Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

cristi511

SEAT Ateca - discutii generale

872 postări în acest subiect de discuţie

cris2109

De acord cu tine @vdragos Spatiul ala cred ca intr-un final mai mult ajuta decat incurca la climatul nostru. Cat despre stergatoare, ma asteptam totusi sa ma tina macar 1 an, nu sa se descompuna dupa o luna.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Frank SF

Ce stiti de Ateca Cupra? Aveti idee de preturi, cand va fi disponibila la noi? 

Link către postare
ToniM

Cunosc unitate deja comandata in Cluj, livrare final vara/inceput toamna.

Depinde de dealer, te poate ajuta mai departe concret ;)

Pret parca 38k€, insa nu mai tin minte concret....sau sa fi fost 42k€ comanda...vorbesc balarii, concret, incearca la dealer.

• Upvote 1

Link către postare
andrei0241

@Frank SF: Dai AllSpace'ul pe o Ateca Cupra? :D

Link către postare
Cristian

Ieri am fost la Siab, era o Ateca cu virtual cockpit. Din pacate nu am putut comuta intre moduri, neavand cheia masinii, insa mi-am facut o idee despre cum se vede ecranul, e mult mai luminos decat bordul normal.

20180325_171838.jpg

20180325_172359.jpg

Link către postare
cris2109

Stie cineva daca senzorul de ploaie va activa inchiderea geamurilor cand masina stationeaza? La masina mea, optiunea asta pare sa nu fie activa. La voi cum e? Se poate oare activa cu vagcom?

Link către postare
cristi511

Nu inchide geamurie. Nu e activata by default.

Da, poate fi activata ulterior functia.

Link către postare
cris2109

Ai cumva idee cum se poate activa? E ceva simplu cu vagcom sau trebuie sa stii ceva biti pe undeva?

Link către postare
cristi511

http://forums.ross-tech.com/showthread.php?512-MQB-Platform-tweaks

Astea sunt o parte din din codarile posibile pe platforma MQB, impartita atat de Seat cat si de Skoda sau Vw.

Cat priveste codarea efectiva, ai varianta OBD11 click-based sau VCDS ( colegi priceputi si binevoitori de prin tara).

Bafta!

Link către postare
DeuxEx

Salut! O intrebare pentru posesorii acestui autoturism: cat dureaza livrarea (in medie) din momentul plasarii comenzii? Multumesc anticipat! :)

Link către postare
cristi511

Intre 6 luni si 1 an.

...dar ai suficiente variante in stocurile dealerilor.

Link către postare
DeuxEx

Sunt curios de care dealari vorbesti, Cristi, ca am un prieten ce ii lua azi pe toti la rand si toti se dau loviti ca nu au pe stoc decat variante premium sau masinile de teste. Ceva sugestii?

Link către postare
cristi511

Eu am gasit cateva masini pe dasweltauto.ro. in plus, cred ca ETG Pitesti are vreo 2 exemplare. 

Daca vrei, iti pot da contact de la ei sa discuti telefonic. :)

Link către postare
cris2109

Este Ateca pe stoc la Iasi, 1.4tsi dsg 4drive xcellence gri inchis, dar presupun ca e peste buget.

Link către postare
Cristian

Ca sa iti faci o idee de timpii de livrare, poti urmari topicul

In functie de motorizare, nivelul de echipare si dotari termenul de livrare poate varia destul de mult. Ia in calcul ca nu se mai pot lansa comenzi noi cu motorizari pe benzina, abia in cateva luni se vor introduce noile motoare 1.5 si 2.0 TSI, cu filtru de particule.

Link către postare
DeuxEx

Interesant!

@cristi511: nu eu sunt cel care doreste o masina noua, ci un prieten certat cu tehnica de calcul. Si vrea masina noua, cu 0 km. Cele de pe DasWeltAuto sunt rulate. M-ar interesa un nr de telefon sau o adresa de mail de la ETG Pitesti.

@cris2109: pret?

@Cristian: multumesc, o sa dau link-ul topicului persoanei interesate, sa intre de pe telefon :)

Ma gandeam ca poate e mai usor sa achizitioneze autovehiculul din alta tara si am luat legatura cu o ruda in Germania. Zilele astea merge pana la reprezentanta Seat sa discute de preturi si termeni de livrare. Va transmit si voua informatiile, daca sunteti interesati.

Link către postare
cris2109

Nu stiu pretul, trebuie sa suni la ei - moldotrans e dealer la Iași

Link către postare
andrei0241

Din ce vazusem cat inca asteptam masina, la nemti preturile sunt mai mari decat la noi, diferenta de dotari in plus neacoperind'o

Link către postare
HKHK

Germania are termene mai scurte de livrare, dar prețul poate fi cu 5.000 euro mai mare pe aceeași configurație.  Mai adaugă transportul pana în tara, plus înmatricularea temporara în Germania (dacă nu o aduce cu platforma) și nu știu dacă merita. 

• Upvote 1

Link către postare
DeuxEx

Se zvoneste prin targ ca si calitatea materialelor ar fi alta...

• Like 1
  • Downvote 1

Link către postare
Cristian

Daca incepi cu discutii de genul asta te rog sa incerci pe alt forum sau pe facebook. Aici discutam despre masini, nu despre zvonuri.

Link către postare
Daniel P
On 4/16/2018 at 9:57 PM, Cristian said:

Ca sa iti faci o idee de timpii de livrare, poti urmari topicul

In functie de motorizare, nivelul de echipare si dotari termenul de livrare poate varia destul de mult. Ia in calcul ca nu se mai pot lansa comenzi noi cu motorizari pe benzina, abia in cateva luni se vor introduce noile motoare 1.5 si 2.0 TSI, cu filtru de particule.

Buna ziua!

Intr-adevar, se pare ca incepand cu a doua parte a anului motorizarile 1.4TSI vor fi inlocuite cu cele 1.5 TSI, inclusiv pentru comenzile deja efectuate. Eu am programare pentru fabricatie saptamana 31 (1.4 TSI DSG 4Drive Xcellence) si am primit informatia de la AVIA Motor Pantelimon. De asemenea, livrarea pentru  configuratiile cu DSG dureaza ceva mai mult.

O zi placuta tuturor!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.