Jump to content

Skoda Octavia 2 FL


saishnoo

Postare recomandată

Salutare,

Am zis sa imi prezint si eu Skoda, pe care o am de prin august 2015.

Fosta masina un Megane de prin 2003 s-a gandit ca i-a ajuns si a cedat psihic. Asa ca de voie, de nevoie am inceput sa caut alta masina... 

Si atunci am gasit-o. O Octavia II FL, fabricatie noiembrie 2009 cu vreo 78k la bord, modelul de 1.6 MPI. 

Dupa ce am cumparat-o a primit o revizie, printre care am schimbat si bujiile si lichidul de frana. Tot atunci, a primit si stergatoare fata/spate si covorase noi textile.

 A mai primit cu ajutorul lui Al Bundy, un tempomat, senzor lichid parbriz, TPMS si diverse activari (DRL + lumina spate, cornering, staging, al doilea stop de ceata, activare semnal fata ca pozitie).

 

Ca plan de viitor am asa: amortizor capota (am tot ce trebuie, doar sa il montez), lumini manere usi (la fel doar montaj), duze parbriz incalzite (la fel doar montaj), mirror down (trebuie sa ajunga comanda), lumini la picioare, kit bluetooth, RNS510, volan cu comenzi (trebuie schimbat calc de coloana), xenon OEM si ma mai gandesc eu...

A avut o problema cu clapeta de acceleratie pe care am rezovat-o cu ajutorul aceluiasi Al Bundy prin curatare si adaptare, nemaiavand probleme de atunci. 

 

IMG_2040.JPG

IMG_2042.JPG

IMG_2043.JPG

IMG_2044.JPG

IMG_2045.JPG

Modificat de saishnoo
Link către comentariu

Frumoasa masina, sa te poarte sanatos. Vad ca ai senzori fata, cred ca daca ai ABS-ul care trebuie poti sa-i pui si asistenta parcare sau cum se cheama, adica parcheaza masina singura, ai nevoie de 2 senzori laterali pe bara fata, 2 pe spate si sa ai ABS-ul care trebuie, vb cu Al Bundy ca el si-a pus si stie bine care-i faza. Daca-i pui Xenon original de fabrica cu autoleveling, spalator de faruri si toate alea sa-mi dai detalii ca in nebunia mea o sa ma apuce si pe mine sa fac :). In rest drumuri bune si cauciucuri fara cuie

Link către comentariu

Multam frumos!

Are senzori fata spate cu afisaj pe Bolero. Trebuie a ajung la Cristi sa montoze toate cele si atunci iau detalii pentru restu. Usor usor o fac cum vreau:D

Acum am vazut ca sunt mai multe variante, 1.5, 2.0... sa vad care e compatibil... 

Am in plan cat de curand sa imi schimb parbrizul, sa pot sa pun senzorii de lumina si ploaie. Am pata pusa pe CH si LH automat  si fara astea nu merg :)

Oricum unele idei mi-au venit de pe topicul tau :)

 

Modificat de saishnoo
Link către comentariu

Cred ca ideile cu luminile in manere si la picioare si senzorul de lichid de parbriz te-au prins :))))).
CH LH merge din maneta de faza lunga parca. Singurul inconvenient e ca trebuie sa o activezi la fiecare oprire de masina. Uite aici ceva legat de asta.

Link către comentariu

Stiu, dar vreau automat. 

Senzorul l-am montat pana sa inmatriculez:)

Si luminile intradevar la tine le-am vazut, dupa ce imi spusese Cristi de ele. Oricum toate modificarile o sa le fac pana vine primavara... Ce nu apuc, o sa le fac la toamna cand or sa vina ploile. Nu de alta, dar vara sunt alte activitati ce necesita banuti:D

Link către comentariu

Ma bucur ca a mai aparut o Octavia 2 FL in aceasta arie.

Drumuri bune si spor la modificari.

Vad ca esti pus pe fapte mari :D

Link către comentariu

Usor usor, o aduc unde vreau:)

 

Modificat de saishnoo
Link către comentariu

Azi, masinuta a mai primit duzele pentru parbriz incalzite si amortizorul capota. N-am scos tija, am lasat-o acolo pentru orice eventualitate...

Tija, suportul si bila de pe capota sunt pentru Golf 5. 

Bineinteles, tot Al Bundy a fost autorul :)

IMG_2832.JPG

Modificat de saishnoo
Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.

Ai mare grija cu aceste capacele, si eu am pus la fosta o2fl si nu am putut sa le mai dau jos decat foarte foarte greu, oxideaza si nu le mai poti desfileta.

Link către comentariu

Dai cu putina vaselina pe filetul de la valva. dar daca se desfac usor ramai repede fara ele.

Link către comentariu

Si a venit si motorasul pentru oglinda... Astept sa imi fac timp sa il montez. 

A venit in mai putin de o luna si singura taxa a fost la Posta, de 8 lei. 

IMG_2858.JPG

Modificat de saishnoo
Link către comentariu

Si piticul asta l-ai vazut la mine? :). Eu de cand l-am montat l-am folosit pe bune de 2 ori si de vreo 4 ori asa ca moft ca mi-am amintit ca-l am. De unde l-ai luat ca eu abia am gasit pe ebay folosit, nou nu prea am gasit in Europa.

LE: si am mai gasit o chestie daca vrei :)

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

Si eu l-am avut la O2FL si mi s-a parut folositor. Motivul pentru care l`am pus a fost ca, in timp ce dadeam cu spatele, am lovit usor o teava de gaze, din aceea mica, care iese din pamant 20cm... ulterior nu mi s-a mai intamplat.

Link către comentariu

Da. Mai mult sau mai putin de la tine. Imi povestise Al Bundy despre el, si l-am comandat de pe AliExpress. Este acelasi lucru cu ce am vazut pe site-urile romanesti de retrofit. Ce-i drept astepti cam o luna dupa el, dar a fost la juma de pret. 

Stropitoarele de parbriz incalzite, le-am pus data trecuta cand am montat amortizorul de capota. Am comandat piesele din reprezentanta cu tot cu tot cu mufe aprox 200 lei.

 

Acum vreau sa montez si ledurile pentru manerele interioare.

Problema e asa: nu am decat doua bucati si clar vin pe fata... nu stiu ce sa fac, daca sa montez si pe spate... banuiesc ca se vad frumos peste tot... 

 

led maner interior.jpg

Link către comentariu

Si pe spate neaparat ca arata bine. Sa legi plusul in fata la modulul din usa sa nu se stinga cand dezactivezi geamurile din spate. Pe mine m-au costat becurile in manere si la picioare aproape 200 de euro, Numai un led din ala de maner a fost 30 de euro :). Dar merita ca se vede frumos noaptea. Grabeste-te ca se face ziua devreme si nu mai apuci sa le vezi noaptea :P

Link către comentariu

Da... Tocmai am dat comanda si pentru spate cu tot cu mufe. Sper sa ajunga cat mai repede. 

Intre timp am comandat si luminile pentru picioare (direct led) si carcasa pentru bricheta iluminata. Cum vin si astea le montez, sa nu desfac usa dreaptad e 2 ori.

 

Urmatorul retrofit o sa fie bluetooth-ul. Ideea e ca o sa iau ceva din gama 3c8xxxx sau 7p6xxxx. 

Pe de alta parte, as vrea sa pun niste leduri in DRL, ca ma intereseaza sa fie vizibile nu sa lumineze foarte tare. S-ar putea face asta cu leduri cu canbus? Sau trebuie anulata interogarea pe becurile respective? 

 

Link către comentariu

Merge cu led fara canbus, sa fie CREE si se anuleaza interogarea de bec ars doar pe becurile de DRL.

Link către comentariu

3c8 nu stiu ce-i. 7p6 e premium, am eu si e ok. Nu are rSAP sau nu stiu eu sa-l activez din telefon dar are restul (canta muzica de pe telefon, ai agenda in BC, comenzi vocale daca suporta butoanele de pe volan, etc). La rSAP ai avea si sms-urile pe BC si cred ca si pe RNS, iar modulul ar avea functia de telefon si cica semnal mai bun ca se conecteaza prin antena masinii. Habar n-am ca nu prea ma intereseaza decat sa vb handsfree :)

Link către comentariu

Am si eu o intrebare... 

Vreau sa montez o alarma OEM. Senzorul este de 2 tipuri: simplu si cel cu senzor de inclinare (tractare/ridicare)...

Primul se gaseste sh... al doilea nu... diferenta la pret nou, este de 100 lei ceea ce nu e un capat de tara... 

Chiar merita sa caut cel cu senzor de inclinare?

 

 

Link către comentariu

Si sa ne incepem ziua bine... Dupa aproape 6 luni cu Osram Night Breaker Unlimited, la 2 saptamani dupa ce s-a ars cel din dreapta s-a dus si ala din stanga...

Ce becuri sa imi iau si eu, sa ma tina mi mult de 6 luni? Teoretic in 6 luni o sa imi pun Xenon OEM, dar pana atunci ce sa punsi pentru o lumina mai ok? 

 

 

eroare bec.jpg

Link către comentariu

Si eu am pus din astea acu 2 luni, deci o sa mai traiasca 4 luni si gata? :) Ia bec ce nu-i supravoltat si ala te tine mult si bine, diferenta e ca nu lumineaza asa frumos ca si Osram-ul. Eu am luat din Real ceva no name xenon blue design, se vand la 2 bucati cu sticla albastruie si costau 40 de lei parca, alea ma tineau un an, aveau lumina destul de buna dar nu grozava, scapam de lumina galbena care ma irirta pe Retina :D. Uite aici cum arata:

554823_ZB_00_FB_EPS_1000.jpg

 

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!