Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Ateca e in Banesa Mall , acum. Arata bine ..mai bine chiar decit Tiguanul nou..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aplica-i o ședință foto dacă ești prin zona...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit special la București sa vad mașină și surpriză...nu mai e expusa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 este expusa la Auchan Militari

L.E. Este de astazi pana pe 17 conform unui mail de la PIA

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ... pe strategia lor de marketing...eu în militari nu ma duc nici dacă îmi dau bani. :) 

Mersi Silviu pentru informație.

Unii angajați ai poro isi iau banii degeaba...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina inchisa. Fara lista optionale sau pret. Doar masina si bannerul. 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Cristi... Nu pleci spre Pitesti pe aceeasi parte? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu suport aglomeratia din zona aia...plus ca la ora la care voi pleca din buc duminica...nu va mai fi deschis. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usor OT, dar interesant, in ultimul Autobild aparea noul Yeti si era mentionat ca se face pe baza lui Ateca... Si ca va avea si 2.0TSI 180 cai, deci ar trebui sa-l aiba si Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar daca viitorul Yeti araca ca in pozele in autobild....e nasol pentru Ateca :)

Nu stiu cat de oportuna e folosirea unui motor pe benzina de 2l pe un mini-suv. Tizule, ai experienta aia cu Tiguan tsi... :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0TSI Ultra are emisii foarte scazute. Pe o caroserie gen Yeti probabil ca e doable o medie intre 8 si 9.

Apropos dieselul e pe cofa asa cum il stim, producatorii au inceput sa refuze sa dezvolte noi generatii de diesele, datorita costurilor uriase pentru a atinge nivelul de emisii, lumea se cam concentreaza pe benzina.

Deja Renault a anuntat ca renunta la diesel pentru clasa mica si compacta.

In lumina asta, o sa cam merite sa iei un Yeti/Ateca pe benzina. La o greutate de 1.4-1.5Tone mi se pare ok o motorizare benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, fresh news, informatii neoficiale:

1.4 tsi 150 2wd dsg7 excellence - 21.400 + tva

1.4 tsi 150 4wd dsg6 excellence - 23.xxx + tva

2.0 tdi 150 4wd dsg6 excellence - 23.300 + tva

2.0 tdi 190 4wd dsg6 excellence - 27. 330 + tva 

Start of production - week 40 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, preturile sunt bune tinand cont ca versiunea de echipare excellence este echivalentul xperience-ului, adica vine cam cu de toate. :)

Si tot ca info neoficiala, un 8-9% este aproape garantat. 

Dar, pana la anuntul oficial al importatorului ( preturile sunt stabilite de ceva vreme doar ca oamenii de acolo stau...si se joaca pe net) toate informatiile de mai sus sunt cu titlu informativ si deci, trebuie tratate ca atare.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva dubios la preturile alea, 1.4 tsi 4wd nu ar trebui sa fie mai ieftin decat 2.0 tdi 150 4wd? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am spus de la inceput, sunt preturi neoficiale insa tot ce e posibil cand vine vorba de politica importatorului. 

In cazul leonului, diferenta dintre 1.4 act dsg7 si 2.0 tdi dsg6 ( echiparea fr) este de 1096 euro. Vom vedea in momentul in care se publica in mod oficial preturile. :) 

Tinand cont ca distanta dintre 2.0 tdi 150 si 190 este destul de mare, cred ca se face loc pentru un motor pe benzina mai mare. Vom vedea daca e 1.8 sau 2.0.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit nicaieri 2.0 TDI DSG6 4Drive, nici pe seat.de, nici pe seat.fr, nu cred ca va exista o asemenea combinatie, rezervata doar pentru motorizarea 2.0 tdi 190 CP.

Probabil de aici pretul apropiat de 1.4 TSI 150 CP DSG6 4Drive. Preturile sunt cam pe unde banuiam si eu,, anticipasem 1.4 TSI 150 CP DSG6 4Drive Excelence la 27.000 Euro inclusiv tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot astept sa vad mașina de aproape, sa facem cunoștință, sa o conduc si abia după toate astea sa vad ce e de făcut. 

Îmi e clar ca o sa încerc sa o iau pentru un weekend, sa fac niste drumuri prin tara, sa ne împrietenim.

Pana una alta, în 25k chiar cred ca se poate încadra o mașină absolut decenta, obligatoriu automata si 4x4. Altfel eu nu vad rostul unei astfel de mașini. :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce scrie prin revistele de specialitate, 1.4 TSI 4WD va fi cu DSG6 si 2.0 TDI 4WD va fi cu DSG7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modul în care relaționează dsg7 cu tdiul de 150cp ( pe tiguan) nu vad unde e câștigul...fata de xp tdi dsg6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O combinatie asemenatoare este pe vechiul Tiguan si nu se plinge nimeni. Chestie de setari poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vechiul tiguan dispune de dsg6 + tdi E5. 

Asta nou are dsg7 umed + E6. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!