Jump to content

Sistem de franare Polo 9N


vladDC
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...
Polo 9N3 1.4 TDI are discuri de frana pe spate sau tambure ? Cine a desfacut roata sa imi spuna sigur ? Multumesc
Noroc...mai bine te-ai uita sa vezi ce are ca se vede...de la o posta.Al meu de exemplu are discuri fata si spate...motor 1.4 TDI...75 cp.
Al meu GIGANT :) are 70 cp.

Discuri pe fata si tambure pe spate !

De la 100 cp si discuri pe spate ! NOROC :)

Atunci la mine de ce are discuri fata spate pe 1.4 TDI 75 cp, probabil ca l-am adus din Germania?

Cand mi-am cumparat Polo,in 2004 am vazut un pliant din Germania si unul din Romania,care erau editate in acelasi timp.

Ei bine, in Germania se ofereau tambure pe spate numai pentru versiunile 1.2 (55 cp si 64 cp) si sdi (64cp).La noi se ofereau tambure peste puterile de 75 cp,adica de la 1.4 fsi si 16V (100cp) si 1.9tdi.Eu,de exemplu,din nefericire la 1.4 tdi al meu am tambure pe spate si dupa remapare incepe sa se simta lipsa discurilor.Michael_9n (care are 1.4 benzina si 75 cp )are discuri pe spate pentru ca si-a cumparat masina la inceputul aparitiei generatiei 9n in Romania.

Cred ca este vorba de reducerea pretului de vanzare, o politica de marketing foarte .... :)

Abia astept sa imi iau un kit de discuri frana pe spate... :)

In sfarsit un baiat care si-a dat seama ca masinile vandute la noi nu au aceeasi calitate ca a nemtilor...asta o stiu de la un inginer si prieten din germania...si de aceea prefer sa-mi cumpar intotdeauna masina de acolo...exemplu:polo din 2002, 1.4 TDi full cu climatizare electronica, scaune incalzite,4 geamuri electrice,jante al.vw,etc. m-a costat 5000 euro nu ca merge foarte bine ...rupe n-am vazut asa ceva.
Imi zicea cineva ca a vazut la un Polo din 2003 sau 2004 motor de 1.4 TDI , discuri pe spate. Are cineva un Polo din 2003 sau 2004 sa aiba discuri pe spate.?

Eu am din 2002 cu discuri spate....1.4 TDI 75 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva cat costa discurile de frana cu placute?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la cele din fata ? atunci eu cred ca iti terbuie cu planetara cu tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar placute fata, 135 ron am dat eu acum o sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum discurile cu planetare cu tot ? n`au nici o legatura planetarele...

eu am dat 200 euro pe toate 4, perforate si ventilate Zimmerman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci discuri fata+spate si placutele m-au costat 710 lei fara montat. Azi merg sa le monteze

producatorul este Brembo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva ce cod au placutele de frana la 1.2 AZQ , ca trebuie sa le schimb si cei de la service au zis ca sunt mai multe tipuri pt. acest model si trebuie sa imi dea una jos ca sa vada ce cod au pe ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cand se schimba discurile , ale mele sunt cam o treime uzate mai merg asa sau trebuie sa le schimb sau cand ajung pe la jumatate din grosimea initiala se schinba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Franele tale sunt de tip disc, FS III (14"), pe fata si de tip tambur, TB200x40, pe spate.

Cartea spune asa:

Fata: Diametru: 256mm, Grosimea: 22mm, Limita de uzura: 19mm.

Spate: Diametru (interior): 200mm, Limita de uzura: 201.5mm.

Intotdeauna se inlocuieste si pe dreapta si pe stanga, simultan, fie fata, fie spate.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat acum 1 luna.

Nu mai stiu codul decat ca au mers cele aduse. Cat stateam acolo au pus si pe un golf aceleasi placute.

Erau TRW, si au fost in jur de 120 lei.

sper sa te ajute cu ceva :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat placute samko cod 758 333 ,cei de la magazin au zis ca se potrivesc acum nu stiu sa vedem cand o sa ma duc la service , cred ca maine o sa ma duc .

pret 115 ron

o sa ii schimb si uleiul am luat castrol txt 5w-40 , 4 litri , pret 130 ron si filtru ulei UFI pret 24 ron

si o sa ii schimb si lichidul de frana , texaco DOT 4 1 litru=12 ron

masina are 82000 km

pret manopera inca nu stiu o sa va zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost in service si am schimbat ulei si filtru , manopera 25 ron

placutele nu au fost bune o sa caut altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca eu am folosit doar 3 litri ... :angry: ..

nu mai stiu exact, dar daca ai fost langa el cand a bagat, e ok.

pretul e f bun.

Eu am gasit un magazinel care faca schimbul gratuit daca ei de la ei ulei si filtru.

Si ppretul este in grafic :lol: ... dar ... in Craiova

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am stat langa el am avut un bidon de 4 l gradat si a ramasa exact 0.5l pe care l am luat inapoi daca mai trebuie sa mai completez sa am cu ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am 30.000km si a inceput sa imi scartie franele...mi se pare cam devreme sa schimb placutele,nu?pe voi cat va tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un rand de placute frana fata tine in medie intre 30 si 45.000km dar depinde foarte tare de modul de utilizare al masinii. Scartaitul are alte cauze: umezeala de afara combinat cu franele reci (la primele 3-4 franari) dar mai apare si dupa o utilizare foarte puternica a franelor cand discurile ajung sa lucreze la temperaturi inalte (ex. la mine a aparut dupa o coborare foarte tare din Poiana Brasov). Dupa o astfel de utilizare ajung sa scartaie la unele franari usoare. Remediu: slefuirea suprafetei de lucru a discurilor cu un smirghil fin. Recomand de asemena o inspectie vizuala a placutelor de frana. Grosimea minima la care este obligatorie inlocuirea este de 6 mm (inclusiv suportul metalic al materialului de frictiune).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham...taicamiu la Volvo S40 le-a schimbat cam din 60000 in 60000...cei drept erau ATE...intr-adevar conteaza si de cum mergi...de scartait scartie de o perioada buna de vreme si asta zilnic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

In curand voi schimba si eu placutele de frana. Am facut rost de unele marca Remsa, despre care se apune ca sunt foarte bune

Am totusi o intrebare : stiu ca senzorul ptr frane uzate se afla la roata stanga fata. Intrebare este : stiti cumva cum arata ( poze, schite ) si cum se monteaza senzorul la noile placute?

Am studiat placutele, si nu au niciuna dintre cele 4 ( ptr cele 2 roti din fata ) vreun loc special ptr senzor, sunt identice...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri ( si ptr poze, schite, de asemenea :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele vin cu senzorul pe ele.Nu poti sa iei senzorul de pe placuta veche si sa-l pui pe placuta noua :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noile placute nu se monteaza niciun senzor; acestea ar fi trebuit sa aiva un fir de vreo 10 cm, cu o mufa.

Daca ale tele sunt toate 4 la fel si nu este nici una cu fire, atunci nu ai ce sa le mai faci, le schimbi (daca mai poti) sau le folosesti asa, in cazul asta o sa ai martorul de uzura aprins in bord. Poti sa rogi pe cineva cu Vag-com sa-ti dezactiveze martorul, iar data viitoare cand iti vei schimba placutele va trebui sa-ti cumperi "cu senzor" si sa apelezi iar la Vag-com sa-ti activezi martorul din bord.

Se pare ca p.i.q a postat inainte sa termin eu de scris..., nu am vazut..

Modificat de hazin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu sunt 2 tipuri de placute de frana: cu senzor sau fara senzor

probabil ai facut rost de placute fara senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr raspunsuri

Am vb cu cel de la magazin, si da, a fost greseala lui, a spus ca maine mi le schimba cu un set de placute cu tot cu senzor. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost sa imi schimb si eu placutele(30.000km)...ei bine placutele sunt inca in stare buna...s-au consumat doar juma iar discu sa zic cam 2-3mm

Insa de harait haraie in continuare...pe spate nu s-a mai uitat mecanicu ca a zis ca ar fi prea devreme pt saboti sa se duca...

La un moment dat aveam si un mic chitait cand ridicam picioru de pe frana si se pare ca vine din spate...huruitu cred ca vine tot din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator changed the title to Sistem de franare Polo 9N
  • Vizitator pinned this topic
  • Marian unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!