Jump to content

Sistem de franare Polo 9N


vladDC
 Share

Postare recomandată

Codul ăla B15996 este corespunzător codului OEM 6Q1612107Q. Acum problema este că tot fără ABS este şi codul 6Q1612107R. Nu ştiu care este diferenţa dintre ele. Poate mă lămuresc dacă pui poza cu sticker-ul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred că ţie îţi trebuie pompa cu codul 6Q1612107R pentru că ai pe sticker codurile PR 1AL şi 1LR. Nu ştiu care este diferenţa dintre ele, dar văd că asta cu R în coadă nu prea se găseşte pe aftermarket.

1046733796_pompafrana.thumb.JPG.8d96bc3d85e6590456f29bd2e7db0bd5.JPG

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea cu R in coada, peste tot se gaseste doar pe original si e undeva la 1000 lei +
Cea cu Q in coada, o gasesc la 500-600 de lei. Sa ma risc oare sa o cumpar? Ma gandesc ca in cel mai rau caz, o sa ii fac retur...
In alta ordine de idei, am pus furtunul de pe celalat polo, si pedala e tot tare... deci furtunul de vacuum nu e problema... Ultima ar fi tulumba sau am vazut ca mai e o piesa pe pedala, regulator putere de franare, nu inteleg ce rol are... dar ma gandesc sa nu fie chiar aia...

Modificat de David1994
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 minutes ago, David1994 said:

mai e o piesa pe pedala, regulator putere de franare,

Nu-mi dau seama care este piesa. poţi pune o poză?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre piesa asta e vorba, nu prea stiu ce face, dar dupa nume, parca imi vad problema mea in ea...

Screenshot_1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treabă asta. Este montată pe puntea spate pe circuitul lichidului de frână. Ajustează frânarea pe spate în funcţie de încărcarea automobilului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iau o servofraca ca si cea de sus, noua. Daca nu e buna, ii fac retur si aia e... sper sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva care este ordinea de aerisire a franelor la polo? Trebuie sa incep si sa termin cu o roata anume? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare din nou!

Am schimbat pompa servo, am luat originala, simptomele sunt la fel, pedala tare, frana ineficienta. Pareri, recomandari?

Au vreo legatura furtunurile de cauciuc ce vin la etrierele din fata? Sa le mai schimb si pe alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am citit forumul in mare despre sistemele de franare la un polo si nu am gasit ceea ce m-ar ajuta. 

Am o intrebare: am un polo 9n motor BME 1,2 benzina, 64 cai.

Pe spate am tambure si as vrea sa fac conversia la discuri. Ideea e ca la etriere, dimesiunea pistonului vine in 2 variante, de 34mm si 38mm, cine a facut conversia, oare stiti sa imi spuneti care sunt potrivite? 

P. s stiu ca e o masina veche, dar eu vreau sa o tin in continuare... mulțumesc, orice sfat ar fi bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Pentru un polo 9n an 2003 1.4 tdi 55 kw/75cp, BAY, m-ar interesa un cod pentru mufa ce se conecteaza cu mufa senzorului placutelor de frana. ( mufa de pe caroserie). Multumesc

Modificat de dorumarcel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria sasiu si te ajut maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!