Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Cupra Ateca ar avea in jur de 1650kg, din ce gasisem pe net. 

Daca o comparam cu Golf R, da, e cu vreo 300kg mai grea, insa e o comparatie inutila. 

Sunt convins ca performantele vor fi pe masura cifrelor, problema ar fi doar pretul, insa cum un A'class cu motorizare obisnuita (nu AMG) poate sari lejer de 40k, sigur clienti se vor gasi si pentru Ateca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de cupra ateca as vrea sa adaug ca am urmarit postarile colegilor spanioli si consumul pentru condus normal este aproape identic cu motorul de 190cp. Ceea ce nu este de lepadat.

Pentru cei ce vor sa comande 1.5tsi awd si 2.0tdi fwd sau awd as vrea sa adaug ca noile manuale de intretinere specifica intretinerea haldex la 3 ani si cutia dsg la 120.000km.

La ambele inainte revizia se realiza la 60.000km

Nu stiu exact daca la 2.0tsi este aceeasi cutie dq380/381 astfel ca nu stiu daca se aplica la cele spuse mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un comparativ interesant: Cupra Ateca vs Leon Cupra R

 

Modificat de StefanSSD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie pe care am observat-o in toate clipurile cu Ateca Cupra este faptul ca masina are grip extrem de limitat pe puntea fata. Impresia e ca anvelopele sunt prea inguste/slabe pentru masa masinii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem de cateva zile filmuletul pus de tine cu testul elanului, insa cred ca problema e suspensia, nu cauciucurile. La schimbarea maselor masina are balans mult prea mare pe puntea fata, avand un comportament mult prea subvirator pentru o masina cu tenta sportiva, daca putem numi asa un Suv compact. 

Nu stiu ce cauciucuri are masina testata, cea de la PBN avea Pirelli Sotto Zerro, insa repet, nu cred ca de acolo e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian masina din clipul de pe yt avea pirelli p zero 245/40/19. Scrie la inceput :D  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irelevante anvelopele ,asa este sasiul subvirator  iar in clip este mai mult decat decent ,sunt alte masini mai scumpe care stau mult mai prost din aceasta privinta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare normal sa fie asa, pana la urma vorbim de o masina cu centrul de greutate mai ridicat decat la un hatchback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o manevra de genul ala e cam greu sa piarda puntea spate aderenta, fiindca masina franeaza, iar daca ar fi supraviratoare in conditiile alea ar fi mult mai nasol in alte conditii. Ar insemna ca pe accelerare sa fie puternic supra-viratoare, mai ales cand se trimite ceva putere si pe puntea spate. Pana la urma, cand duci o masina la limita, si incepe sa piarda aderenta, e ori sub, ori supra-viratoare. E o parere, poate vorbesc prostii :P

Oricum, pentru un suv compact, sta excelent pe roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

"Owner's manuals: Without information kit" - asta se pare ca era dotare, nu lipsa de dotare :P

"Start-stop system/regenerative braking: Start-stop system with regenerative braking" - asta mi'a atras atentia. Chiar avem asa ceva pe Ateca?

"SD9Control number (no PR family): Special price" - oi avea editia de zgarciti?

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Special price e functie de ce vanzari are dealerul, si in multe situatii primesti si tu ceva discount. Un dealer care nu prea vinde nu o sa primeasca si nici nu o sa poata oferi la clienti.

Regenerative braking au mai toate masinile nowadays si se refera la cresterea loadului pe alternator atunci cand franezi...nu e mare branza, fiindca e putere mica, mai mult marketing.

La masinile HEV PHEV EV, regenerative braking face mult mai multa diferenta, fiind putere electrica mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca Romania a avut oricum cota ptr Ateca, "special price" ala probabil era ptr importator, altfel dealerii Seat din provincie nu prea ar putea concura cu cei din Buc

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adaugat poze si detalii despre comanda mea in sectiunea speciala a forumului. Pt voi, probabil doar forma luminilor de zi e o noutate(sau poate asa o fi la Style sau la faruri standard, fara LED). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr'adevar, nu remarcasem forma DRL la farurile cu halogen, insa se pare ca asa sunt ele de la lansarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo promotie la Ateca in perioada asta la nivel national? 

Intreb ptr ca azi am auzit la radio o reclama ptr Exclusive Auto Constanta, dealerul Seat local si, pe langa reducere de 1100euro la Arona, mi'a atras atentia reducerea de 5100 pentru Ateca. 

Oricum o sa trec pe la ei zilelor urmatoare ptr a monta rotile de vara, o sa cer detalii, mi se pare un discount f mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu a fost o eroare, dă-ne de știre grabnic. Așteptăm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am primit si eu de la un prieten o captura de ecran cu o promotie la Ateca.

Se pare ca e o oferta care se adreseaza companiilor si vine si cu inca 4% discount daca se alege finantare prin Porsche Group.

 

IMG-20190318-WA0010.jpg

Screenshot_20190326-185123_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De menţionat că promoţia e valabilă pentru persoane juridice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau si ma gandesc, oare ce companie asteapta sase, opt sau zece luni pana sa se foloseasca de masinile comandate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix la asta ma gandeam si eu. Daca, totusi, reducerea si aplica si la ce e pe stoc, poate scapa de diesel'urile ramase.

Ateca, momentan, cam e stiuta cu termene mari de livrare (eu, cel putin, asta le'am zis tuturor care ma intrebau) si posibil ca lumea sa cam ocoleasca dealerii Seat pe acest segment, iar asta sa fie o incercare de a atrage lumea in showroomuri (nementionand in reclama radio ca e oferta ptr persoane juridice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar o manevra de marketing din partea celor de la seat. E posibil cum ai spus sa fie ceva masini diesel pe stoc si vor sa scape de el. Am un amic care si-a achizitionat un audi q3, cu discount foarte mare, deoarece masina era inmatriculata si euro 6, inainte sa intre in vigoare normele wltp. Si in general masinile pentru flote sunt diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In afara de versiunile de aici, mai exista si altele disponibile pentru Ateca? Am incercat sa gasesc ce reprezinta D210 si D260, insa fara succes. Ma gandesc ca poate facand update de software pentru unitatea multimedia as rezolva problema de compatibilitate cu AA, problema ce persista de anul trecut

Aici vad update'urile ptr harti, insa Romania apare cu *partially implemented, indiferent de pachetul de harti ales

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu AA nu mai am problema dupa ce am schimbat telefon si cablu, nu am modificat nimica la Infotaiment - ca idee facea fite dese si mari cu Xiaomi Mi Mix2 si nu mai face cu Google Pixel 3

La mine rezolvarea a fost din soft-ul telefonului + cablul fizic sa fie mai "de calitate" intre masina si telefon, poate te ajuta ;)

LE: @andrei0241 AA 4.1.590444-release , Android version 9, build PQ2A.190305.002, cablu ubc c - usb normal, AliExpress marca Baseus

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!