Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Deci si la masina cu precomanda a durat 4.5  luni livrarea? 

Anul trecut Rabla s'a tot prelungit pana in nov, dar nu iti poti pune baza in actuala guvernare ca vor repeta figura

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine din cate am inteles comanda s-a dat undeva la sfarsitul lunii februarie, initial aparea in sistem cu saptamana 34 (sf lui august) dar a venit cu o luna mai devreme. Cat despre rabla ai dreptate, incerc sa nu ma gandesc nu mai au bani de rabla. Inteleg totusi ca au ramas bani necheluiti pe rabla plus si rabla electric sper sa realoce fonduri de acolo... Cred ca am trimis vreo 10 mail-uri de la PM pana la Ministrul Mediului etc. pana acum fara un raspuns concret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Virtual Cockpit si pe Ateca, incepand cu minutul ~21

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misto optiunea si probabil va fi complicat de facut retrofit pentru temerarii primei generatii de Ateca. La cum se misca lucrurile la noi, abia prin vara urmatoare probabil va fi acest optional disponibil ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu retrofitul nu cred ca va chiar atat de simplu. Eu nu imi fac griji, am sanse sa primesc masina model 2019 in ritmul asta.

Sunt curios cand finalizeaza porsche actualizarea configuratorului, suntem deja in septembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu intr-un final masina :) Doar ca s-a transformat un pic, dintr-un Style 1.4 2WD Manuala Billa White a devenit un Excellence 1.4 4Drive DSG Samoa Orange :rolleyes:

Multumesc lui Toni pentru sfaturi! Masina e un pic cam murdara, a parcurs aproximativ 1300 km Cluj-Bucuresti-Pt.Neamt-Bucuresti si a omorat cateva muste. Promit sa revin cu poze cand e mai curata :) 

IMG_0229.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand a avut loc schimbarea de optiune?

Msina actuala ti'a fost oferita de dealer dintr'o precomanda sau ai facut tu configuratia ulterior plasarii comenzii?

Te asteptam cu un topic dedicat la Jurnal de bord, Ateca e foarte slab reprezentanta acolo deocamdata.

Felicitari si sa te plimbe sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si fiindca vad ca e ziua Atecilor portocalii/caramizii, postez si eu :)  lateral spate, ca sa completeze imaginea de ansamblu.

Tot Samoa Orange, 1.4 tsi 150 cp 4drive, dar Style, cutie manuala.

Comanda data in 20 feb, am avut mai multe termene de livrare estimate: ba mai, ba iunie, ba sfarsit de iulie, apoi august, si apoi mi s-a dat week 40, care insemna octombrie! Din fericire am primit VIN-ul in 23 august (putin surprinzator, stiam ca fabrica de la Kvasiny e in vacanta in toata luna august), iar pe 14 sep am ridicat masina de la dealer. 

Mi s-a spus ca am fost norocoasa ca am primit masina anul asta, ca altora li s-a amanat termenul de livrare pentru 2018. Poate fiindca am platit avans 50%, nu am idee, nu mi s-au explicat motivele, dar sunt foarte fericita ca a venit, chiar si dupa 7 luni de asteptare!

O sa postez si la Jurnal de bord impresii. Overall mi se par super alegeri pneurile all season - sunt Goodyear Vector 4season gen-2, considerate cele mai bune all season, apoi Adaptive Cruise Control, si de asemenea Seat Sound System- se aude intr-un mare fel! Plus farurile full LED - ofera super vizibilitate pe sosea. Tractiunea integrala am observat-o doar in faptul ca masina are super stabilitate in viraje stranse; abia la iarna probabil ca isi va demonstra pe deplin capabilitatile.

IMG_2367.JPG

Modificat de _Gabriela_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le conduceti cu placere! Ma mir ca suntem atatia care am optat pentru Samoa Orange, credeam ca vor fi multe albe sau maro.

Shiretzicu, masina ta este una de pe stoc? Te intreb pentru ca mi s-a oferit si mie o masina similara de catre dealerul din Cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este mașina de showroom de la Cluj. Are opționale pachetul Excellence, pachetul asistenta 4 si roata de rezerva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, despre masina aia e vorba. Eu nu am acceptat-o pentru ca nu am vrut sa renunt la optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu & @_Gabriela_ sincere felicitari, va asteptam in aria masina mea cand va permite timpul, si eu sunt curios cel putin la capitolul "kg" , is curios de diferentele fata de a mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu Te-am vazut azi in Pipera pe bd. Dimitrie Pompeiu si mai apoi in parcare la Hermes. 

Sa le stapaniti cu placere si cat mai multi km fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Aurelian! Si eu te-am vazut din masina, doar ca nu stiam ca ai user pe forum aici si nici ca ai Seat Ateca :)) Ce mic e Bucurestiul asta cateodata :)  Sa o stapanesti si tu sanatos si fara evenimente !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 8 luni de asteptare a sosit in sfarsit si a mea.

1.4 TSI 150 CP 4Drive DSG Xcellence, pe langa care am mai adaugat cateva optiuni: ACC, Conectivity Box, Enjoy Xcellence (alarma, pachet iarna, Park Assist, navigatie) si Full Link.

Am luat-o ieri dupa amiaza si deja am 320 km facuti cu ea, este o jucarie superba si incerc sa ma bucur de fiecare moment cand sunt la volan. Revin imediat si cu o poza in topicul dedicat pentru consum.

Modificat de Bakkra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te bucuri de ea! :)

Nu vrei totusi sa ii faci si un topic de prezentare? Impresiile utilizatorilor sunt intotdeauna binevenite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu sa-i fac topic de prezentare dar din pacate am o perioada destul de aglomerata la munca... poate dupa ce se mai linistesc lucrurile mai vedem.

Asa cum spuneam pe topicul de consum revin cu cateva impresii.

Am ajuns la aproape 750 km, masina este senzationala dar inca n-am reusit sa-mi gasesc o pozitie definitiva a scaunului... inca reglez la el :)

Folosesc in permanenta Android Auto cu Google Maps si Google Play Music, telefonul conectat este un Google Pixel cu Android Oreo (8.0) si totul merge flawless. Muzica se aude decent, nu sunt mare meloman si nu am luat Seat Sound System... l-am ascultat in masina de testdrive si n-am fost deloc impresionat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s'a parut diferenta foarte mare intre sistemul standard si Seat Sound System, la auditie pe radio sau din telefon, nu in sensul ca Seat sound system ar fi wow, ci ca sistemul standard e slab ... si la fel, nu's vreun audiofil, pe nici o masina nu am facut vreo modificare a sistemului audio

Pozitia de conducere mi s'a parut ok, mai putin faptul ca la drum lung nu am avut unde sa sprijin cotul stang, indiferent de reglajele facute (asta in ~600km)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am sesizat mari diferențe in afara de bass intre audio standard si cel cu Seat sound system. Dar poate sunt eu subiectiv :) Am observat totodată ca s-a schimbat hardware-ul la Infotainment din H31 la mine în H41 la Bakkra. Mulțumesc Bakkra pentru ajutor! Bănuiesc că schimbarea s-a făcut la MY2018. De aici probabil si desenul diferit al mașinii in genul FR. Cat despre sprijin pentru cotul stâng confirm ce spune andrei0241. Partea de sus (unde se termina geamul) e un pic prea sus si partea de jos ( cu comenzile pentru geamuri) e un pic prea jos. Dar mult mai deranjante sunt materialele folosite, mult prea dure. Sunt curios cum sta Tiguanul la partea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca iti place, desi incerc sa uit de Ateca mea, in fiecare zi ma gandesc la asta. 

Sunt ok Bridgestone Turanza, am pe Leon 1p, mi se par compromisul perfect intre aderenta si confort.

Cred ca o sa deschid un topic pentru poze cu Ateca voastra, asa poate mai uit si eu de intarzierea in livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A primit cineva manualul fizic in limba romana? Am vazut ca a postat @Bakkra varianta PDF. De la dealer am primit informatia ca nu exista cel in format fizic, ca au fost probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cat timp de la preluarea masinii ati primit CIVul?

Dar cardul pentru navigatie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Civ ul a venit odata cu mașina, iar cardul de navigație a venit la 2 zile după ce am luat mașina de la Porsche București, sau cel puțin așa miau spus la reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!