Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Eu am avut emotii cu 215/55R17, care au balon de ~120mm, la 235/35R19 nu cred ca scapam fara pana/janta stricata. Se poate merge si cu R19, dar fiecare decide daca merita sau nu. Eu ma opresc la R18.

Am intrebat si eu mai devreme la dealer, nici macar ca stire nu stiau de 2.0 TSI sau alte dotari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241: depinde foarte mult ce vrei sa faci cu masina. Eu incercam sa spun ca dupa ce am mers cu Cupra cu 19'' am avut curaj sa iau Superbul cu 19'' si nu-mi pare rau deloc, din contra.

La un SUV, daca vrei sa iesi pe forestiere, sau sa-l scoti putin "la peisaj" probabil ca 18'' ar fi alegerea cea mai buna. Cu 17'' mi se pare ca nu cadreaza cu designul noilor generatii de caroserii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de acord cu tine, cu noile linii ale SUV'urilor, fie ele si mici, jantele de 18-19" dau cel mai bine.

@ToniM: in poza de mai jos cic'ar fi jante de 20. O fi unghiul, or exista si modificari la suspensie, dar mie nu'mi pare ca dau prea bine. Ori sunt pneurile mai joase decat ar normal, pastrand corespondenta cu jantele/pmeurile standard ...

 

seat-ateca-5fp-20-19-21-zoll-alufelgen-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu '20, si terminam pana nu vedem concret omologate, si nu cu omologare individuala :D

6He4gtd.png

c9qNgVe.png

Nu mi se pare asa de "departe" cu ce era pe Polo 9N3 Cross

g5lIsC8.png

Atata tot ca cel din urma venea frumos cu "aripa rotunda" si nu acest dreptunghi care ma zgarie pe mine personal la Ateca

PS: oricum cer clar discuri mai mari, si asa imi pare "funny" ca 1.0 tsi are aceleasi discuri ca si 2.0 (fata 312 ventilat / spate 272)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri mai mari s'ar putea sa nu accepte etrierul fara adaptoare.

Cat despre 20", da, uitasem ca mai trebuie si omologare ca sa fie totul legal. Si posibil sa ai dreptate cu "arcurile patrate" ale rotilor care dau o impresie ciudata vizual

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si parerea mea este ca Ateca are un consum mare o fi ea 4×4 dsg 190 cp incarcata la maxim dar 7.5 nu este un consum mic mai ales daca ne uitam la media vitezei obtinute . Sa nu te superi ToniM pe mine este doar parerea mea . La mine consumul este primordial la o masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu stiu daca e mare sau mic fiindca nu stiu la ce ar fi corect sa ma raportez. Ce e drept, pt diesel m-as fi asteptat sa fie mai mic. Din ce vad pe aici, diesel si benzina ies cam tot pe acolo la consum, ceea ce e o surpriza placuta pt benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teodororeanu si ceilalti carora vi se pare consumul mare, Ateca are greutate mai mare decat un Passat si aerodinamica de duba, e normal sa consume mai mult decat o berlina sau hatchback. Sper ca nu se astepta nimeni la consum de Leon, cu peste 200 kg in plus. 

Apoi, viteza medie e irelevanta, conteaza mult regimul de mers, poti scoate consum mic cu medie de 100 km/h, pe autostrada, unde accelerarile bruste si franarile puternice sunt mai rare, in schimb poti scoate consum mai mare pe un drum national aglomerat, cu o medie de 50 km/h, daca depasesti mai des si nu vrei sa mergi linistit in coloana. Pana cand nu testati voi Ateca in acelasi regim in care conduceti masina voastra nu puteti face o comparatie obiectiva si relevanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar merge un Vs cu Tiguanul, aceeasi motorizare. Cred ca sunt destui colegi pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum e bine sa se posteze tot felul de consumuri ca cine se uita si il intereseaza achizitia sa stie cam pe unde vine consumul, mai ales ca mai dureaza pana se demoleaza mitul TDI-ului si desi SUV-urile sunt la moda, vin cu ceva dezavantaje.
Apoi la fel si optionalele: ACC, 4motion, DSG, trapa panoramica = toate cresc consumul si ultimele 3 adauga si ceva greutate.
SUV-urile nu se impaca bine cu consumurile in general, nu e vorba de Ateca, asa ca pt cine consumul e foarte sus pe lista, sunt alte caroserii care ofera consum si dinamica mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce se tot spune ca ACC creste consumul. Din experienta mea cu CC normal, am obtinut mereu consumuri sensibil mai mici. Sincer nu vad legătura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legatura e una foarte simpla. Cu ACC va varia mereu viteza in functie de cel din fata daca esti in coloana, asadar va folosi mult mai frecvent acceleratia decat la CC clasic. La drum lung este foarte relaxant, chiar si cu cutie manuala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una peste alta...exista un haldex....exita un dsg....exista un acc....si mai exista placerea de a conduce.

Tot eu, acelasi sofer, cu 1.6 tdi pe Octavia scoteam consumuri care multi ziceau ca sunt "prea mici"....acuma multi spun ca sunt "prea mari"....este un topic pur informativ, pentru orice altceva exista MasterCard :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie, CC accelereaza destul de puternic daca viteza setata e mult mai mare decat cea curenta, de exemplu rulezi cu 100 km/h si activezi CC la 140 km/h. In plus, pentru mentinerea fix a vitezei setate pe CC ecu face tot timpul corectii, accelereaza usor, lucru care la condus fara CC nu se intampla, eu cel putin folosesc mult frana de motor si anticipez mult traficul din fata. 

La fel si ACC, accelereaza automat cand nu mai sunt obstacole in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acc'ul e un mare "consumator", accelerarea se face mult mai hotarat decat ar fi nevoie in majoritatea situatiilor, indiferent de modul Eco/Normal/Sport in care l'am testat, de aceea l'am adus in discutie. Cu ACC sari la 25-30% consum instantaneu. Iar daca deplasarea se face in coloana, influenta e clara.

DIn ce'am observat, ACC'ul accelera la fel de viguros indiferent ca avea de urcat de la 80 la 120 sau de la 110 la 120

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am observat asta deloc! In modul Eco accelereaza mai lent iar in Sport mai rapid si e foarte vizibil. E si optiune in driving mode selection la VW cum sa se comporte ACC: eco, normal sau sport.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o întrebare legată de plafonul panoramic. M-au speriat unii că la toate începe să scoată tot soiul de zgomote, mai ales iarna. Nu mă refer la zgomote când e acționat, ci practic la rulare cu el inchis. Ceva din chedere sau elemeltele mecanismului.

Voi ce experiente aveti poate de la alte masini din grup? Eu nu am avut niciodată optiunea asta pe masina si sper sa nu regret alegerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt la prima iarna de masina cu trapa si pot sa iti zic ca in anumite conditii (temperaturi negative) se aud niste zgomote de la trapa si cu ea inchisa, din ce imi dau seama de la frecarea chederelor intre ele. Cel putin la mine acelasi lucru e valabil si cu ea deschisa acum pe caldura, la denivelari sau drum prost se aud mici zgomote din zona chederelor. Cred ca depinde un pic si de setup-ul masinii, daca ai jante pe 17/18 posibil sa absoarba mai bine denivelarile si sa nu transmita asa multe vibratii catre trapa. Nu cred ca e cazul sa regreti, asteapta sa vina masina si sa vezi exact cum se manifesta in exploatare intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut suficient timp sa ma uit la setari, insa tin minte ca de la Pitesti la Bucuresti, cat am folosit ACC, accelerarile erau destul de viguroase, sportive chiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acc-ul reacționează in funcție de dribling profile si in funcție de poziția cutiei D/S

 

Se merge lin si frumos in coloana, in confort, ACC pus pe 100km/h + in regim de 50-90 fără sa ai bruscari la accelerații sau sa fie obositor, eu personal doar franez din timp dacă coloana încetinește mai tare/se oprește, aici frâna aplicată de acc mi se pare un pic mai "dura" decât o aplic eu.

 

Insa again, vorbim de funcționarea unui sistem existent in gama VAG, nimica altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut zgomote, însă o am doar din Februarie. Eu am mai aplicat si o folie pentru confortul termic, si așa mi se pare ca cere câteodată închiderea cortinei.

Se cere trasa trapa de pe poziția deschisă complet începând cu 70km/h iar după 110km/h eu unul o închid si din poziția clapata pentru confortul fonic.

In rest , sa nu uiți sa o mai ungi/întreții, eu am urmat si in Februarie, deși temperaturi mici, sfatul dealerului: o trecere prin toate pozițiile cât de cât regulat pentru o ungere ok, nu mi-a fost recomandat sa stau mai mult de câteva saptamâni cu ea nemișcată.

Eu unul nu o regret, alegeri ușoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caroseria masinii flexeaza mai mereu. Rigiditatea la torsiune e mai mica la o masina cu trapa, iar la mers usor peste denivelari, cand caroseria flexeaza in mod normal, se poate auzi ca un scartait de la chedere cand este inchisa. Ceea ce mi se pare normal. In pozitia de crapat sau deschis dispare. Nu se recomanda sa se tina pe deschis cand sunt gropi, mecanismul fiind supus unui stres mai mare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. M-ati mai linistit.

@ToniM : te referi la folie pentru geam cum se pune si pe laterale presupun. Pot sa intreb ce transparenta ai ales. Si eu ma gandeam la o solutie de genul asta in caz ca o sa constat ca se face prea cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lateral am optat folie Llumar, pe trapa folie de geamuri...folie aplicată si pe geamurile de la business offices de exemplu cu confort termic ridicat. Aceste folii, de exemplu, sunt ilegale pe lateralul geamurilor de la mașini 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, discutiile de ACC si implicatiile in consum va sugerez sa le purtati in aria de Tehnic, topicul de Q&A sisteme asistenta sofer.

Sunt de interes pentru mai multi colegi si acolo e vizibilitate mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!