Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Dupa ce am analizat oferta disponibila de motorizari si optiuni mi se pare ca cea mai buna varianta pentru suv-uletul asta e urmatoarea:

- 1.4 tsi act dsg 4x4

- led

- jante 17

- clima

- sound system

Pentru pretentiosi ar mai merge tapiseria din alcantara si trapa panoramica.

In configuratia de mai sus nu cred ca sari de 25k euro sau ar trebui sa se invarta pe undeva prin zona aia ceea ce cred ca este ok. Dar sa dai spre 40k...exclus asa ceva. :) 

Edit: ca sa pun lucrurile in perspectiva, toate cele de mai sus le spun pentru ca in mod regulat merg cu cealalta masina din familie, un Duster de 110 cp si 240nm care a costat 17.800 euro.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DUSTER de 17.800 euroo.Banuiesc ca un seat ateca cu optiunile de pe duster ajunge pe la 27.000e?

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai echivalentul ar fi 1.6 tdi manual , 4x4, cu ac, scaune incalzite, full electric, 4 airbaguri si jante aliaj pe 17. Urmeaza sa vedem preturile, speram noi cat mai curand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-ar putea ca atunci cand faci calcule, acest 1.4 sa fie intr-adevar cel mai rentabil si rezonabil.

Despre calitatea interiorului explicata mai sus de catre @75NOR : nu aveam vreun mare dubiu ca ar fi altfel, de vreme ce pe mine nici calitatea din Cupra nu m-a dat pe spate.. :rolleyes:. Doar despre Xperience am auzit lucruri mai bune la acest capitol.

Totusi, cred ca se va vinde bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea un Xperience sau un Touran? :) Masini bune ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le pot da pe amindoua ca daca se urca nevasta in Cupra eu ramin cu doiul sau cu trotineta.

@75NOR: probabil ca la calitatea asamblarilor si a comutatoarelor vor mai exista imbunatatiri pe masura ce productia ia avint, nu sunt modificari dificil de facut si de fapt asa se face cu orice model nou; nu stiu ce sa zic de scaune ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, daca se repeta modelul de pana acum...pastrezi Xp-ul si speri, ca atunci cand trebuie sa mergi la spalatorie sau la revizie, sa mai mergi si cu Ateca Cupra :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brasov (coresi) era expus si am avut ocazia sa-l admir atat la exterior cat si la interior . Mi-a placut mult, mi se pare peste aspectul noului tiguan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, vdragos said:

@75NOR: probabil ca la calitatea asamblarilor si a comutatoarelor vor mai exista imbunatatiri pe masura ce productia ia avint, nu sunt modificari dificil de facut si de fapt asa se face cu orice model nou; nu stiu ce sa zic de scaune ...

Dragos, nu sunt nici hater, nici rau intentionat, am spus ce am vazut/pipait/constatat pe masina expusa.

Posibil sa se faca imbunatatiri cu MY urmator, de obicei asa se intampla.

Ca fapt divers, cum spunea si @CristiALF si eu sunt de parere ca Xperience are cel mai bun interior de Seat la momentul asta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind am spus eu asta despre Xperience, mi-au sarit in cap tocmai fanii si posesorii Seat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar in trecere am vazut si urcat in acest suv...nu stiu daca sunt pe acelasi segment dar mi s-a parut mult sub Glc si ca dimensiuni si ca calitate,da daca va fi full options macar o diferenta de 15.000 euro atunci da.Dar din ce am citit pe aici, am inteles ca va fi in jur de 47-48k?Dar daca un full options va fi in RO pe la 38-40k eu zic ca o sa se vanda

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ana231: e futil sa comparam Ateca cu GLC sau Q5, chiar daca sunt - doar dpdv dimensional - competitori. 

Un GLC bine echipat e in zona de 65-70k eur, pe cand un Ateca e in zona de 35k eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ana231 este total pe langa subiect, atata ca si clasa de autovehicule, insa nici preturile stipulate de tine nu au nici o legatura. Nu cred ca ajungi, pe moment cel putin, sa atingi 40k € cu un ateca, 47-48k nici cu Tiguan nu cred ca reusesti. Eu personal am configurat tiguan si am ajuns la 42k € in Ro, aceasi motorizare nu am trecut de 35k € la Ateca.

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zic sa bagam in discutie si X3 poate si Bentayga!!! Mereu o da in Mercedes. :D  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu reclama mascata. Poate lucreaza pe marketing la Merc.

P.S.: Ai uitat de Macan :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia este inutila din doua directii:

1. Cine cauta un Mercedes nu se uita la un Seat indiferent de pret;

2. Cine alege un Seat in defavoarea unui Mercedes nu se uita numai la pretul de cumparare ci si la alte considerente gen cote de asigurare, intretinere etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu parca si tie cand cautai masina pe "versus" cu megan-ul GT ,dadea idei de A-Klasse .. :D  Bagam si un F-Pace....

Ah..parca nu ii placea Jaguar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM tocmai ce m'am jucat un pic in configuratorul de la VW si am configurat un Tiguan cu tot ce se poate pune pe el si s'a dus in vreo 52k. Dar am ales 2.0 TDI 240 bhp DSG, pachet R-line, piele, incalzire stationara, dynaudio, trapa, jante pe 20'', si inca multe (toate) alte prostii... Deci teoretic se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa revenim, totusi, OT.

Piata de SUV-ulete sportive exista, pentru ca exista cerere de SQ3, SQ5 si SQ7.

Probabil tocmai cum se vinde Leon Cupra ca alternativa la RS3, se va vinde si Ateca Cupra (cacofonie acceptata :) ) in loc de SQ3.

Oricum practicalitatea unui SUV-ulet sportivizat e foarte redusa, arcurile ultra scurte si setarea rigida ii vor taia in fasa orice elan, probabil cu exceptia ierbii si a unui macadam soft fara denivelari prea mari. 

Ramane ca punct forte al genului de masina pozitia mai inalta la condus ce da un asa zis grad de siguranta marit. 

Exceptand o platforma cu motor longitudinal si torsen, eu nu as lua un SUV-ulet 4x4, as merge pe 2x4, e mai usor, consuma mai putin. Desi, ma astept sa fie "smecher" facute configuratiile, iar la motoarele mari sa te oblige la 4x4.

S-a mai discutat pe vreo 10 pagini pe topicul de Octavia Scout exact pe subiectul asta.

Ce n-am inteles la Ateca e de ce nu ofera 1.8TSI, sau 2.0TSI ultra de 190, daca tot vor renunta la 1.8.

Apropos, reprezentantul DIP se batea cu caramida in piept ca Ateca se face la Martorell si ca doar Toledo se face in "fabrica aia" din Cehia :( 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata presa de specilaitate urla ca se face la Kvasiny impreuna cu Noul Yeti din ratiuni de scadere de costuri si multe componente comune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: stiu si eu exact asa, dar te pui cu VANZATORUL de la DIP ? :( Sila, just sila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la mine nu mai merge configuratorul Seat, poate ne fac o surpriza si apare Ateca :P

LE: si-a revenit :(

2nd: deci tot octombrie se va face probabil

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!