Jump to content

Golf 7 facelift


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

E misto noul Golf. Schimbarile exterioare sunt minime. La variantele normale, deci nu GTI, nu Club si nu mai stiu ce avioane, cred ca n-o sa se vada aproape nimic. Stopurile standard cu LED. Cam atat. Marile schimbari sunt insa la gadgeturi/informatizare. Si mai sunt curios de noul 1.5 TSI. Ca performante e clar ca va zbura. Ca si consum insa... acolo sunt semnele de intrebare... :)

Eu insa astept cu nerabdare Golf VIII. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare galbenul ala va veni intre culorile standard pentru noul Golf? Ma gandesc sa nu fie dintre cele speciale de 2k (desi nu e prezenta pentru actualul model in configuratorul din Germania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania sigur nu vor veni cu vopsele de 2000 de eur. Ce sunt eu curios e daca poti comanda din Romania o masina cu vopselele alea speciale care apar doar pe site-ul din germania. Poate e pe-aici ceva muncitor de la VW sa ne spuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact 2210 euro. Asa era si la Golf 6, in configuratorul din Germania gaseai o multime de culori speciale. Am vazut si in Bucuresti un G6 intr-o asemenea culoare, dar era in trafic si nu l-am putut intreba daca a putut sa o comande din Ro sau era adusa din afara. O culoare non-standard la Mercedes este 4153 euro, la Audi 3100 euro (pentru modele de top).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut intr-unul dintre filmele de prezentare un Golf variant cu bara de R-line.

Sper ca in fine R-line sa fie disponibil si pe Variant si sa apara si in configuratoirul din Romania.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, edi10000 said:

Mai exact 2210 euro. Asa era si la Golf 6, in configuratorul din Germania gaseai o multime de culori speciale. Am vazut si in Bucuresti un G6 intr-o asemenea culoare, dar era in trafic si nu l-am putut intreba daca a putut sa o comande din Ro sau era adusa din afara. O culoare non-standard la Mercedes este 4153 euro, la Audi 3100 euro (pentru modele de top).

La Audi este 2750 EUR la Audi A6, 2400 EUR pentru A4 si 2300 EUR pentru Audi A3. Datele sunt de pe configuratorul disponibil pe www.audi.de 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.11.2016 at 10:00 PM, edi10000 said:

Mai exact 2210 euro. Asa era si la Golf 6, in configuratorul din Germania gaseai o multime de culori speciale. Am vazut si in Bucuresti un G6 intr-o asemenea culoare, dar era in trafic si nu l-am putut intreba daca a putut sa o comande din Ro sau era adusa din afara. O culoare non-standard la Mercedes este 4153 euro, la Audi 3100 euro (pentru modele de top).

Din pacate nu cred.

Am vrut eu luna trecuta, sa comand la Superb3 culoare speciala (986Eur in Germania, Cehia si alte tari) si nu se poate, importatorul din Ro nu permite. 

In alte curti, (ma refer la BMW) se poate sa-ti comanzi orice culoare prin programul Individual. Atat timp cat platesti, nicio problema. Doar ca iti asumi pe langa cost si intarzierea mai mare in productie, nu aloca foarte des linii de fabricatie pentru culorile speciale.

Nu inteleg de ce Porsche Ro nu e mai deschis la asa ceva.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie si o alta explicatie. In momentul in care pui la vanzare o anumita culoare iti asumi si posibilitatea de a face vopsire pentru culoarea respectiva. Posibil ca Porsche sa nu aiba service-urile echipate pentru vopsirea cu astfel de culori speciale (e doar presupunerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cand se va aparea prin Europa si SUA noul GTI facelift? Eu sper prin februarie/martie 2017 sa schimb masina si in fruntea listei scurte de masini ce o am, e si GTI-ul.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. O sa ma duc sa fac test drive si sa vad cum e.

Mi se pare un facelift reusit.  N-am avut niciodata un golf si am fost aproape de achizitia unuia anul trecut. Acum ma uit strict la GTI. 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba Mazda 2, da. Ma mut intr-o alta tara din ianuarie unde se conduce pe dreapta, masinile au volanul pe stanga si sunt mult mai ieftine ca in Irlanda.

Momentan oscilez intre Golf 7 GTI DSG, Audi A3 2.0 TFSI sedan 190PS S-Tronic, Mazda 6 2.5l auto si BMW 320i auto. (toate modelele astea au o diferenta de +- 3000E intre ele). 

GTI imi bifeaza cam toate aspectele: bun ca si daily driver, practic, suficient spatiu pentru ce am eu nevoie si destul de confortabil si silentios. 

Mazda imi place cel mai mult ca design exterior si interior,  doar ca are cel mai slab motor, e cea mai lunga si n-am nevoie de asemenea spatiu.

BMW-ul e RWD cu un sasiu destul de bun doar ca e cam varianta entry level in banii respectivi si cu un motor ce e destul de slab. (oricum, varianta respectiva are dotari decente pentru ce m-ar interesa pe mine: faruri LED, sound system, senzori parcare fata + spate, senzori ploaie+lumini, bluetooth, etc)

Audi A3 pierde putin la sportivitate si practicabilitate fata de GTI pentru ca nu-l pot lua decat sedan si cu un motor mai nou cu un fel de ciclu Miller si mai putin performant fata de cel pus pe GTI.

 

L.E. Mazda 2 mi-a placut foarte mult si in Irlanda e putin sub la pret fata de Polo si Fabia. Aici lumea cumpara foarte mult diesel. (cam 90% din masinile noi vandute sunt diesel pentru ca sunt avantajate prin taxe). Eu n-am vrut diesel iar TSI-urile pe Polo si Fabia aveau niste configuratii ciudate. (Polo nu avea 1.2 TSI de 105CP si Fabia avea 1.2 TSI 105CP doar pe o anumita varianta de echipare. Seat Ibiza era o combinatie de motorizare / echipare intre ele. Mi s-a parut ca Polo, Fabia si Ibiza s-au pus de comun acord sa faca anumite configuratii ca sa nu isi faca concurenta). 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in februarie- martie 2017 va sosi faceliftul la PBN pentru TD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf-ul R va primi noua cutie cu 7 trepte? Puterea ramane la 300cp ca pe alocuri se zvoneste ca ar urca la 320cp.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vad ca a aparut in configurator in Germania. Golf Highline 1.4 TSi 150CP DSG7 e cu vreo 80E mai mult ca versiunea precedenta.

Nu vad 1.5 TSi si nici noul lor DSG7 anuntat pe GTI.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au schimbat designul si la mmi-urile mai ieftine. Active info display nu obliga la navigatie. In sfarsit ac automat in standard la highline. Galbenul ala fain si verde metalizat in opțiuni, frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E configuratorul de De, in Ro nu vin cu aceleasi optiuni pentru nivelurile de echipare specifice. Sa vedem daca o sa aiba Climatronic in standard la HL, eu sincer ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Aveti totusi ceva informatii daca pe facelift va fi un DSG nou? Motorul de 1.5 va fi disponibil? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC-ul este limitat la 210km/h pe FL. Versiunea precedenta functiona doar pana la 160km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de oficiale sunt pozele .. DAR ..
Uitandu-ma cu atentie la a doua poza, observ 2 lucruri:

  1. "S7" - se confirma DSG7 pentru FL (desi tot nu stiu daca e vorba de DQ380 sau DQ500)
  2. treapta 7 la 250km/h la ~6800 rpm ?! Pai pana si treapta 6 de pe DQ250 e mai lunga. Ceva e dubios rau de tot aici ...

 

15554674_1485413121488650_1857792023_n.jpg

15577699_1485413124821983_64059930_n.jpg

15577504_1485413144821981_521599383_n.jpg

15591908_1485413148155314_1500540731_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva info noi despre motorizarea de pe R? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volkswagen a lansat Golf R facelift, a cărui principală noutate este că motorul turbo de 2.0 litri a primit 10 CP în plus şi ajunge acum la 310 CP.

http://www.automarket.ro/stiri/volkswagen-golf-r-facelift-cel-mai-puternic-golf-de-serie-are-acum-motor-74999.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!