Jump to content

Jetta 1.6 benzina vs Golf VI 1.6 TDI


boro2911
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Avand in vedere ca golful meu III 1,6 benzina e pregatit sa iasa la pensie, as vrea sa-l inlocuiesc cu o Jetta sau un Golf VI Combi.
Bugetul meu e in jur de 7000 euro.
Cu batranul golf nu am facut mai mult de 10000 km/an,  cu noua achizitie poate as ajunge la vreo 15000  km/an.

Cautand pe site-uri de vanzari auto am constatat urmatoarele:
- o jetta 1.6 benzina din 2007-2008 care sa aiba km decenti (100000 -120000, cel putin in bord) e in jurul a 6000-6500 euro+taxa(vreo 500 euro din cate am aflat de la alti posesori de jetta cu acceasi motorizare)
- un golf VI combi 1.6 tdi din 2009-2011 cu 1600000-200000 km(nu stiu cat de reali or fihabarnam.gif ) e in jur de 7000 euro+taxa(care este aprox. 50 euro)

Avand in vedere ca preturile de achizitie (inclus taxa de prima inmatriculare) sunt foarte apropiate, care dintre cele doua variante e mai fiabila?, care ar fi mai avantajoasa ca si costuri de intretinere si reparatii?

Astept sfaturile voastre pro/contra pentru cele 2 masini, precum si despre motorizari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fiabila si costuri de intretinere mai mici vei avea cu 1.6 mpi, dar masina va consuma mai mult si va fi mai lenesa in reprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu te orientezi spre un EURO 5 benzinar?  daca ar fi sa alegi...intre un benzinar si diesel    cam pe la aceleasi pret...alege diesel.nu ca is fan diesel.conduc benzinar.eu zic sa faci un calcul cat urmeaza sa investeti in masina.pe fiecare masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai aceste calcule ma intereseaza, poate niste posesori ale acestor masini ma ajuta cu astfel de informatii.

Am deschis acest topic in ideea de a afla cat mai multe puncte forte sau puncte slabe ale acestor doua modele, care sunt costurile de intretinere? si costurile pieselor care "pica de obicei" la aceste modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm,de consum la un tdi de1.6 nu ai ce zice este otul ok. eu am acest model.cat despre piese eu unul si nu ,numai  am avut EGR.ul cazut.cost e in jur de700 euro.in rest pana acum nimic.poti lua si filtrul de particole in calcul costul unuia nou este de la 1500 la 2000 euro unul nou  plus altele.fa alegerea buna! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MariusPD Avand in vedere ca as face undeva la 10000 km/an inseamna ca nu prea mi-ar fi convenabil sa optez pentru un golf 1.6 tdi. Nu stiu care sunt costurile la un motor 1.6 mpi, dar cu siguranta sunt mai mici, plus ca sunt mai putine piese care ar putea "pica". Posesori de 1.6 mpi pe jetta? ceva sfaturi?

 


@tttrix Euro 5 benzinar din cate stiu eu e motorul 1.2 TSI, despre care nu am auzit lucrurii tocmai bune. Pe langa asta, cunosc si un caz, al unui prieten care are un seat leon din 2012, 1,2 tsi iar anul trecut in octombrie, la aprox. 30000 km s-a dus turbina. Costuri: 4000 lei. 

Modificat de boro2911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, eu mi am luat acum un an jetta 1.6 mpi, costuri doar consumabile si cablurile de la frana de mana (vreo 90 ron amandoua). alteceva nimic si sper sa ramna asa.

 

km din anunturi in marea majoritate a cazurilor sunt povesti cu zane :)  doar daca nu mergi tu la privat in germania.

 

in rest masina este ok si are sprint destul de bun, asa ca eu iti recomand jetta 1.6 MPI si NU FSI (astea aveau ceva probleme din cate stiu eu).

 

Alegerea este a ta si sper sa fii multumit de ce vei alege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, eu mi am luat acum un an jetta 1.6 mpi, costuri doar consumabile si cablurile de la frana de mana (vreo 90 ron amandoua). alteceva nimic si sper sa ramna asa.

 

km din anunturi in marea majoritate a cazurilor sunt povesti cu zane :)  doar daca nu mergi tu la privat in germania.

 

in rest masina este ok si are sprint destul de bun, asa ca eu iti recomand jetta 1.6 MPI si NU FSI (astea aveau ceva probleme din cate stiu eu).

 

Alegerea este a ta si sper sa fii multumit de ce vei alege.

Multumesc de sfat Bogdan. In principiu asa m-am gandit, sa o cumpar din germania, acum ramane de vazut ce gasesc. Sper sa prind la privat ceva, sau macar una care sa aiba trecuti Km pe factura (sau pe acel TUV al lor, acolo am inteles ca se trec km, poate nu stiu bine, daca e cineva care cunoaste mai bine cum stau lucrurile sa ma corecteze).

In ceea ce priveste motorul 1.6 FSI, am auzit si eu ca are ceva probleme, si e foarte sensibil la combustibilul folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am de noua, 2008. Am 104.000 km si absolut nici o problema,nici cu motorul , nici cu masina in general.

Cat despre consum, poate in orasele mari sa fie mai ridicat. La mers normal ( pentru mine), 100-130 km/h in afara localitatilor, nu sare de 7-8 media.

cat despre masina, e o placer sa o conduci. Cred ca si Golful variant e la fel, dar , in opinia mea, il strica spatele.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am de noua, 2008. Am 104.000 km si absolut nici o problema,nici cu motorul , nici cu masina in general.

Cat despre consum, poate in orasele mari sa fie mai ridicat. La mers normal ( pentru mine), 100-130 km/h in afara localitatilor, nu sare de 7-8 media.

cat despre masina, e o placer sa o conduci. Cred ca si Golful variant e la fel, dar , in opinia mea, il strica spatele.

Multi km in continuare fara reparatii. Iti dau dreptate la partea cu spatele de la golf variant, dar ceea ce ma incanta la el e interiorul, nu stiu cum este ca si calitate, dar ca si aspect e mai placut ca si la jetta (parerea mea) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Multumesc de sfat Bogdan. In principiu asa m-am gandit, sa o cumpar din germania, acum ramane de vazut ce gasesc. Sper sa prind la privat ceva, sau macar una care sa aiba trecuti Km pe factura (sau pe acel TUV al lor, acolo am inteles ca se trec km, poate nu stiu bine, daca e cineva care cunoaste mai bine cum stau lucrurile sa ma corecteze).

 

In ceea ce priveste motorul 1.6 FSI, am auzit si eu ca are ceva probleme, si e foarte sensibil la combustibilul folosit.

 

 

Poti la fel de bine, sa scutesti drumul si cheltuielile cu Germania, si sa cauti una cumparata din Romania la primul proprietar. Mai greu dar se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma lamureste cineva in situatia urmatoare: de ce un golf mai batran cu 1 an si cu km mai multi in germania, e mai scump decat un golf care are km mai putini si mai nou care e scos la vanzare in romania(import germania)? ambele avand cam aceleasi dotari. Atasez doar un exemplu, dar sunt o multime de stfel de situatii.

IMG_4807.JPG

IMG_4804.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cel import germania a avut km mai multi si au fost dati inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, boro2911 said:

Eu o am de noua, 2008. Am 104.000 km si absolut nici o problema,nici cu motorul , nici cu masina in general.

Cat despre consum, poate in orasele mari sa fie mai ridicat. La mers normal ( pentru mine), 100-130 km/h in afara localitatilor, nu sare de 7-8 media.

cat despre masina, e o placer sa o conduci. Cred ca si Golful variant e la fel, dar , in opinia mea, il strica spatele.

Multi km in continuare fara reparatii. Iti dau dreptate la partea cu spatele de la golf variant, dar ceea ce ma incanta la el e interiorul, nu stiu cum este ca si calitate, dar ca si aspect e mai placut ca si la jetta (parerea mea) :)

Golf 5 variant e identic la interior cu jetta si cu Golf 5. Calitatea e aceeasi. Golf 6 variant are fata si interiorul de Golf 6 si spatele de Golf 5 variant.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avantajul uneia cumparate din germania sau olanda este ca stii de la bun inceput nr real de km plus ca nu platesti tu acei 1300 - 1500 EUR celui de o aduce.

Vreo 500 e drumul si restul castigul lui. 

Asa ca iti recomand sa o iei tu de la privat si macar stii ce iei.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa starnesc o polemica, dar de ce spui ca "ca stii de la bun inceput nr real de km"?

In Germania sau Olanda nu se dau km inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De accord cu tine loghy ca si in afara se dau km inapoi dar nu cred ca Hans sau un olandez privat ce isi vinde masina din curtea casei o sa ii dea km inapoi.

Este doar o opinie personala si NU vreau ca sa isc vreo polemica.. sper sa ai noroc sa gasesti ce iti doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, Bogdan20cj said:

De accord cu tine loghy ca si in afara se dau km inapoi dar nu cred ca Hans sau un olandez privat ce isi vinde masina din curtea casei o sa ii dea km inapoi.

Este doar o opinie personala si NU vreau ca sa isc vreo polemica.. sper sa ai noroc sa gasesti ce iti doresti.

Daca cumperi masina de afara, indiferent ca e privat sau parc auto, pe contractul de vanzare cumparare nu se trece numarul de km din bord? Intreb asta in ideea in care asta iti poate da cat de cat o siguranta pe acei km? fiind trecuti pe un act oficial. Corectati-ma daca gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si daca se trec dupa ce au fost dati inapoi cu ce te ajuta, ai luat masina, in 24 de h. ai parasit iocatia, ce poti sa mai pretinzi?

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi-a trecut in brief numarul de km dar ma gandesc ca mai sunt oameni de buna credinta care nu dau km inapoi.. poate sunt eu mai naiv ..

Eu unul am sunat fosta proprietara din Germania trecuta in brief si mi-am exersat germana un pic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, calin.g said:

Bun si daca se trec dupa ce au fost dati inapoi cu ce te ajuta, ai luat masina in 24 de h. ai parasit iocatia, ce poti sa mai pretinzi?

Daca vin in tara si verific la reprezentanta masina, iar la ei va figura cu un numar de km mai mare decat cel trecut in contractul prin care cumpar eu masina, nu pot sa mai fac nimic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sansa sa fie reali este sa o cumperi direct de la proprietar, nu din parcuri auto, asta e mai greu, plus ca cele cu km. putini au pretul pe masura.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minute în urmă, boro2911 a scris:

Daca vin in tara si verific la reprezentanta masina, iar la ei va figura cu un numar de km mai mare decat cel trecut in contractul prin care cumpar eu masina, nu pot sa mai fac nimic? 

Ce mai poti face?

Te intorci in Germania si il dai in judecata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, loghy said:

Ce mai poti face?

Te intorci in Germania si il dai in judecata?

Daca e cazul, da.... NU am sa ma impac cu ideea ca am fost inselat si ca am dat 7000 de euro pe o masina care valora defapt mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si merita?

La cei 8000 eur din anunt mai adaugi zic eu 1000 drum, acte, cazare.

Chiar crezi ca nu gasesti un Golf VI 1.6 TDI la banii astia in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!