Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Eu nu am gasit DCC pe lista de optionale, deci inclin sa cred ca nu exista, cel putin initial, la lansare. E un minus, insa nu un deal breaker.

In celalalt review pus mai sus, cel facut de autogefuhl, masina este foarte laudata, se lauda comportamentul dinamic, spatiul interior si calitatea overall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca Thomas face niste reviewuri destul de competente, chiar daca, ca orice neamt, va tinde sa scoata in fata "pe ale lor". In reviewul S3-ului sedan e o faza cand masina da missfire si nu a scos-o la montaj ( mare plus din partea mea) iar omul de amuza pe tema asta.

El chiar zice la un moment dat ca Ateca are cel mai dinamic comportament din segment si de vede ca e incantat de modul in care se comporta masina.

Insa, daca sunteti atenti o sa auziti cum scartaie anvelopele pe viraje semn ca totusi SEAT nu a reinventat fizica iar masina subvireaza destul de pronuntat. In acelasi timp ar putea fi calitatea mediocra a anvelopelor...vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mica informare si aici, cat m-am intors de la dealer Seat din Cluj - Pe Septembrie/Octombire este posibil preturi/configuratii pe RO, in principiu 10/15% mai mici ca pe DE, fiind model de lansare, probabil aceleasi configuratii posibile ca si pe DE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana cand nu vedem preturile, totul este probabil. Nu am gasit Ateca in Germania, mai incerc zilele urmatoare, insa incep sa cred ca nici la ei nu e disponbila inca la testdrive sau in showroom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Cristian said:

Pana cand nu vedem preturile, totul este probabil. Nu am gasit Ateca in Germania, mai incerc zilele urmatoare, insa incep sa cred ca nici la ei nu e disponbila inca la testdrive sau in showroom.

Din cate stiu, in Germania va incepe sa apara doar din prima/a doua saptamana din iulie la händleri pentru TD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crash testul Euro NCAP: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, cam acelasi video de pe ausfahrttv, si in engleza ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi nu inteleg sa vina seat cu pret de 40k euro pe aceasta masina? adica  cam concureaza la pret si cu echivalentul mercedes benz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A aparut Ateca in configuratorul seat.hu, probabil in curand apare si in Romania.

Ca preturi, 1.0 TSI Reference incepe de la 15.876 EUR, fata de 19.990 EUR in Germania.

Ce ma intereseaza pe mine, 1.4 TSI 150 CP DSG7 4drive Xcelence este 28.977 EUR in Ungaria, fata de 33.290 EUR in Austria, in Germania nefiind disponibila Ateca in configuratia asta. Diferentele sunt semnificative si cred ca preturile vor fi comparabile in Romania cu cele din Ungaria.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aruncat o privire pe seat.hu si mi-a fost suficienta sa imi dau seama ca nu am vreo sansa in a descifra ce zice pe acolo.

@Cristian Ma poti ajuta cu un pret pentru cel mai puternic motor pe benzina in echipare de top, trapa, jante mari, dsg, si seat sound? 

Mersi

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cu de toate, jante 19, trapa, ACC si tot felul de asistenti: 39k. Asta 2.0TDI 190cp DSG7 4drive.

Benzina la ei se opreste momentan la 1.4TSI 150.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante pe 18 si DSG sunt in configuratia cu pretul pus de mine mai sus, 28.977 EUR. Asa cum a zis George, 2.0 TSI nu exista pe seat.hu. Trapa si seat sound mai costa cam 1500 EUR, din cate tin minte de la Leon. O sa incerc sa fac o configuratie cu toate optionalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa panoramica este 1012 EUR, iar Seat Sound System 302 EUR. Eu as lua Media System Plus, cu ecran de 8', care costa 461 EUR, parbriz incalzit 185 EUR, Adaptive cruise control 185 EUR, Park assist 589 EUR, pachetul de piele maro 823 EUR, Full link 177 EUR si poate scaun sofer cu reglare electrica, 310 EUR.

Nu cred ca as lua haion electric 815 EUR si nici trapa panoramica, combinatia de SUV si trapa panoramica nu e ok, daca mai iesi din cand in cand de pe sosea va scartai in timp ca naiba.

Am dubii legate de conectivity box, cu incarcare wireless pentru telefon, 205 EUR. Am la telefonul actual wireless charging, insa nu stiu daca va avea si urmatorul si oricum am in masina oricand incarcator cu 2A.

In configuratia de mai sus am obtinut un pret de 31.520 EUR. Nu e putin, dar e un pret ok, o sa incerc sa fac o comparatie cu Tiguan, insa in combinatia 2.0 TDI cu DSG6 4x4, Tiguan nu e disponibil in Romania in combinatia 1.4 TSI GSG si 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as merge pe media plus mai ales ca am pe actualul Leon navi si nu am folosit o  vreodata. E inutila in contextul actual cu mb aproape infiniti si borderless.

As lua tot ce zici tu + sound + jante 19 + privacy ( desi cred ca e standard) + oryx white. Ai dreptate intr-o masura cu trapa dar totusi e o aditie de mare efect. 

Wireless mi se pare oarecum intuila 1. Pentru ca nu am telefon compatibil si 2. Pt ca exista incarcatoare rapide. S-ar putea totusi sa devina standard in industrie.

Dsg + 4x4 obligatoriu si cel mai puternic motor disponibil.

Discountul la care ma astept este undeva la 8-12%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te astepta la discountul ala, e posibil sa nu il primesti, fiind model lansat nou. Eu nu as lua jante 19 din cauza de drumuri proaste, de asta vreau SUV si 4x4, sa merg pe unde n-am putut merge cu Leonurile sau m-a durut sufletul cand am mers, de exemplu drumul de nisip spre plajele Vadu/Corbu.

Privacy din cate stiu este standard pe Xcelence, dar ramane de vazut configuratiile din Romania, e posibil sa fie putin diferite de cele din Germania, Ungaria, Austria sau Marea Britanie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acolo se invartea discontul pentru Xperience, care la randul lui a fost model nou, asa ca mi se pare realizabil. Rotile pe 19...rationamentul e urmatorul: daca e mai sportiv decat Tiguanul, masina care nu se poate lauda cu un tren de rulare foarte confortabil, ce rost are sa nu merg full banana?...ca sa nu zic ca puncteaza maxim la capitolul look. Pentru soft road-ul pe care il fac de fel Leonul actual e suficient de inalt ( echipat cu roti pe 18).

Inca asteptam preturile...in configuatorul de .ro. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata jantele pe 19.

 

 

seat_ateca_04.jpg

 

Mie personal imi plac mai mult cele standard de pe Xelence.

 

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la rotile mari pe SUV-uri sau mini SUV-uri nu e data de garda la sol ci de balonajul mic al anvelopei..  Pe un drum pietruit sunt sanse sa calci pe o piatra care se rasuceste si atinge janta.. => heartbreak. Si eu am jante pe 19, black+polish si nu ma aventurez in afara soselelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca Ateca este in tur prin Europa de est - spre exemplu un exemplar este expus saptamana aceasta in Polus - Cluj pentru cei interesati, sigur vor fi si in alte orase ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buun....revin de la dealer.

Preturile vor fi oficiale prin Septembrie, Configuratorul prin Octombrie....

Insa un mic "VS" de preturi fata de Germania...

Varianta Xcellence 2.0 tdi 190ps dsg - 35.580 € DE VS 32.xyz € RO

 

Si nu am observat pe Romania in primul draft posibilitatea unei configurari cu evacuare dubla sau grilaj diferit, doar imbracarea elementelor cromate in negru lucios :/

Ka9wK3k.png

IB5p7YM.png

 

 

Time will tell...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi place pretul. Astept sa ajungă mașina în showroom si vedem.

Ce zici tu există și în catalogul de accesorii pentru Leon. Doar pe Germania s-a putut comanda din fabrica asa ceva pe o ediție limitata.

 

Thx @ToniM

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pozele alea nu e Ateca de serie, nu exista Ateca cu evacuare dubla, stanga dreapta si nici cu spoilerele alea fata spate.

Pentru cei din tara, Ateca a fost expusa la Cluj, acum e in Iasi 20-25 iulie, Timisoara 28 iulie - 2 august, Constanta 5 - 21 august, Brasov 24 - 29 august si Bucuresti 1 - 30 septembrie. Din pacate noi cei din Bucuresti mai avem de asteptat, insa cred ca fac o plimbare pana la Constanta ca sa o vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela e un pachet de design, opțional.

Așteptăm impresii. Plimbare plăcută. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511: Tizule, sa inteleg ca in perioada 24-29 August ma vizitezi ? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian este o optiune. Asa m-am si exprimat, in acel draft acea optiune pentru configurare nu era posibila. Acea intrebare a fost facuta FW catre PORO, daca mai aflu ceva legat de optiune revin.

 

later edit: Sa pun si eu catalog, buna idee @cristi511 ^^

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!