Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Mai mult ca sigur si ateca va fi la fel ca la leon. Si configuratorul merge deja pe noul model de leon. 

Nu inteleg de ce nu dau drumul la configuratorul ateca. Deja sunt certificate 1.0tsi si 1.6tdi.

Mai ales ca pe alte configuratoare din europa s-a dat drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-a lansat configuratorul. Momentan nu se poate alege 4motion. Pretul de baza a crescut cu aproximativ 250€ in rest pare totul la fel ca inainte.

Avand in vedere ca sunt cat pe ce sa renunt la comanda si sa iau ceva cu livrare mai rapida va cer si voua cateva sfaturi.

Am gasit tiguan comfortline 2.0tdi dsg 4motion cu livrare in maxim 1 luna la o diferenta de pret de 500€ fata de ateca excellence tsi dsg 4motion la care adaugasem full link,tapiteria neagra si parkasist.

Avand in vedere pretul si motorizarea sunt 75% tentat sa trec in barca delor de la vw.

Totusi nu ma impac cu echiparea comfortline cu toate ca are ceva dotari extra in baza are si minusuri fata de ateca.

Voi ce ati face?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important este ce ai alege tu. Eu unul as lua Tiguan in locul unei Ateca 1.5

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Motorul de pe tiguan e foarte ok. Stiu pentru ca l-am avut.

2. Tiguan cl arata trist, foarte trist.

3. Materialele din cele doua masini sunt echivalente, cu plusuri si minusuri.

4. Du-te si fa un td cu un Tiguan echivalent cu cel pe care vrei sa il cumperi, sa vezi cum se prezinta. Masinile se cumpara testandu-le nu intreband pe forumuri.

5. Din experientele avute la td, cu ambele masini, motorizarea minima pe care eu as accepta-o este de 190 cp, indiferent de combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am condus la test-drive Ateca Xcellence 2.0 TDI 150 cp M6 4drive aproape 400 km, suficient cat sa imi dau seama ca nu mi-as lua asa ceva. Cuplul se termina foarte repede, trebuie sa schimbi mereu viteza. Posibil ca in combinatie cu dsg sa fie alta senzatie, insa ma indoiesc ca are elasticitatea 1.4 tsi.

Mie imi place Tiguan, dar confortline e trist, asa cum a spus si Cristi. Nu imi place insa mai mult decat Ateca.

Daca te poti impaca cu motorul si tii neaparat sa iei masina cat mai repede, alegerea e clara. Nu inteleg insa cum pretul e atat de apropiat de Ateca, eu am configurat Tiguan si pretul final era cu 7-8000 mai sus decat Ateca, aproximativ cu aceleasi dotari optionale.

Nu vreau sa transformam topicul asta intr-un versus, insa daca te ajuta parerea noastra, pune configuratiile sa ne uitam pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina se cumpara si cu inima, nu doar cu capul! Incearca cat mai multe, incearca-le pe toate, daca poti, ba chiar si altele care nu sunt in clasa asta, ca sa poti sa faci si mai bine diferenta intre modele si sa-ti dai seama unde pluseaza fiecare si ce minusuri au, si apoi cumpara masina care-ti place cel mai mult! 

Daca iei una care nu-ti place doar pentru ca da bine sau iese bine la calcule sau zice toata lumea ca e mai buna, o sa ajungi sa o ignori, sa nu ai la fel de multa grija de ea, o sa inceapa sa se degradeze/strice, o sa te enerveze si mai mult si tot asa pana ajungi sa vinzi o masina sub-par si sa pierzi bani si la revanzare. Ia o masina in care te simti tu bine, de care sa ai grija si o sa aiba si ea grija de tine!

Stiu ce zic deoarece tocmai cumpar un Renault desi absolut toata lumea, in afara de o singura persoana, zice sa nu! Dar imi place, ma simt bine in ea, e ok si pe hartie asa ca ea e! Si am incercat cam tot ce se putea pe piata tocmai ca sa am termene de comparatie! Ba chiar am ramas placut surprins de unele masini la care nu m-as fi gandit niciodata, inclusiv acest Renault deoarece era doar una dintre “celelalte” si am fost la test-drive doar pentru acel termen de comparatie eu fiind decis sa cumpar altceva! :) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca e luata cu inima. Dar in detrimentul tiguan datorita diferentei de pret.

Am fost si la concurenta dar nu stau sa detaliez aici.

Ca idee la masinile care vin deja configurate porshe are o promotie de 3000€ pe langa 3%la leasing si discountul de la dealer.

Astfel de la ateca 1.5tsi dsg4motion cu alcantara neagra full link si park asist pret final 28.800 pot lua tiguan comfortline 2.0tdi 150cp la 29500 sau highline la 30.700 

La highline am termen 5 saptamani iar la comfortline 3 saptamani.

Incerc sa vad daca gasesc si la seat vreo masina in aceleasi conditii.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau nu as mai sta pe ganduri si as merge pe Ateca in primul rand ca la banii aia este mult mai dotata, diferenta de bani poti sa o investesti in niste jante mai mari sau mai cool sau alte accesorii si in al doilea rand, sa cumperi acum (2018) o masina cu care poate mai vrei sa dai anii astia o tura si prin europa, pe care vrei sa o tii 4-5 ani si ulterior sa o vinzi la un pret rezonabil ... alegerea unei motorizari diesel (fara a avea neaparat cerinte de exploatare specifice unui diesel, > 40-50k km/an, tractari de remorci, barci etc) mi se pare o alegere complet hazardata tinand cont de stirile care apar aproape saptamanal despre producatori care renunta la diesel, orase care interzic circulatia dieselurilor, caderea brusca a vanzarilor diesel in tarile vestice, pretul motorinei care creste in raport cu benzina etc.
Chiar daca ateca iti vine mai tarziu, eu zic sa nu te grabesti, doar faci o investitie pentru 4-5 ani, cateva luni mai poti sa astepti. In timpul asta de asteptare poti sa te gandesti ce optionale mai pui pe ea de banii ramasi fata de pretul tiguanului :) Si oricum Ateca este o masina la fel de frumoasa ca si Tiguanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o singura Ateca la livrare imediata, Xcellence 2.0 tdi 190 cp dsg 4drive Samoa Orange, la 36.000 euro, pentru care ma indoiesc ca vei primi discount prea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt aceeasi Ateca Xcellence 2.0 tdi 190 cp la livrare imediata dar pe alb am obtinut in iulie discount de aproape 12% plus un set de anvelope de iarna pe 18” Continental. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa vorbesti cu dealerii prin tara sa vezi ce masini au comandat, eu unul asa am facut cand s-a terminat cota de masini pentru Romania. Mai sunt si cateva masini interesante pe daswelt. Eu unul mi-as fi dorit sa iau o masina cu cateva mii de km la bord si sa mai scad la pret binisor. 

Tiguanul are acelasi nivel de dotari precum Ateca la banii aia? Excellence-ul vine destul de bine dotat, iar daca vrei aceleasi dotari pe Tiguan platesti cateva mii de euro. Macar faruri LED sa aiba, cel fara arata oribil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu sunt intr-o situatie mai speciala.

Comanda pentru ateca e facuta platit avansul iar dealerul tot incearca sa imi spuna ca va trebui sa imi opreasca 10% din valoarea masinii conform contract.

I-am spus voalat ca nu as vrea sa ajung in instanta pentru a demonta acel contract.

Pentru ca e clar ca masina despre care vorbim nu are nici macar o data certa de intrare in fabricatie. Asta inseamna ca el poate oricand renunta la ea fara costuri.

Sa nu mai zic ca sigur nu renunta la comanda pentru ca o va vinde foarte usor.

Dealerul seat s-a oferit sa imi dea alte optiuni la ateca pana luni cand trebuie sa semnez la vw. Voi astepta sa vad ce gaseste.

Asa cum la vw sunt masini comandate si inca nevandute ar trebui sa fie si la seat. In fuctie de ce voi discuta luni voi lua o decizie.

Si legat de tiguan m-am hotarat la highline 2.0tdi 150cp 4motion care l-am gasit cu ceva optionale la 30.700

Deci pentru o diferenta de 1800€ in plus primesc diesel si mai multe optiuni ca la ateca+termen de livrare cert.

Si ca si dotari de baza highline e peste excellence.

Pe langa astea sotia e incantata de bancheta si spatarele spate care sunt reglabile.

Screenshot_20181012-130948_Adobe Acrobat.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sop, poti pune, de curiozitate, configuratia completa a masinii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, Sop said:

Deci pentru o diferenta de 1800€ in plus primesc diesel si mai multe optiuni ca la ateca+termen de livrare cert.

Vrei sa spui ca primesti in "minus" diesel :)  la atatia bani incearca sa gasesti macar un 2 TDI 190 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez print scren cu ea. Pe langa optionalele atasate mai sus.

Nu cred ca e ok sa atasez tot pdf primit de la dealer.

@aureliandan intre 150cp tsi sau 150cp tdi cu dsg si 4motion nu cred ca sunt mari diferente. Unii se multumesc cu 1.0tsi si nu au probleme.

Si cand vii de pe leon mpi cu 85 cp si gpl pe el credema ca si tsi-ul si tdi-ul sunt foarte potente.

Screenshot_20181013-083133_Adobe Acrobat.jpg

Screenshot_20181013-083144_Adobe Acrobat.jpg

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si cumpara Tiguanul este peste Ateca chiar daca afirmatia supara pe unii de aicia mai putin subiectivi ca mine . Sau daca vrei Ateca mergi si vezi ce au pe stoc ca sigur negociaza la pret nu este coda stai linistit ca de era asa mare cerere nu gaseai nici pe stoc nimica . Cand vorbesti de masini de 35 de mii de euro in Romania clar nu este batalie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se supara nimeni, alegerea fiecaruia e cea mai buna pentru el. Dar Tiguanul nu l-as lua decat cu faruri cu led high, altfel arata urat fata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din noul configurator, Xcellence vad ca vine in standard cu navigatie, dar, fata de ian 2017, baza e cu 2000 euro mai scumpa (navi era sub 400 euro), iar configuratia mea sare de 30k acum

Vad c'au scos Capuccino Beige din paletar, deci clar ca a mea voi vedea rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 se pare ca au tot indexat pana au ajuns la valoarea asta. Eu compar cu iulie 2018 si diferenta e de 250€.

Adica exact cat mi s-a cerut pentru trecerea de la 1.4 la 1.5

In schimb nu vad lane asist. Ori imi sare mie privirea? Ca parca nu am dat de el nici la optionale nici la dotari de serie.

Apropo...daca nu voi putea renunta la comanda fara penalitati voi astepta ateca. Va veni oare cu spec 2019 sau 2018?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MY18 a fost incepand cu luna mai 2017, insa nu stiu daca MY19 are ceva deosebit (am vazut ca in dotarile standard ptr Xcellence apare clar directia progresiva, desi e standard pe MY18, dar nu era mentionat)

Lane Assist este in Pachet asistenta sofer II si III, separat nu era nici inainte, eu am testat'o pe A2 si DN1, dar nu m'a convins sa o adaug ca dotare (spre deosebire de ACC si TopView, ptr care am optat ulterior plasarii comenzii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lane asist poate fi chiar periculos. Am o curbă in care mașina isi pierde direcția mereu, cu toate că lane  asist e activ.

Soția a patit-o pe autostradă, în condiții excelente pr lane asist.

E util, dar din pacate da niste rateuri penibile. E ultima optiune din pachetul de asistență sofer pe care as mai da banii vreodata.

Modificat de HKHK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit lane assist foarte rar. Totusi mi se pare ca functioneaza bine daca esti conștient ca e o functie care te asista, nu preia complet si la nesfarsit sarcina. De acord ca nu e o functie de luat in seama atunci cand cantaresti o decizie, insa daca e suficient de ieftina poti sa o incluzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!