Jump to content

Golf 7 facelift


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Bună seara, in primul rand incep prin a spune că la anul probabil va veni timpul sa-mi schimb Golful V pe care l-am cumparat in urmă cu aprox 7 ani... si pt că in general tin mult timp o masină, m-am gandit sa iau un Golf VII dotat... mai exact am configurat unul alb, cu r-line interior-exterior, navi, trapă, xenon, stopuri led, 2.0 TDI 4motion, etc. Si avand in vedere că totusi o sa fie o masina scumpă pentru un Golf... as vrea sa nu am surpriza ca la 2 luni după ce il comand sa aflu ca apare facelift-ul (care sincer m-ar bucura sa schimbe lumina de zi si volanul de R-line). Nu e o urgență momentul cand comand masina, daca as sti ca in toamnă apare facelift sau asa ceva, as prefera să astept. Vă multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu sa fi avut vrun golf cel putin de la 4 in sus facelift

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu există facelift la Golf și un model nou nu ar trebui să fie lansat mai devreme de final 2016 (model 2017), aprox...dacă ținem cont de intervalele avute la modelele anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă multumesc de promptitudine! vwforum a ramas la fel ca si acum cativa ani cand "activam" zilnic. Vă spun eu de un facelift :) Cand mi-am luat golful v, am luat versiunea Sportline, care la vreo 3 luni după ce a ajuns masina mea, s-a transformat in GT Sport, care era mai frumoasă, in sensul că avea bara-fată schimbată si alte cateva detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GT Sport era o echipare noua, nu un facelift. Exista diferente majore intre cele doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O echipare nouă care inlocuia Sportline-ul si era la acelasi pret cu acesta. Probabil am gresit cand am spus facelift, aveti dreptate. Dacă stau si ma gandesc, asa e, nu prea are cum să fie nici o schimbare prea curând la golful 7, incă e un model tânăr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate prin 2017-2018 Golf 8...ca sa-si pastreze traditia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste vreo 2 ani vor aparea primele informatii despre facelift, adica Golf 8, si peste 3 ani ar trebui sa se lanseze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vă multumesc de promptitudine! vwforum a ramas la fel ca si acum cativa ani cand "activam" zilnic. Vă spun eu de un facelift :) Cand mi-am luat golful v, am luat versiunea Sportline, care la vreo 3 luni după ce a ajuns masina mea, s-a transformat in GT Sport, care era mai frumoasă, in sensul că avea bara-fată schimbată si alte cateva detalii.

Mai corect, au unit echiparile GT si SL si a iesit GT Sport-ul, cel cu "limba" si farurile pe negru... dar suntem offtopic

 

Nu cred sa apara mai devreme de 2017 mai ales datorita succesului lui G7 (World, Euro & Japan COTY) si al platformei MQB

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dudu, corect, intr-adevar asa a apărut GT Sport-ul, si aveti dreptate si cu data lansării unui eventual succesor al lui Golf 7.

M-am linistit... o să il comand probabil in primăvară. Din punctul meu de vedere poate fi inchis topicul, multumesc vwforum incă o dată pentru promptitudine si părerile bine documentate. 

 

Un mic off-topic: Deja am trimis configuratia la dealer să văd ce pret pot sa obtin... ca pretul de lista e 31.600 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

E golf 8, design estetic usor modificat, alt interior, faruri full led, HUD, active display.

Asa si 6 a fost spus ca e 5 facelift.

 

Doar nu scot Golf 7 facelift acum si prin toamna Golf 8  :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa discutam aici despre facelift-ul la Golf 7 ca sa nu poluam celelalte topic-uri

 

http://www.automarket.ro/stiri/faceliftul-lui-volkswagen-golf-e-mai-aproape-decat-credeam-modelul-compact-68843.html

 

http://www.autobild.de/artikel/vw-golf-vii-facelift-2016-vorschau-5519781.html

 

http://volan.ro/volkswagen/volkswagen-golf-7-facelift-ar-putea-fi-lansat-in-primavara-in-cadrul-geneva-motor-show_10824

 

Noutati:

- Virtual Cockpit ca la Passat (m-ar atrage si pe mine)

- Head-up display

- Ecran multimedia de 9.2 inch (probabil cu control prin gesturi)

- Noi motoare pe benzina si motorina de 1.5 litri (interesant ce modificari au in afara de cilindree)

- 1.0 tsi cu 3 cilindri in locul la 1.2 tsi (nu prea cred ca scoate 1.2 tsi ci doar ca va fi oferit si cel de 1.0 in 3 cilindri pentru un consum mic)

- Hibrid plug-in

- R420 (deci 420 de cai!)

- Faruri full LED

 

La exterior vor fi mai putine modificari desi termenul facelift insemna inainte mai multe modificari estetice, insa nu prea au ce sa imbunatateasca, inteleg ca vor mai schimba un pic pe la spoilere ca sa nu arate exact ca un Golf 7 non-facelift :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca ar face facelift doar prin blocuri optice noi multi dintre noi ar face upgrade-urile ulterior (vezi Audi A3 8P sportback la care se puneam pe modelul fara facelift stopurile frumoase fara nimic schimbat, passat CC a fost la fel pe spate, A5 sportback cum avea Kostas). 

Pentru cei fara xenon un upgrade la faruri LED ar fi ceva interesant (custom retrofit)

 

Sunt curios cu motoarele astea 1.5 TSI si 1.5 TDI (citeam ca si TDIul primeste 1.5 si e fara dieselgate inclus) oare de cati ani le pregatesc ? In general un motor ii trebuiesc macar 1-2 ani sa fie aruncat in piata cu sute de mii de km parcursi in teste... 

 

R420 l-am mai prezentat deja in China, e 2.0TSI din actualul R mai sus urcat si motorul din Golf GTE alaturi => 420CP totali. Interesanta compacta asta dar fara 60.000euro nu cred ca se poate cumpara asa ceva... deja ala e teritoriu de masini in alta liga. Iubesc Golful, am avut golfuri si voi conduce intotdeauna macar si un Golf. Dar la 60.000euro m-as gandi bine daca sa-mi iau masina sport un Golf R sau viitorul porsche 718 cayman S (tot cu 2.0Turbo). Sa nu uitam si de A45AMG facelift ce nu sta rau deloc la doar 50.000euro. 

 

Viitorul suna bine deoarece se baga multa tehnologie ce alta data o vedeai doar in limuzine si masini premium. Polo e noua compacta pentru tineret sau flote. Golful a devenit masina de familisti (hatch, variant sau mai marele sportsvan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Sunt curios cu motoarele astea 1.5 TSI si 1.5 TDI (citeam ca si TDIul primeste 1.5 si e fara dieselgate inclus) oare de cati ani le pregatesc ? In general un motor ii trebuie macar 1-2 ani sa fie aruncat in piata cu sute de mii de km parcursi in teste... 

 

 

 

 

Cred ca o sa mearga pe aceeasi directie de dezvoltare ca BMW cu "tehnologia cilindrului unic", adica o strategie de cost saving dusa la extrem. Un extrem care nu e neaparat un lucru rau pentru consumatorul final.

 

Edit: aparent cilindreea de 1.5 este un laitmotiv in industria auto, fie ca vorbim de 3 sau 4 cilindri. Oare de ce? 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Interesant ca Renault a avut 1.5dCI cand PSA/FORD and co. faceau 1.6 si 2.0. Acum are si VW 1.6TDI de ceva ani , renault a scos anul trecut 1.6dci si 1.6 biturbo dCi si culmea ...BMW , VW , FORD incep sa faca 1.5dCi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar MERC nu se oboseste si cumpara de la Renault ce ii trebuie pana la 2l.  :))

 

Legat de fl-ul pregatit pentru Golf subscriu la ce spune Voinea: tehnologie multa in masinutele astea de volum.Cu virtual cockpit si multimedia de 9.2 inchi incepem sa ne simtim ca in sala de cinema. In acelasi timp, daca asa ceva gasesti pe un banal Golf, oare cu ce o sa vina nou Phaetonul dpdv al tehnologiei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tehnologie multa ..in finala costuri mai mari  pt cine o cumpara si atunci cand cade ceva.si  tehnologie multa,are ce cadea mai  repede.sper sa faca ceva  bun de aceasta data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Ai vazut vreo masina care la facelift sau modelul urmator in fine sa aiba tehnologie mai putina decat precedenta? :)

 

Ontopic: Virtual Cockpit si HeadUp display sunt o premiera la Golf deci sunt binevenite, sigur ca se poate si fara, dar asa ramaneam la manuala cu 4 viteze si cu acceleratie pe cablu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Virtual Cockpit si HeadUp display sunt features cu care sa atraga Golf fanboy-ii sa-si schimbe actualele Golfuri pe care le au cu 7 facelift.

Orice proprietar care intelege ca o compacta e facuta sa te deplasezi cu ea si nu sa te inchini la ea ca la o icoana, nu-si va da o masina de care e multumit pe niste ecrane electronice care pot arata bine, de ce sa nu recunosc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ne imbatam cu apa rece. Probabil virtual cockpit si HUD vor fi optiunile cele mai scumpe si combinate cu navigatia.

Nu inteleg de ce se zice ca e facelift. Ar fi pentru prima oara cand Golful primeste facelift si nu alt model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ego- Pentru ca Golf-ul incepe sa fie depasit de concurenta si pentru a tine pasul vine cu upgrade-uri (in principal in zonele "vizibile" gen conectivitate) nu atat de importante pentru a fi un nou model. De aceeas i-au si spus facelift. Golf-ul 8 va fi lansat la finalul lui 2018 si din randarile aparute pare a fi interesant. Mie G7 nu mi-a placut niciodata, poate cu 8 mai spala din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!