)) , nu cred ca s-a schimbat prea mult situatia. 

Ford are PowerShift ca si cutie cu dublu ambreiaj. Nu este cea mai...dar nici nu am auzit de probleme. 

Renault are DCT, Alfa are TCT (Giulietta s-ar incadra la cerinte, 1.4 Mair si TCT, > 100.000 Km, vreo 9-9.5k EUR probabil..)

Depinde ce vrei exact...

Multumesc pentru info! O sa caut si Giulietta. Din pacate nu stiu nimic despre Alfa Romeo.

Exact asta e problema, ca nu stiu ce anume caut exact. Nu am experienta in domeniu absolut deloc, iar in afara de actualul seria 3, nu am mai avut alta masina. Imi doresc una care sa fie in primul rand fiabila si cat mai bine facuta, la un raport calitate/pret cat mai corect. Stiu ca in bugetul asta nu gasesc masini din clasa premium "neobosite" si mai ales prefer sa imi permit sa platesc casco ca sa pot sta linistit.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei CASCO atunci da, e scump A4

insa la confort si tinuta de drum e incomparabil peste Golf si tot ce e facut pe aceasta platforma (inclusiv Passat)

incearca un A4 B8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti si DSG6 cu benzina, dar asta inseamna Golf 5 GTI. La acel pret gasesti ceva chiar ok. Mk6 GTI nu prea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi sa aleg acum o masina de buget as merge fara nici o emotie pe Seat Toledo 1,2 105CP cu cutie manuala 6 trepte. (nu, nu skoda rapid care e fix aceeasi masina dar Toledo arata infinit mai bine si e si mai ieftina)

Polo e super OK, am unul acasa cu care merge sotia, dar totusi mi se pare mult prea mic. Cel putin pentru mine e mic, ma simt inghesuit in el 

O alta chestie, nici prin cap nu mi-ar trece sa iau masina sh decit daca-l cunosc f.f bine pe vinzator. Iti garantez ca nu exista masina pe piata din Ro care sa aiba km reali si trebuie sa te rogi ca atunci cind cade ceva sa nu fie ceva capital. Faptul ca o sa pice nu e vreo intrebare, ci o certitudine. Toate sunt masini "cosmetizate" pentru vinzare si care ascund atitea tepe incit dupa 1-2 luni de cautat ti se ia si mergi sa-ti iei o masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt la a 3-a masina adusa/luata de la samsari si nu am avut nici o problema capitala

recomand un Passat sau A4 la banii astia, gasesti destule masini aduse din Germania la preturi corecte, proprietarii de la noi le supraevalueaza si nu merita, chiar vazusem recent o masina care era la vanzare ori pe acest forum ori pe clubaudi din 2014 si tot nu s-a vandut din cauza pretului exagerat

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, xorx said:

daca ar fi sa aleg acum o masina de buget as merge fara nici o emotie pe Seat Toledo 1,2 105CP cu cutie manuala 6 trepte. (nu, nu skoda rapid care e fix aceeasi masina dar Toledo arata infinit mai bine si e si mai ieftina)

Polo e super OK, am unul acasa cu care merge sotia, dar totusi mi se pare mult prea mic. Cel putin pentru mine e mic, ma simt inghesuit in el 

O alta chestie, nici prin cap nu mi-ar trece sa iau masina sh decit daca-l cunosc f.f bine pe vinzator. Iti garantez ca nu exista masina pe piata din Ro care sa aiba km reali si trebuie sa te rogi ca atunci cind cade ceva sa nu fie ceva capital. Faptul ca o sa pice nu e vreo intrebare, ci o certitudine. Toate sunt masini "cosmetizate" pentru vinzare si care ascund atitea tepe incit dupa 1-2 luni de cautat ti se ia si mergi sa-ti iei o masina noua.

Aici te contrazic.Sunt o gramada de masini sh care merita sa fie cumparate insa nimeni nu le ia in seama pentru ca sunt cu 1000-1500 euro mai scumpe decat media si prefera sa dea banii pe una mai ieftina,pentru ca "este mai dotata si mai ieftina"

On topic,eu recomand skoda rapid spaceback parca,nu berlina.Este foarte mare la interior si motorul 1.2 TSi e foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spaceback e mai mica decit varianta "berlina"

nu va contrazic, eu ce am vazut atunci cind am cautat au fost numai cazaturi. Sau poate unii sunt mai pretentiosi altii mai permisivi.  Pina la urma depinde pe ce vrei sa-ti dai banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut și o oferta CASCO pentru un Audi A4 din 2010, iar prima anuala minima a fost peste 1000Euro. Banuiesc ca la Passat din 2012 sau la A5 trece de aceasta suma.

Pe langa CASCO se pune si problema intretinerii. Imi place enorm Passatul, si mai ales A4 B8 insa seria 3 o sa ramana in familie (cel putin deocamdata) si nu suntem pregatiti sa avem cheltuieli atat de mari cu masinile, de asta as opta pentru o masina din clasa medie.

Bogdan, tu ai casco la A4 B8? Daca da, cat platesti?

Stiu ca achizitionarea unei masini SH e o loterie pana la urma, insa avand in vedere preturile de catalog cred ca merita riscul. Mai ales ca nu suntem conditionati de timp, deci putem astepta oricat pana gasim o masina care sa merite.

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut sa fac CASCO dar prima era de 1500 euro asa ca am renuntat mai ales ca eu am carnet de 18 ani si cateva sute de mii de km fara nici un accident

am avut Jetta, mai am in familie si Passat B6 si Golf 5 si alte masini pe care le-am condus mult dar nici una nu se ridica la nivelul unui A4 B8 la placerea condusului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E irelevant ca ai carnet de 18 ani.. Poate intr-o zi o izbeste (si parcata fiind) un asigurat Euroins si o poti da la remat. 

Apreciez mentalitatea colegului care intai se intereseaza de costuri (intretinere, casco, etc.) si dupa aceea isi cumpara masina potrivita. Bravo! Mai rar asa mentalitate in Romania, majoritatea isi cumpara masina pt vecini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu consider ca merita CASCO, poate doar sa asiguri furt si dauna totala doar (la o masina scumpa). Altfel, pentru tamponari, de banii de CASCO fac cateva piese bune pe an pe barba mea.

Pe mine A4 vechi nu ma da pe spate, nu imi place consola aia centrala, am inteles ca e si un pic mai dificil de folosit fata de o Octavia/VW de ex, nici ca spatiu...deci eu nu mi-as lua. Noul A4 insa...asta e cu totul altceva ! :)) 

Nu sunt de acord cu afirmatiile cum ca nu poti gasi masini bune in tara. 

Din pacate cred ca marea ta problema va fi sa gasesti ceva benzinara cu DSG6.. Ori te bagi la diesel, ori renunti la DSG6 si mergi pe o manuala (Polo/Golf/Octavia/whatever)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Bebeee said:

E irelevant ca ai carnet de 18 ani.. Poate intr-o zi o izbeste (si parcata fiind) un asigurat Euroins si o poti da la remat. 

Apreciez mentalitatea colegului care intai se intereseaza de costuri (intretinere, casco, etc.) si dupa aceea isi cumpara masina potrivita. Bravo! Mai rar asa mentalitate in Romania, majoritatea isi cumpara masina pt vecini :)

Multumesc frumos! Planul nostru este ca masina sa fie o bucurie, nu un stres in plus, de aici si agitatia cu aflarea costurilor etc.

1 hour ago, bogdan_ said:

am vrut sa fac CASCO dar prima era de 1500 euro asa ca am renuntat mai ales ca eu am  carnet de 18 ani si cateva sute de mii de km fara nici un accident

am avut Jetta, mai am in familie si Passat B6 si Golf 5 si alte masini pe care le-am condus mult dar nici una nu se ridica la nivelul unui A4 B8 la placerea condusului

Cam la atat ma asteptam si eu. Intr-adevar este foarte mult. In situatia noastra nu se justifica. Cu greu simti vreo placere la condus in mediu urban unde va fi folosita viitoarea masina in peste 80% din timp.

Cred ca o sa ramanem la cautarea unui A3, mai nou de 2011, eventual chiar si manual, de preferat benzina si cu Xenon + LED

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus azi un A3 din 2011, motor 1.6 105cp al unui prieten. Masina a fost cumparata cu 8500 Euro acum 4 luni. Pe bord are 150k km, insa nu are carte service si nici nu a verificat-o, insa masina merge extraordinar. Iar in 14000 km nu a avut nicio problema cu ea. Stiu ca e foarte riscant ce a facut el si nu as lua niciodata o masina fara sa o verific, insa pana la urma atat timp cat functioneaza perfect, restul conteaza mai putin. 

Ce parere aveti de A3 cabrio? motor 1.8 benzina si 79 000 km la 10200 Euro. Imi place mult masina si cred ca si sotia va fi foarte bucuroasa sa o conduca.

http://olx.ro/oferta/vand-audi-a3-cabrio-ID4owEM.html#b78b228398

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor aspirat, simplu, normal ca nu are probleme. Poate merge fara probleme inca 100.000 Km.Fiind benzina, posibil sa aibe Km reali.  Ce este rau la motoarele astea de conceptie veche - consuma mult, macar 9 l/100 Km in oras, la unii chiar 12. TSI consuma putin, putere si cuplu mari, dar este bine sa fie din ala mai nou cu distributia cu curea. Dieselurile au Km nu gluma. Fratele meu si-a luat Passat de 2 ani si avea deja 180.000 Km. Daca mai nimeresti unul cu pompa de inalte defecta care baga pilitura in injectoare, conducte, rezervor, depresia este asigurata.

Spor la cautat, dar mai trage un ochi si la masini noi ca 12.000 euro este o suma, si 4 ani garantie nu-i un lucru de aruncat. Nu te speria de preturile care apar pe configuratorul Skoda, ca daca incepi sa configurezi un Rapid Smart de ex., dupa primii pasi iti da direct un  cadou de peste 1000 euro.( si TSI-urile sunt pe curea si la Rapid). Sa nu mai vorbesc de Seat Toledo ca daca alegi o masina din stoc cu livrare imediata, o iei cu putin peste 11.000. Daca incepe rabla, mai castigi 1000 euro aproape.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Rapid si Seat Toledo, dmpdv sunt doar putin peste Logan + ca mi se par foarte urate amandoua. Dar masina noua, e masina noua :)

 

A3-ul cabrio din anunt arata foarte bine in poze. In plus este foarte fancy pentru o femeie. Combinatia 1.8 TSI  + DSG 6 e mult mai fiabila ca 1.2 TSI sau 1.4 TSI + DSG 7.

Singurul minus, prima Casco va fi foarte mare avand soft top. Din ce m-am interesat ultima data, prima crestea din cauza acoperisului textil. Alt minus: orice boscher, betiv, iti poate distruge acoperisul.. Sunt multe cabriolete in RO cu plafonul carpit.. E o masina ce necesita mai multa atentie si garaj.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Minusul la Audi-ul asta decapotabil este iarasi motorul. Mare, tare, puternic, cu un consum pe masura. Daca nu te deranjeaza portbagajul, consumul, asigurarea scumpa ca este motor de 1,8, intr-adevar este fun sa-l ai si sa-l conduci.

   Daca Rapid este urat, inseamna ca si Octavia este urata ca seamana. Fata de Logan, Rapid si Toledo au dupa mine doar 3 lucruri in plus: discuri in spate, caroserie galvanizata si 5 stele crash test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!