Jump to content

Golf 7 facelift


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Arata super bine masina. Si pe langa cei +10CP, mai sunt si +15Nm, toate ajutand acum sa impinga masina pana la 100 Km/h in doar 4.6s :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva trebuie sa fie Nr.1 pe langa CUPRA 300 ce apare la anul :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nr. 1 nici in fata Cuprei 280 ...
Poate doar pe hartie, dar e egal cu 0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A inceput productia modelului, in prima jumatate a lui martie vom gasi si prin showroomurile din Romania.

Ce parere aveti despre motorul 1.0 - 110cp de pe golf 7 facelift? Doresc sa cumpar facelift-ul, dar sunt inca nedumerit de acest motor, 1.0.

Si in legatura cu culoarea galben sunt nedumerit, imi place foarte mult, dar totusi nu ma grabesc si astept sa o vad cu arata live!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar parerea ta conteaza. Fa un test-drive cu ea. Este o masina buna de oras/autostrada. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vechiul 1.0 dădeau consum de 4.3, la facelift dau 4.8 deși are 5 cai în minus. E mai grea sau au "măsurat mai bine". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in configurator ca nu este 1,6 TDI la HL Variant. Vor sa il scoata sau nu este configuratorul complet. Va mai exista motorul de 1.4  si 125 CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in configurator, nu se poate pune Asistenta de unghi mort impreuna cu un pachet Style de exemplu. Cred ca este incomplet testat configuratorul.

Despre motorul de 1.4 125 CP se zice ca va fi schimbat dar nu se stie cand.

Modificat de adryan7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut in  configurator si R-ul, pret 38.873 EUR varianta DSG si 36.879 EUR varianta manuala :)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum se va prezenta noul 1.5 TSI 150CP. Desi cuplul si puterea au ramas la fel ca la 1.4 intr-un review am inteles ca nu mai are acelasi suflu ca 1.4.

Oare cand il vor introduce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca performantele sunt identice probabil ca doar fiabilitatea a crescut. Cu un soft il trezesti la viata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, un motor mai mare este un lucru bun. Nu cred ca are performante mai slabe. Au pus cumva filtru pe particule pe el  ? :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21/02/2017 at 6:29 PM, tup83 said:

La vechiul 1.0 dădeau consum de 4.3, la facelift dau 4.8 deși are 5 cai în minus. E mai grea sau au "măsurat mai bine". 

Vechiul model era bluemotion, probabil era si mai usor si avea si aerodinamicitate mai buna.

Nu stiu daca asta este explicatia reala sau incep sa isi dea seama ca nu mai pacalesc pe nimeni cu consumurile acestea fenomenale.

Din cate am vazut si la alte motorizari sunt date consumuri mai mari decat la varianta pre-facelift (1.4 150 CP).

Eu am de la sfarsitul lui ianuarie un Golf cu motorizarea 1.0 tsi 115 CP. Este ok in oras si pana la viteze de 120-130 km/h. 

Parerea mea este ca motorul 1.4 (1.5) 150 CP este cel mai echilibrat pentru Golf. Iti ofera si ceva performante si poti merge si linistit cu un consum foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu review-uri ca nu raspunde la fel de bine la acceleratie. Intr-un fel ar fi de explicat daca au scazut consumul, trebuia taiat de undeva.

Da, acum se vorbeste nu de downsize ci de "right size". Sun curios exact de specificatiile noul 1.4 150cp.

Turbina cu geometrie variabila este pe 1.5 130, nu pe cel de 150.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.12.2016 at 2:08 PM, C Z R said:

Nu era nr. 1 nici in fata Cuprei 280 ...
Poate doar pe hartie, dar e egal cu 0

Daca vorbim strict din punct de vedere al timpilor pe circuit ai dreptate, Cupra este peste golf 7 R, daca compari din orice alt punct de vedere Golf 7 R este mult peste Cupra. Si aici ma refer la calitatea materialelor interioare, pret de revanzare, aderenta, confort, spatiu interior, portbagaj, suspensie, tractiune si aderenta pe ud/zapada, timpi la 400m, siguranta si cam la orice alt capitol.

Golfu a inventat clasa hatchback si este pe locul 2 in lume la unitati vandute in istorie, Cupra e o masina cu o arie foarte ingusta, adica e facuta sa fie rapida pe circuit si cam atat. Si acuma o sa pun o poza : 3 cupra , 280dsg, 290 manual, 290 dsg si eu cu un GTI 230 pp performance MTM. Cu alte cuvinte stiu plusururile si minusurile. Ce pot sa spun este ca dupa ce ai 280cp+ tractiune fata, iti doresti sa ai un Golf R 4 ori 4 sau eventual un Audi RS3. Ce ne-am dorii toti 4 la  masinile noastre este exact ce ai tu fata noi, tractiunea integrala! 

Eu cand mi-am luat Golful in 2013 nu se putea inca configura Golf R, cred ca e singurul regret ca nu am mai asteptat putin! Sa ai noroc de masina si sa fii multumit de ea,  raport pret/calitate/ si ce ofera Golf R e cea mai buna alegere posibila la clasa respectiva. Viata reala nu e un circuit si intodeauna un 4 ori 4 va avea un mic avantaj. Tu ai posibilitatea sa folosesti masina in orice conditie, noi o putem folosi doar 4-5 luni pe an la 100%.

image1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos scris si multumesc pentru urari :) Garda la sol te cam impiedica sa mergi "in orice conditie" iar eu m-am referit la timpi, nu interioare/etc

On topic: Am vazut optiune "plafon in culoare neagra". Ceva binevenit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa vorbim de circuit cred ca te va interesa poza foarte mult. Daca te uiti atent descoperi ca un golf 7 r stock cu cauciucuri semi slick devine mai rapid cu 2.2 secunde fata de unu cu cauciucuri normale. Pe cand un stage 1, 60 cp in plus si ceva cuplu il ajuta doar cu 0,4 secunde pe tur.

Ce vreau sa spun aici este ca comparatiile pe net nu sunt corecte, in sensu ca ford focus rs vine cu semi slick, type r multe sunt cu semi slick, cupra la fel, megane rs trophy 275 la fel. Pe cand rs3, a45 amg , clubsport normal nu S , golf 7 r sunt 99,99% cu cauciucuri normale. 

Oamenii iau prea adliteram niste comparatii de pe net. E foarte greu de stabilit care e mai rapid. Iar ca sa faci o comparatie corecta, trebuie sa ai cauciucuri la fel, dimensiuni la cauciucuri si jante identice, presiune in roti identica, sofer la fel, cantitate identica de benzina. Asta nu se prea intampla in realitate. Iar unii sunt platiti sa traga cu un anumit producator. In viata vorbesc vanzarile, compara cat vinde golf si cat vand altii. 

 

Important nu e ce spune unu sau altu intr-un review. Important e ce poti face tu ca timp cu masinile respective sau ceea care iti place, care te atrage si pe care te mulezi mai bine ca sofer si stil. Cateodata sacrifici 0,3 secunde pe tur ca sa ai o masina mai consecventa si mai neutra la limita. Nu totu sta chiar in valoare absoluta a cifrei.

Idea e ca tu cu masina sa devii mai bun pe zi ce trece si sa aveti o legatura care sa va ajute sa va imbunatatiti timpi si recordurile personale.

 

IMG_1518.PNG

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ce zici, nu e nevoie sa ma convingi :) Dar nu e locul potrivit pentru discutia asta. Poate pe un alt topic :)
P.S: poza ta confirma fix ce spuneam :) (vezi Clubsport vs R, anvelope de strada ambele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un drum la reprezentanta si m-au "amagit" cu motorul de 1.4 desi insistam cu detalii vizavi de noul 1.5 despre  care nu stia nimic individul in privinta disponibilitatii. Aveti idee cand o sa apara si la noi (era sa scriu oi :P) ? 

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Exista posibilitatea sa intre in productie undeva in KW16, insa nu este sigur. Bine ar fi de urmarit si configuratorul de DE sau AT. 

Si la Passat bi-tdi, s-a intarziat productia cu cca. 4-6 sapt, nu mai tin minte exact.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!