Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Vin si eu cu o intrebare din zona portbagajului: inelul de tractare nu vine la toate masinile?

Ieri as fi avut nevoie de el si ia'l de unde nu'i. M'am mai uitat o data azi si in jurul rotii de rezerva nu am decat cric, cheie roti (o jucarie, clar trebuie sa o inlocuiesc), clestele de scos protectiile piulitelor si cam atat. Nu am ridicat subwoofer'ul sa verific in interiorul rotii de rezerva, m'am gandit ca ar fi o pozitie aiurea cand loc e destul langa roata.

In manual sunt insiruite  mai multe obiecte care'ar trebui sa fie in portbagaj, dar cu un asterisc - in functie de dotarile masinii

Sub podeaua portbagajului am gasit si abtibildul de care intrebam, cu codurile dotarilor masinii

20180227_171547.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa-l ai, ai cautat bine? Din poze pare ca  e undeva sub coarba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit si inelul de tractare. E pe partea dreapta aproape de bancheta, dar e la vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reverific maine, si mie mi s'ar parea ciudat sa lipseasca, dar nu ar fi exclus, de aceea speram ca cineva sa'l fi localizat sa stiu unde sa verific mai bine

La ce poza faci referire, in manual nu am vazut vreuna (pag 93-101, unde e descrisa tractarea)?

LE: Ok, maine facem inc'o verificare, sa vedem si in dreapta, desi parca nu era nimic acolo (posibil sistemul 4drive sa rearanjeze spatiul din portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ala de langa coarba e inelul de remorcare, il am si eu, dar aseara pe intuneric/viscol la mana mi s'a parut foarte firav, nici nu l'am luat drept inel de remorcare. Pana si la Fiesta (1050kg) era unul mai sanatos, asta la pipait ziceai ca'i cheita de desfacut conservele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, scuze, la mine e total diferit aranjat pe acolo.

Dar nu cred sa fie ala inelul de remorcare. Cel pe care l-am vazut eu e destul de mare. Poate am visat. Verific maine si ii fac si o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai sus e probabil podeaua variabila.

Am coborat si verificat, langa coarba e doar un carlig, probabil ptr scos capacelele piulitelor antifurt

20180227_201651.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am precizat SUB coarba. Se scoate coarba si se cauta sub miner, are o scobitura acolo, inelul e vopsit negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut dimineata poze:

ateca_inel1.jpg

ateca_inel2.jpg

E depozitat in buzunarul cel din dreapta sus. Dar la tine @andrei0241 nu se aplica. Oricum sunt sigur ca toate il au in dotare(sau ar trebui) indiferent de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de poze, macar vad cum trebuie sa arate. Nu e prea mic sa'l fi scapat din vedere, dar o sa ma uit mai atent cand s'o linistit "iadul alb" de'afara

La 4drive clar e alta organizarea sud podea, probabil e si mai sus un pic, la mine in dreapta rotii de rezerva abia mai intra un triunghi reflectorizant

20180227_201708.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, podeaua la 4drive e mai sus, de aia nici nu are sens variabila, ca nu castigi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: multumesc pentru rabdare, ai avut dreptate

20180302_124606.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu ai nevoie de el niciodata :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesc eu, sau a aparut DCC in configurator? Parca nu era acum cateva zile, cand am verificat.

 

Screenshot_20180308-231130.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DCC era la FR acum vreo luna, acum vad ca apare si la Xcellence

Virtual Cockpit nu era mai ieftin? Acum e 380 euro

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, atat a fost de la inceput. Poate ca mi-as fi dorit si DCC, dar cum ar fi sa modific iar configuratia, a doua oara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi pus sigur DCC'ul, desi, cel putin cu jantele pe 17", masina mi se pare ca ofera un compromis foarte bun intre stabilitate si comfort, probabil nici cu cele de 18" nu va fi o schimbare prea mare si posibil DCC'ul sa fi fost cam inutil, in ideea in care si Drive profile a ramas Normal, o singura data am incercat pe Sport si o data pe Individual, doar de curiozitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DCC-ul face foarte mare diferenta. Eu as fi ales optiunea fara sa ma gandesc. Asta nu inseamna ca masina fara DCC nu e ok. Chiar se comporta remarcabil pentru o masina inalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut ok fara DCC, mai confortabila cu 18 fata de masina mea cu 16. Macar am reusit sa adaug virtual cockpit, tot am bifat ceva de pe lista.

Mai sunt cateva optionale care pe Ateca nu sunt, printre care volan incalzit, priza de 12v in portbagaj, priza de 220v in consola centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se descurca la voi stergatoarele? La mine cel de la sofer este groaznic. Nu sterge pe toata lungimea de cand era nou, mai si sare si face zgomot si peste toate, aseara m-am trezit ca nu mai are varful din plastic si a inceput sa se desfaca de la varf de benzile metalice care tin cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma enerveaza "inventia" grupului la VAG de la Golf MK5 incoace cred si anume sa nu poti ridica stergatoarele fara manevra cu "service position". Partea proasta este ca tot apuca sa stearga o tura pana sa le poti curata cum trebuie.

La mine sterg bine daca sunt curatate, in schimb daca ninge abundent si mergi cu viteaza mica se strange zapada multa in partea stanga a parbrizului si in timp stergatorul stanga cand coboara ti-o imprastie pe parbriz si nu mai vezi nimic. Trebuie sa te dai jos si sa dai cu racleta toata zapada de acolo. Mi s-a intamplat asta de cateva ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia aleasa cu spatiul intre stalpul parbrizului si parbriz mi se pare si mie total neinspirata, zapada/mizeria se strang acolo. Noaptea trecuta, cu ploaia aia inghetata, a facut ca acolo sa se formeze cu bloc serios de gheata, nu exista solutie eleganta de inlaturare mecanica, noroc cu Webasto/parbriz incalzit/ solutie dezghetare pulverizata din belsug

Despre stergatoare nu pot spune ca nu isi fac corect treaba, le'am folosit pe timp de ninsoare si au fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceleasi probleme le intampin si eu cum a descris @shiretzicu Mai rau e ca acum s-a distrus stergatorul de la sofer. Nu pot sa inteleg cum a sarit capatul ala din plastic si acum se desface de la varf. Probabil daca as mai avea piesa aia as putea sa il repar :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well guys:

1. Stergatoarele OEM sunt proaste, nu mai sunt Bosch ca pe vremuri, inlocuirea cu Bosch/Valeo rezolva problema

2. Spatiul ala naspa de la stalpul parbrizului colecteaza apa de ploaie daca mergi cu viteza, ca sa nu ti-o arunce pe geamul lateral ... cei care-l au se pling de gheata, cei care nu-l au se pling de ploaie. La mintea mea e util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!