Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Eu cu Octavia nu am avut treaba....da...motor mai mic....insa oricum s/s se "activeaza" doar in functie de temperatura etc, la Octavia nu mi se oprea daca nu corespundea. (la fel si la Ibiza sotiei) - insa recunosc ca nici nu am avut iarna "grea" cu Octavia in cele ~21 de luni (~54k km) in posesia ei

Eu is ala care le "lasa sa functioneze", nu ma deranjeaza chiar deloc decuplarea, apreciez linistea din habitaclu la decuplare :P

Cu pneurile oricum vreau sa tin jantele cu care vine masina livrata pt iarna, vand ulterior cele de vara, am deja jante in minte pt vara daca bugetul va tine cu mine :)

LE: @75NOR stiu partea cu numerele rosii, insa nu e nici leasing ci credit ;) (si la Octavia a durat 2-3 saptamani pana a ajuns CIV dupa ridicarea masinii de la dealer)

 

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: bine, bine, nu te "emancipa" :P 

Tine cont ca nu poti iesi din tara cu numere rosii, iar daca e leasing masina nu va avea numere negre mai repede de 20 zile de la livrare. Iti spun din experienta cu leasingul pe 3 masini.

@cristi511: Tizule, suntem OT, dar fie: a mea are productie saptamana 7-8. O sa stea in Curtici atat timp cat e nevoie. Am deadline pe livrare vineri 31 Martie si nu intentionez sa o ridic mai repede.  #noisafimsanatosi

End of OT, cu scuze pentru poluarea topicului.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut Orange in trafic dar nu mi s-a parut la fel de faina ca in poze, prea cacanie, ma scuzati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era la un moment dat discutie legata de culori, las asta aici

1-gross.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roșu ala aprins da bine. As fi tentat de asa culoare . Mai ales de cand am passatul roșu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se descurca foarte bine pe zapada, eu ma declar multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se descurca, de ce nu ar face-o? Oricum insa, "Test"-ul este o gluma, nu e nimic off-road acolo, e doar un fun time pe zapada. Pe acolo merge absolut orice masina, exceptie delusorul ala.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu anvelope mixte, pe un traseu ceva mai dificil:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e off-road in ce a facut paki? Te descurcai bine merci si cu un Leon cu roti de iarna pe acelasi circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca ai acelasi control cu o masina cu tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal cred ca e mai fun un xp datorita centrului de greutate mai coborat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e si mai interesanta o cupra 4drive, insa nu asta e subiectul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un mic update: se pare ca singurul motor de 2l benzina care va fi pus pe Ateca este cel al variantei Cupra. Asadar vom avea 1.4 tsi 150cp si 2.0 tsi 300 cp. Cam mare decalajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oarecum logica alegerea, au 2 motoare pe benzina, unul care se va vinde relativ ok, in combinatie cu tractiunea fata, pentru oras, si un motor care se poate lua in combinatie cu tractiunea integrala. Oricum, o pondere mare din total vor fi masini cu motorizari diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian ponderea mare din total este 1.4 TSI, o buna parte chiar si DSG, insa marea majoritate a publicului si a comenzilor, atat pe Romania cat si in Europa, pe moment cel putin, este Ateca 1.4 TSI .... poate vor aparea multe 2nd din Germnia km reali diesel in urmatorii 4-5 ani, insa pe moment, eu unul, te contrazic cu ponderea (informatie adunata si arata si de la dealerul din Cluj, si prin istoricul lor de comenzi)

PS: pe RO pe moment exista un singur VIN pt 1.4 TSI DSG - status saptamana trecuta joi ;)

Cat despre varianta cupra, probabil ca va avea o nisa de clientela, mai mult sau mai putin aceeia care se uitau si pana acuma la variantele cupra noi

 

le @mihai.onu94 am uitat complet, scuze :(

 

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam ca exista si 1.0 tsi si 1.6 tdi :)) 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Exista vreun posesor de Seat Ateca pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit a venit momentul test drive-ului pentru mine. Am asteptat sa treaca cateva luni de la lansare, sa citesc impresiile celorlalti si sa imi dau seama ce imi doresc de fapt de la masina asta.

Multumita celor de la Alto, am primit o Ateca pentru 24 de ore, in configuratia 2.0 TDI 150 CP M6 Excelence, cu destul de multe dotari optionale peste ce include nivelul de echipare de varf: enjoy excelence, portbagaj electric cu virtual pedal, ACC, blind spot detection, lane assist, light assist, top view camera, parbriz incalzit, etc.

Pentru ca era o problema mare, am inceput prin a verifica daca masina incape in locul de parcare subteran, acolo unde Leonul 5F are suficient spatiu. E suficient spatiu si pentru Ateca, chiar daca e mai lunga si mai lata decat Leonul 5F.

IMAG0929.thumb.jpg.087649c0d8632d8eab2cc15bdc556096.jpg

Pentru ca am reusit sa imi iau o zi libera de la servici, am zis sa facem o excursie ceva mai lunga, asa ca am mers la complexul Fundata, pe ruta Bucuresti - Ploiesti - Comarnic - Predeal - Rasnov - Bran - Moieciu - Cheile Gradistei - Fundata. Pentru ca am ajuns la Ploiesti exact la cateva minute dupa ce a fost un accident destul de urat pe centura, am fost redirectionati prin oras, unde am pierdut cam o ora. Am ajuns la Fundata dupa 4 ore, cu inca suficienta lumina pentru a admira frumusetea naturii si de ce nu, Ateca, din toate unghiurile.

IMAG0930.thumb.jpg.7269fa9d8fb7baa155d7c71fd7e84299.jpgIMAG0932.thumb.jpg.e83eb6abe21dddbc52bd90da292d27c4.jpgIMAG0933.thumb.jpg.70ad648477a226f33ff4c94f92542b86.jpgIMAG0936.thumb.jpg.97ae2c6d5ddace9ab39675697a7da921.jpgIMAG0938.thumb.jpg.4d0736d6e78ac010bb25b449d09658ee.jpgIMAG0943.thumb.jpg.0445abe56fa21a1046a8a3389cbdca6e.jpgIMAG0944.thumb.jpg.f4ae7ca7f505b9042bf4f140547002bc.jpgIMAG0947.thumb.jpg.a243fa84d47d9bac0afab137c00f39cb.jpgIMAG0949.thumb.jpg.ffd463d4c6e4711b603e4aca7a2e6846.jpgIMAG0953.thumb.jpg.e2a6882e8192774b506dae9f677e8edd.jpg

Dupa o ora pauza la restaurant, am plecat inapoi, inca pe lumina, avand ceva emotii din cauza drumului destul de virajat si ingust. Pentru ca in drum spre Fundata, era o coada de masini incepand de la Comarnic pana la Predeal, am decis sa alegem traseul Moieciu - Rucar - Campulung - Pitesti - Bucuresti, avand astfel ocazia sa observ comportamentul masinii in multiple conditii de drum: drum cu viraje si diferenta de nivel, drum national si apoi autostrada.

IMAG0955.thumb.jpg.8c184555993b47d6ef2a20387c4c29aa.jpg

 

Masina s-a comportat exemplar, e foarte stabila, as spune cel putin la nivelul Leonului 5F echipat cu jante pe 16. Suspensia, desi teoretic nu e deloc ajutata de jantele pe 18, absoarbe mai bine denivelarile si transmite mult mai putine socuri si vibratii datorate starii carosabilului.

Exteriorul este familiar, se observa imediat asemanarea cu Leon, nu neaparat un lucru rau, eu personal apreciez linia de design a modelelor actuale Seat, incepand cu Leon, continuand cu Ateca si acum cu Ibiza. Sunt cateva diferente, masina se simte mai mare, mai lunga si putin mai lata, oglinzile sunt mai mari, pentru a oferi o vizibilitate mai buna. Gabaritul mai mare al masinii se simte din plin in interior, unde spatiul, mai ales pentru pasagerii din spate, e mai generos, la nivelul genunchilor, cu scaunul fata reglat pentru mine, raman cam 3 palme (pe latime). Eu ma declar multumit de spatiul interior si de spatiul superior din portbagaj.

M-au impresionat la interior ecranul navigatiei, e diferenta enorma intre ecranuld e 5,8', cat are ecranul Leonului 5F din dotare si 8', cel de pe Ateca, chiar si ca rezolutie fiind clar superior. Apoi, ecranul color al computerului de bord e clar un plus, ca rezolutie si modul de transmitere al informatiilor. Tapiteria din echiparea masinii condusa de mine e cea standard, in combinatie de textil si alcantara maro, sunt destul de confortabile, oferind si un suport lateral foarte bun, insa cam ingust pentru o persoana ceva mai masiva, pentru mine sprijinul lateral a fost perfect. Apreciez si iluminarea ambientala, in usi, la picioare si sub consola centrala, in spatiul de depozitare pentru telefon. Cele din usi se pot modifica la nivel de culoare, avand destul de multe optiuni, dupa ce am trecut prin toate am ramas la cea setata initial, turcoaz.

Ajungem acum la partea mai putin placuta, pentru ca din pacate trebuie sa discutam si despre combinatia motorizare - cutie de viteze. De la inceput recunosc ca nu mi-au placut niciodata motoarele diesel suficient incat sa ma convinga sa aleg o asemenea varianta, motorizarea de pe Ateca condusa de mine mi-a confirmat alegerea: motorul este zgomotos, chiar si la 2500 RPM, cutia are primele 2 rapoarte foarte scurte, urmatoarele fiind ceva mai lungi, insa cu setarea ECO din selectorul de pe consola centrala, masina nu are vlaga, indiferent cat de mult apesi pe pedala de acceleratie. Dupa comutarea selectorului pentru modul de condus in pozitia SPORT, lucrurile se schimba semnificativ, insa ramane in continuare o problema peste care eu nu pot trece: cuplul maxim este livrat pe o plaja de turatii destul de redusa, pana undeva la 3000 RPM, lucru care mie nu imi place deloc, motoarele pe benzina avand o plaja mai larga de turatii, intre 1500 si 3500 RPM, de obicei, in cazul TSI. Probabil ca in cazul unei motorizari cuplate cu o cutie de viteze automata DSG utilizarea ar fi fost mai confortabila, insa cum o asemenea combinatie nu exista decat pentru motorizarea de varf, cea de 190 CP, pentru mine e cu atat mai clara alegerea 1.4 TSI DSG 4Drive.

Asteptarile mele au fost clar depasite si nu identific in acest moment un aspect care sa mi-l fi dorit imbunatatit in masina asta. E o masina plina de tehnologie, am utilizat cu placere lane assist si light assist, tehnologii pe care le stiam de pe Leonul 5F, insa si ACC, care e o placere pe autostrada, franeaza automat pana la viteza pe care o are masina din fata. Navigatia a functionat excelent, clar e o alegere foarte buna, in pachetul Enjoy Excelence. Portbagajul electric e interesant, daca bugetul permite, eu il recomand, sunt momente in care ai mainile ocupate si poti deschide portbagajul cu piciorul. Sunt multe alte dotari pe care le-am incercat cu placere: keyless, top view camera, incalzirea in parbriz, etc.

Punctez si consumul, irelevant pentru mine: 7,2%, 460 km, viteza medie 55km/h. Consumul instant la 140 km/h, in treapta a sasea, este de 8%.IMAG0961.thumb.jpg.e4d0386e6cf9555ebb22b7b2c13cdfcf.jpg

IMAG0956.thumb.jpg.c07a78673082b8329f1c14de7125a372.jpgIMAG0963.thumb.jpg.bc0171e7a70ee6ab5c20e66be5ce1ec4.jpg

In concluzie, apreciez masina pentru ceea ce este de fapt, o prima incercare a Seat pe segmentul SUV-urilor compacte, eu spun ca au reusit sa faca o masina foarte competitiva si fara prea multe asemanari cu fratii de platforma, Tiguan si Kodiak. Pentru noi ramane sa ne decidem doar la ce optionale alegem, decizia asupra masinii a fost deja luata de aseara.

IMAG0966.thumb.jpg.79b7902cb0bc2d05104f9f9f7e57251d.jpg

 

Multumesc inca o data Alto si lui Costin pentru masina, ati facut 2 oameni foarte fericiti pentru o zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi este din ce in ce mai ciuda ca nu exista motor mai mare de 1.4 pe benzina in echiparea masinii. 

Spor la configurat si la negociat! 

Ps: sub 31k pret de lista eu nu pot configura masina asta, 1.4 tsi 4drive dsg. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema, singurul mod in care ies sub 31.000 e sa renunt la pachetul de piele. M-am decis dupa excursia de ieri ca merita din plin toate dotarile optionale de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!