Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

45 minutes ago, HKHK said:

Lane asist poate fi chiar periculos. Am o curbă in care mașina isi pierde direcția mereu, cu toate că lane  asist e activ.

Soția a patit-o pe autostradă, în condiții excelente pr lane asist.

Daca este asa cum spui, trebuie sa  mergi la service si sa recalibreze camera....nu are voie sa piarda semnalul/banda, doar daca vopseaua de la marcaje este necorespunzatoare calitativ in zona respectiva sau lipseste cu desavarsire.

La masina din semnatura tine banda si cand am marcaj doar pe o singura parte a benzii

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare must have in combinatie cu acc in special pe drumuri lungi si necunoscute. Nu am patit niciodata sa imi dea rateuri. Citeste drumul chiar daca vede o singura linie. Sunt foarte multumit de lane asist. Dar intradevar nu trebuie sa te bazezi niciodata doar pe el ci sa o privesti ca pe o masura in plus de siguranța. Oricum in momentul in care simte ca nu ai mainile pe volan iti da atentionare, iar daca continui sa nu ti mainile pe volan iti ciupeste frana suficient cat sa te trezeasca din amorteala ?

Modificat de justmadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe DN1, intre Ploiesti si Campina, cu marcaje bune, vreme buna, chiar am urmarit reactiile Lane Assist'ului si la o curba usoara si lunga la dreapta masina se apropiase f mult de parapet, moment in care am dezactivat sistemul si am incheiat testele. N'am stat sa verific daca exista mai multe trepte de sensibilitate sau de interventie, deci nu pot zice ca i'am dat si a doua sansa sistemului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intru si eu in polemici...aproape 54.000km in bord....din prima zi bifa pentru sistem a fost bifata

Nu regret nici macar o data bifarea acestuia, el este pentru ghidaj, te ajuta sa pastrezi mijlocul benzii, nu sa eie mainile de pe volan sa vezi daca iti tine banda pe DN-urile noastre

Pe autostrada, trebuie sa recunosc ca am lasat mainile de pe volan sa imi despachetez un sandwich sau alte nimicuri, insa nu cred ca fost "designed" ca si autopilot.

Ma rog, eu , mie, subiectiv vorbind, imi place, imi prieste si ma ajuta, insa ca si la gusturi, degeaba intram in discutii care e cea mai frumoasa culaore etc etc etc, fiecare pe barba, banutii si gusturile lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua tipuri de lane assist...cel de baza care incearca sa te tina pe centrul benzii(care poate fi enervant uneori) si cel adaptiv care incearca sa te tina pe banda in functie de stilul tau de condus. Eu cred ca este o optiune buna de adaugat, deoarece scade mult oboseala la volan. Nu pentru ca iei mana de pe volan, ci pentru ca iti mai ia din tensiunea mainilor pe volan si te asista la condusul linistit pentru timp indelungat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa incheiem aici discutia despre sistemele de siguranta, avem topic special pentru asa ceva.

In alta ordine de idei, Sop, ce ai hotarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nu m-am inteles cu dealerul referitor la renuntarea la comanda si nici la inlocuriea cu alta ateca. Variantele propuse de dealer nu au fost prea compatibile cu bugetul meu.

Voi ramane fidel seat pana la urma si imi voi testa rabdarea asteptand ateca in urmatoarea configuratie:

1.5 tsi dsg7 4drive excellence cu urmatoarele optionale:

Lava blue

Alacantra negru

Acc

Sound beats sistem

Parbriz incalzit

Pachet enjoy excellence

Top view camera

Si cireasa de pe tort pentru ca tot este unul singur pe forum...virtual cockpit.

 

Am depasit bugetul initial dar mi-am zis ca daca faceam un efort de aproape 2000€ sa iau tiguanul sa fac si acum un efort sa iau optionale de acei bani.

Nu stiu daca merita bifat totusi top view camera in locul unor pachete de asistenta sofer mai ales ca in pachetul njoy este inclus park assist ceea ce inseamna senzori fata si spate.

Iar virtual cockpit a fost un must have avand in vedere ca excellence 2019 va primi navi inclus.

Si just ca info pentru cine comanda diesel de acum incolo termene sunt mult mai reduse ca la benzina.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alegere foarte ok, felicitari, chiar daca probabil vei astepta pana in primavara sa vina masina. Tiguan era o masina mai buna ca pachet, dar asa a fost sa fie.

Sa nu iti para rau, o sa vezi ca Ateca e o masina excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top View e foarte ok dupa ce te obisnuiesti cu el, dupa ce am capatat incredere in afisajul camerelor pot trece f aproape prin parcari/pe stradute, fara emotii. Eu am mers pe premiza ca mai bine dau cateva sute de euro pe aceasta dotare decat cateva sute de euro pe revopsiri bari/ usi ;) Uneori senzorii de parcare mai mult baga panica decat ajuta

Virtual cockpit e f misto la pretul pe care il cere Seat, l'as fi pus si eu pe lista daca nu insemna resetarea comenzii dupa ~6 luni de la plasarea ei :D

Deci @Sop, am inteles eu bine, masina o iei din Cj? Local nu au oferit pret bun? In configurator inca nu apare versiunea 4drive, dealerii au pret clar pentru aceasta?

Diesel inca sunt pe stoc cateva prin tara si nici in alte tari nu mai sunt la cautare ca acum 2 ani, pentru Ateca 1.4/1.5 tsi e cea mai buna varianta in momentul de fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ai ales bine. In legatura cu top view camera, si eu ma gandeam ca e fara rost, dar am ajuns sa constat ca e foarte folositoare la parcarile laterale si la cele pe locuri marcate. In cateva situatii am folosit si camera fata la iesire fara vizibilitate stanga dreapta, fiindca are un unghi foarte larg. In schimb asistenta la parcare nu am folosit-o foarte des, mai mult de joaca.

Asteptare usoara !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru sfaturi si lamuriri.

@andrei0241 inca nu sunt preturi pentru 4motion dar momentan beneficiez de blocarea pretului, comanda finala fiind data in 21 august.

Si da. Masina o iau de la cluj. Cand am vrut sa comand domnisoarele de la constanta nu prea pareau interesate de client.

Poate ca nu aveam fata de ateca coborand imbracat in trening dintr-un leon cu 10 ani vechime.

Dar oricum la cluj sunt alti oameni.

Iar legat de oamenii de la vanzari... ori sunt neinformati ori neinteresati. Agentul de la vw unde discutasem de tiguan mai ca ar fi jurat ca toate dsg7 sunt cu ambreiaj uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sop daca crezi ca te pot ajuta cu ceva prin Cluj etc. da un semn.

Directorul de vanzari de aici e cat de cat pasionat de masini si ai cu cine discuta.

Top view ti-l recomand doar daca parchezi la mm si/sau o vei mai scoate pe araturi.

Daca masina are locuri de parcare dedicata si nu va vedea coclauri, as ramane pe senzori de parcare si sistemele de asistenta sofer.

Cel putin a mea sotie nu se descurca cu camera si se ghideaza doar dupa linii.

Succes la decizie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca nu am vazut DCC in lista de optiuni. Candva aparuse. Chiar stiu pe cineva care comandase. Aia as fi ales si eu fara dubii daca aveam optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel era valabil doar la 4*4. Si da parca comandase cineva. Sau cel putin dorea optiunea.

Daca am dreptate cu valabilitatea lui doar la 4motion e clar ca momentan nu vei gasi optiunea in configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ramasesem cu impresia ca era disponibil doar pe 2.0 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca alarma de fabrica pe ateca scoate vreun sunet la inchidere/deschidere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa din codari claxon scurt la incuierea masinii.

Alarma inca nu mi'e clar cum se declanseaza, am reusit (fara sa vreau) o singura data, asta vara, ulterior am vrut sa o declansez, dar n'am reusit (nici n'am stat sa citesc in manual, sa ma lamuresc)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, andrei0241 said:

Alarma inca nu mi'e clar cum se declanseaza, am reusit (fara sa vreau) o singura data, asta vara, ulterior am vrut sa o declansez, dar n'am reusit (nici n'am stat sa citesc in manual, sa ma lamuresc)

Nu stiu exact ce scrie in manual (al meu sau al vostru), dar am citit aici pe forum undeva: incuie masina cu unul dintre geamuri deschise, apoi baga mana pe geam in habitaclu. Asa am reusit sa o aud si eu. 

Inainte de asta, eram si eu la fel ca tine, nu stiam daca functioneaza sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta a fost prima incercare pe care am facut'o incercand sa o declansez si n'a mers, nici la bagarea mainii, nici la actionarea manerului de deschidere, d'aia am ramas cu "sechele"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am declansat-o cand am ridicat-o pe cric sa schimb rotile de iarna cu alea de vara. Nu stiu de ce, dar incuiasem masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încuie pe careva in mașina. Alarma se activează la 30 de secunde după închidere.

În schimb nu am reusit sa declanșeze alarma la deschidere usa cu cheia mașinii ... ar fi trebuit să sune totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a declansat pe feribotul spre Thassos :) Din specificatiile de pe configurator se pare ca masina are si un senzor de inclinare care declanseaza alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xorx se poate activa sunet de armare/dezarmare. Pt mine este f util, pt ca sunetul mecanic este prezent chiar daca inchiderea este incompleta (ramane o usa intredeschisa).

Bipul insa nu se declanseaza in aceasta situatie. Astfel acum stiu sigur cand inchiderea a fost corecta. Ma mai ajuta si la detectarea masinii prin parcarile de mall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, thx. Intreb pentru ca si eu am ramas cu sechele dupa ce am avut alarma de fabrica pe o Jetta la care nu se putea face nimic. Mereu aveam impresia ca am uitat masina deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!