Jump to content

Batranul meu..Passat b5.5


JoggY

Postare recomandată

Sa va spun cum a inceput totul.. Eram in cautarea unei a 2-a masini..prima pe care am avut-o este un Renault Megane 2 1.6 16v din 2007 , masina cumparata noua.

Tatal meu dorea sa schimbe masina , sa vanda Renault-ul sa mai puna diferenta si sa cumpere un passat b6 sau b7..

Intr-o zi stand la calculator am vazut un anunt cu un passat b5.5 din 2005 proaspat adus din franta. Am sunat proprietarul si mi-a oferit urmatoarele detalii :

Motor : 1.9 TDI 131 cp , AWX

Gama de dotari din acte : bussines line

Ca si optiuni masina era ok , avea climatronic,pilot automat,comenzi pe volan,senzori de parcare oem,maxidot,radio cd delta 6,volan si schimbator din piele..

Kilometrii: 240.000..daca sunt reali sau nu..nu stiu

Eu de loc sunt din Constanta iar masina era la targul jiu..proprietarul m-a asigurat ca nu voi regreta drumul pana acolo..

Am plecat noaptea si dimineata la 7:30 eram in tg jiu

Am vazut-o cand a venit cu ea , m-a atras de la prima vedere si am cumparat-o , motorul este in mintile lui , trage impecabil , mici probleme la interior dar cu timpul s-au rezolvat..aa era sa uit , avea si un scartait la o rola , cand cuplam AC se auzea..

Cand am ajuns cu ea acasa am dat comanda de transmisie,distributie,filtre,ulei motor si cutie si am schimbat si cateva furtunase care erau ciupite..cele de langa filtrul de aer..

Pe curele si role avea stantat audi si vw..deci erau originale

Am bagat-o pe tester sa vad injectoarele si erau in parametrii

Masina a venit cu 4 cauciucuri de iarna noi pe dimensiunea 205/60/r15

Am rulat 3 luni cu numere rosii si a venit momentul inmatricularii:1344 euro taxa motorul fiind euro 3...masina merita pe deplin acesti bani deoarece nu va mai pleca de la mine..

Pana in momentul de fata am facut 23k km si nu am schimbat decat un cap de planetara.

Modificarile sau completarile pe care le mai am de facut si pe aceasta cale vreau sa va cer ajutorul : 

-am nevoie de carcasa de la volan (unde sunt manetele de stergatoare si semnalizare)

-un suport de ochelari (are maner in locul acela)

-fata cotierei din spate unde vine scrumiera si bricheta(am nevoie inclusiv de cele 2)

-bratul stergatorului pe partea stanga

-difuzor senzori de parcare oem deoarece acum am o chinezarie

-tweeter dreapta spate

-butoanele pt geamuri de la sofer deoarece nu merge prima treapta

-vreau sa montez magazie pe playerul actual ,in cotiera doar ca nu stiu ce fel de mufa am nevoie..si ce mai implica aceasta modificare

Dupa ce termin cu toate acestea masina va fi la punct din toate punctele de vedere.

Ma scuzati daca v-am retinut prea mult cu povestioara mea.

Poze nu prea am..voi face cateva cu prima ocazie

image-9b6fe271baa4e18a56718ba3452fa07b918ae9d8901af0397a1008d9dccf3153-V.jpg

image-33bbd7f4fab55dc292730504a23cecf4cd5c92afef6770d996ba5ff07f52ec87-V.jpg

image-1c92af43ae558ee7da68802efe4c62311c5f92013966180d7fee14622288b99d-V.jpg

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos !

B5.5-ul este o masina pe care te poti baza.

sa o stapanesti sanatos !

B5.5-ul este o masina pe care te poti baza.

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie! Daca motorul a fost intretinut, si kilometrii sunt reali, o sa te tina mult si bine. Si eu am aproximativ aceeasi km la a mea  (265k) si motorul merge impecabil (tot awx) 

Legat de modificari, am eu o magazie de cd-uri. Mie mi-a ramas in portbagaj dar nu o mai folosesc de cand am trecut la dvd 2din. Din ce stiu sunt identice cele de pe passat si superb. Daca te intereseaza da-mi un pm. 

Drumuri bune si fara incidente! :) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

O masina din perioada in care inca se faceau masini bune.Printre cele mai reusite modele de la Vw.Sa ai noroc de ea.

O masina din perioada in care inca se faceau masini bune.Printre cele mai reusite modele de la Vw.Sa ai noroc de ea.

Link către comentariu

@EmilianPop pe mine m-ar interesa o magazie pentru cotiera , ca eu nu am prevazut spatiul din portbagaj pentru asa ceva si nici nu vreau sa ma chinui sa trag firele pana in fata , asa daca gasesc de cotiera este perfect

 

@bitang Multumesc frumos !

@EmilianPop pe mine m-ar interesa o magazie pentru cotiera , ca eu nu am prevazut spatiul din portbagaj pentru asa ceva si nici nu vreau sa ma chinui sa trag firele pana in fata , asa daca gasesc de cotiera este perfect

 

@bitang Multumesc frumos !

Link către comentariu

Faina masina.

Am un prieten cu un passat aproape identic cu al tau - aceeasi echipare, an, adus tot din franta - doar ca are motorul diesel mic - de 101, 105 sau cat naiba e :) si se prezinta extrem de bine.

Faina masina.

Am un prieten cu un passat aproape identic cu al tau - aceeasi echipare, an, adus tot din franta - doar ca are motorul diesel mic - de 101, 105 sau cat naiba e :) si se prezinta extrem de bine.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!