Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Ok, multumesc de răspunsuri! 

Eu am primit doar cele doua manuale ptr sistemul multimedia, dar mi se pare penibil ca la un produs de zeci de mii de euro sa nu dai manualul printat (nici macar in format digital, fie el si pe mail macar) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am o singura carte pentru sistemul multimedia, si intr-adevar cartea masinii a venit in format electronic ( trimisa pe mail de consilierul de vanzari). CIV-ul a durat cam 5 zile lucratoare sa vina iar cardul de navigatie nu a venit nici pana acum ( am primit masina pe 1 februarie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca legislatia accepta manualul in format electronic, atata timp cat si pentru o masina de spalat de 200 euro primesti manual de utilizare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ar accepta-o cita vreme partile au agreat sa comunice in acest fel? Care ar fi prejudiciul pentru consumator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care parti te referi?

Mie mi se pare util manualul in format fizic, pastrat in masina, pana acum asa le'am avut, mai ales pentru avertizarile din bord.

Din moment ce manualul exista in format electronic, printarea ar costa cateva zeci de lei ... de aceea mi se pare penibila situatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu l-am printat si legat in forma de carte si il tin in portbagaj ( nu incape nici in torpedo nici sub scaunul soferului ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate tine in tableta/telefon ... duamne, in ce secol traim? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdeah, mersi de idee ... nu m'as fi gandit, noroc cu tine!

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee daca pe alte piete e disponibila directia progresiva?

Citeam pe un forum nemtesc si unul din membri avea la semnatura descrierea masinii, incluzand si aceasta directia progresiva, care era vorba ca va fi standard la MY18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu nimiv de termenul de livrare, in contract am 52-54 saptamani, care se implinesc in iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit la ei in configurator directia progresiva ca optiune separata, selectabila (nu din ce traduce Google), in schimb in comparator, la variantele Reference si Style apare o bifa "Power steering, electromechanical". Lipsa bifei la Excellence si FR banuiesc ca inseamna directie progresiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, aia e directia normala, standard inca de la Reference. O sau caut azi cabd am timp in Germania, Uk si Franta, stiu ca o gasisem acum cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:unsure: Mai mult de 1 an de zile ? Sincer meriti un bonus mare  de la Seat mai rar asa client fidel . Apreciez tenacitatea ta eu sincer nu asteptam atata  . Sper sa ai noroc si sa iti vina mai repede masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am regasit pe seat.de in configurator "directia progresiva".

M-am uitat la linia FR pe optiunile "extra", cat si la extraoptiuni.

Ce am observat insa, norme diferite la 2.0 TDI 190PS DSG

Consum mai mic, EU6 Plus, tehnic, nu ma intrebati ce este in spate, nu m-am documentat mai mult.

kQohOHw.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu mai gasesc acum progressive steering, nici ca optional, nici ca dotare standard, dar sunt sigur ca acum cateva luni era, cel putin in configuratorul de pe seat.de

Pun aici un comunicat de pe seat.co.uk:

The Ateca FR adds yet another level of excitement to our first SUV. The agile and precise handling of Ateca is reinforced with a touch of dynamism and fun at the wheel, with the FR trim adding for example Dynamic Chassis Control and progressive steering” commented Dr. Matthias Rabe, Vice-President of R&D at SEAT. “It’s a sportiness that adds to all the technology the Ateca has onboard.

 

http://www.seat.co.uk/about-seat/news-events/cars/new-seat-ateca-fr.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu de ce dar ramasesem cu impresia ca progressive steering il bagasera standard cu MY18. Chiar am observat ca la Ateca prin comparatie cu alte masini pe care le-am mai condus, virajul maxim se realizeaza cu o tura de volan si nu una jumatate. Am presupus ca ar fi o consecinta a progressive steering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am fost si eu informat ca de la MY2018 a fost introdus.
Din SEAT_Ateca_Preisliste_Ausstattung_technischeDaten.pdf :), "google for it" sau il cautati pe seat.de... cum banuiesc ca avem configuratiile apropiate cu ale nemtilor, acolo apare la specificatii Excellence si FR: "SEAT Drive Profile mit „Driving Experience“-Knopf2 und Progressivlenkung", adica "progressive steering". La Reference e taiat, la Style apare ca optiune.

Modificat de sserban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci e dotare standard la FR si Xcellence, in Germania. O fi si la noi?

Later edit: nu apare in configuratorul de pe seat.ro progressive steering:

Screenshot_20180220-232028.thumb.png.56c983cdc9db4323bc3ae0949a8ec9f4.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in lista e codul optiunii "PFD". Nu vad de ce s-ar incurca fabrica si ar mai face "subdiviziuni" la optiune, deci as inclina sa cred ca daca cineva are Seat Drive Profile, de la MY2018, are si progressive steering. La notele de subsol, la Style "PFD" ar fi standard pentru 4Drive. La englezi zic tot ceva de genul, dar pe invers, nu e pe 1.0 TSI si nici pe Ecomotive :). Codul e acelasi si intr-o lista de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m'am uitat prin masina prea mult, asadar intreb: la Ateca nu exista un abtibild cum stiu ca erau la Golf4/A3 etc, prin portbagaj, parca, cu dotarile masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru VIN-ul meu, in lista de optiuni apare 1N7 Dynamic Steering. Presupun ca o fi acelasi lucru cu Progressive Steering

 

Screenshot_20180221-065929.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi dynamic steering alters the steering ratio depending on the vehicle speed and simultaneously adjusts the steering torque to match the ratio.

At high motorway speeds, Audi dynamic steering adopts a more indirect steering ratio, eliminating nervousness in the steering and improving straight-line directional stability.

If the vehicle is being driven at low to medium speeds on twisting roads, a more direct ratio is used to increase steering precision and speed up steering response.

During parking the steering has a direct ratio to make manoeuvring easier for the driver. Audi dynamic steering is only available in conjunction with Audi drive select.

E clar, e vorba de progressive steering, deci e standard la Xcellence. Mi-ati dat o veste foarte buna, chiar imi doream dotarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!