Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Dragos nu am avut ocazia sa conduc un model nou, cu modelul nou de schimbator. Insa castigul de spatiu si aspect este imens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Seat Ateca 2.0 TDI 190 CP Excellance.


Am doua porturi usb, problema e ca portul USB1 nu-mi citeste nici un suport media (stick, telefon, etc). La reprezentanta mi-au spus ca asa e normal, sa mearga doar pe USB2 iar USB 1 e doar pt incarcare dar mie nu prea imi vine sa cred (pe ecran e listat si USB1 doar ca e mereu disabled.)

 

Folosind Search, am gasit o postare aici in care @andrei0241 spune "Azi am probat din nou si, surpriza, USB 1 mergea. Incarcare, comunicare pe Full link, totul in regula". De unde inteleg ca uneori poate face figuri (?)

Imi mai poate confirma, va rog mult, cineva cu Ateca faptul ca USB1 citeste input media?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat cu stick usb, insa eu tot timpul folosesc portul 1 pentru Android Auto, care functioneaza fara probleme. In acelasi timp, telefonul se si incarca. Ambele porturi din fata functioneaza la fel, nu e nici o diferenta de functionalitate intre cele doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, Cristian said:

Nu am incercat cu stick usb, insa eu tot timpul folosesc portul 1 pentru Android Auto, care functioneaza fara probleme. In acelasi timp, telefonul se si incarca. Ambele porturi din fata functioneaza la fel, nu e nici o diferenta de functionalitate intre cele doua.

Multumesc pentru raspuns, Cristian. Este exact ce voiam sa aud. Se pare ca cei de la Metrotehnica nu prea stiu. Voi merge in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu stiu daca e sectiunea potrivita dar intre posesorii de ateca poate se gaseste cineva sa imi recomande o reprezentanta in bucuresti cu care a avut o relatie buna.

Pana acum am facut reviziile la cluj dar la revizia urmatoare nu mai pot ajunge la ei.

E revizie clasica.

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa incerc vineri GTT pentru inlocuirea uleiului in diferential si DSG, e un service nou si e mai aproape de casa. In plus, am primit si o oferta mai buna decat la Avia.

Revin cu impresii dupa operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie reprezentanta. Inca sunt in perioada de garantie.

Banuiesc ca GTT nu este ce am nevoie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ai primit o oferta mai buna la GTT fata de Avia, mie mi-au cerut 800 RON la revizie doar pentru ulei si filtre (fara filtru polen) si fara manopera. Eu voi face revizia la PEX Ploiesti, sunt mult sub pretul celor din Bucuresti.

 

Placutele de frana pe spate le-am schimbat intr-un service normal si m-a costat toata operatiunea vreo 260 RON cu placute ATE. La reprezentanta costa undeva spre 900 RON. Mi se pare super mare diferenta pentru o operatiune atat de simpla.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus ce am primit, 1750 lei la GTT si 1950 la Avia. De fapt, au fost 1852 lei la GTT, astazi am facut operatiunea. Am lasat masina dimineata la ora 8.40, iar la 13.05 m-au sunat sa imi spuna ca masina e gata.

Detaliile le gasiti in poza de mai jos.

20210319_183658.thumb.jpg.50a2b940ea86e78000a5923b73115a30.jpg

 

Eu voi continua sa merg la ei, Avia e foarte departe si nici nu e deloc aproape de o statie de metrou. In plus, nici Avia nu mai are program sambata, iar ora de manopera e aceeasi, 150 lei.

Cum nu sunt dispus sa merg sa imi pierd cateva ore la service pentru o revizie, o sa revin la GTT, nu e aglomerat si e ok si ca pret.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revenind la Ateca de la masini ptr care platesti 1000 ron impozit, la Ateca exista puncte de ridicare dedicate pentru cric crocodil?

 

Am gasit ceva cu niste repere de S3 montate pe Octavia. dar in filmuletul de mai jos vad ca la Leon cam improvizeaza punctele de ridicare pentru a putea monta capre

 


Eu speram sa gasesc ceva similar ca in poza de mai jos, unde cu rosu sunt incadrate puncte "originale" de ridicat toata puntea cu un cric crocodil

 

image.png.a24ae401e6824d04fe13722822cacacb.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu. Astea sunt codurile. Se montează în găurile prin care mașină este transportată pe linia de producție. Sunt ok din punct de vedere al protecției pragului, în sensul că nu mai pui cricul pe prag ci pe acele tampoane. Din imaginea a doua pe care ai atasat-o nu cred ca ar fi prea facilă acționarea manerului circului având în vedere că o să intre aproape tot sub mașină.

20210425_183120.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza pusa de mine e pentru un Forester, care are garda la sol de 20cm si unghiuri de atac/degajare mai permisive decat Ateca, deci se poate actiona manerul cricului fara probleme.

 

Multumesc pentru coduri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva amănunte despre următorul upgrade pentru Ateca? 😎

Momentan e pe prima poziție ca succesor al actualului Ateca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata e prea devreme pentru orice informatie despre urmatoarea generatie Ateca. E foarte posibil sa fie inlocuita de un model electric, similar cu Id4, Enyaq sau Q4 etron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Dragilor zazurile au fost aruncate. Nu am reușit sa configurez un nou Ateca pe placul meu. Sunt dezamăgit în special de lipsa unui interior nou. 

 

O sa îmi lipsească sportivitatea cu siguranță. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta se intampla la un facelift, se fac doar mici actualizari a sistemului multimedia, poate o tapiterie noua, nimic in plus. Daca vrei un interior nou, mergi pe Formentor, insa are portbagaj mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Formentator e distractiv și atât. Lipsește U din SUV 😁. Am ales ceva între ateca și tarraco. Din păcate pentru forumul VW, nu e din familia VAG. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ei , acum nu ne lăsa in suspans , nu cred ca e o problemă dacă ne spui aici către ce Marcă emigrezi  :)))

Modificat de gabi2ctin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Zilele trecute am descoperit ca portbagajul actionat electric se poate deschide cu piciorul sub bara spate, dar nu ma asteptam sa se si inchida la fel.

In manual parca nu scria de asa ceva sau imi scapase mie, dar mi se pare la fel de util ca merge si inchiderea si am zis ca poate mai sunt si altii ca mine care nu au stiut pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a luat ce a timp ... se numește virtual pedal, și merge în ambele sensuri. Problema apare când masina e murdară în zona senzorului, vede mai greu mișcarea. Și atenție la scotocit prin portbagaj, dacă se întra cu piciorul sub mașină se poate activa inchiderea onvolintsr. Era sa fiu prins de câteva ori ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam inca de la inceput de pedala virtuala, ca doar am pus'o ca optional, nu era in echiparea standard de Xcellence, dar nu vazusem in manual ca functioneaza si pentru incuiere. Si nu, in 4 ani nu am patit niciodata sa mi se incuie pentru ca as fi trecut din intamplare cu piciorul pe sub bara tin timp ce luam bagaje din portbagaj.

Acum am recitit si manualul si e specificat clar acolo ca merge si la incuiere ... deci doar nu fusesem eu atent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bifat inspecția de 5 ani. Nicio problemă.

Următorul care se plânge de farurile mele, dau peste el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!