Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

3 hours ago, CrisB89 said:

 mai superioara 

Stii ca nu exista asa ceva, da? :D 

 

Chestie de gust cu aratatul mai bine decat Tiguanul. Totusi, la interior cu siguranta nu arata mai bine.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va fi cu 4000 Euro mai ieftina decat Tiguan-ul, atunci sigur va arata mai bine :)

Acum serios, tine de optica fiecaruia, dar din poze pare cel putin mai interesanta la exterior. Am vazut Tiguan-ul la interior si probabil calitatea acestuia nu va putea fi depasita (e chiar reusit). Vom vedea prin august/septembrie cand va sosi Ateca si la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, CristiALF said:

Stii ca nu exista asa ceva, da? :D 

Era din prea mult entuziasm :)))

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca va fi superioara ca si calitate Leonului, nu prea are cum, are acelasi bord, deci aceleasi materiale.

Oricum, avand in vedere ca nu au aceleasi dimensiuni, e clar ca Tiguan si Ateca nu sunt facute sa concureze direct, Ateca e mai degraba la aceleasi dimensiuni cu vechea generatie Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, radumelinte said:

Daca va fi cu 4000 Euro mai ieftina decat Tiguan-ul, atunci sigur va arata mai bine :)

Folosind logica asta putem dezvolta foarte mult discutia si nu e cazul. 

Pretul mai mic ar trebui sa fie o chestiune de normalitate in cazul Ateca date fiind informatiile actuale.

Dpmdv singurul Tiguan care arata bine este Rline. Restul...sunt ciudate. Dar notiunea de stil, design, ce e frumos si ce nu este o notiune infinit discutabila.

@Cristian sunt aproape convins ca ca fi peste Leon. Xpul este peste Leon iar acest Ateca se va pozitiona ca modelul "suprem" al constructorului.

Concurentul direct, asa cum SEAT anunta, este Qashqai. In cadrul Vag nu are concurent pentru ca atat Kodiaq cat si Tiguan sunt semnificativ mai mari. 

Sa speram ca nu mai dureaza mult si primim niste preturi. Ca idee, in UK, varianta superioara de echipare, cu all the bells and wistles, s-ar invarti in jurul sumei de 30k lire.

in valoare absoluta, diferenta dintre Tiguan full si Ateca full estimez ca se va invarti in jurul valorii de 6-10k. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, cu ce e mai calitativ interiorul Xperience decat un Leon normal?

Tapiteria cu alcantara sau fetele de usi din acelasi material nu sunt standard, sunt optionale. Masina sotiei are tapiterie din piele si fete de usi din piele, probabil eclogica, insa le prefer oricand celor din alcantara.

In rest, interiorul este acelasi, Xperience este un Leon ST, Xperience e doar nivel de echipare.

Ma indoiesc ca diferenta va fi de 6-10.000 Euro intre Tiguan si Ateca, am configurat un Tiguan pe vw.ro si cu ceva dotari am ajuns la 34.000 EUR, nu cred ca Ateca va costa 24.000 EUR in aceeasi configuratie. Eu cred ca va incepe undeva la 18.000 EUR pretul de baza, diferenta fiind intr-adevar de vreo 4.000 EUR intre cele doua modele.

Configurator - Oferta dumneavoastra.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine calitatea inseamna si maniera in care puzzleul e asamblat. Am avut un Xp pe mana si impresia pe care mi-a lasat-o e ca e mai solid decat Leonul. 

De asemenea, impresiile colegului de forum care are Xp comparate cu cele constatate de mine imi spun ca cele doua masini au timpi de asamblare diferiti. 

Nu ma intelege gresit, nu am nimic de castigat din chestia asta ci doar spun lucrurilor pe nume. Si sper. :) 

Am facut mentiunea ca in varianta de echipare maxima, cu toate optiunile incluse, vom ajunge la diferenta aia de 6-10k. 

La o echipare medie echivalenta ma astept la 4k diferenta tocmai pentru ca in medie asta e diferenta dintre Leon si Golf, pe toate liniile de echipare.

Ps: oricum ai da-o ieftina nu va fi. Exista o varianta de lansare in UK, ceva First Edition, cu 1.0 tsi 2wd si alte cateva nebunii pe la 21k lire. Scump...scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata nu am inteles de ce cumpara lumea SUV-uri 2wd ... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acelasi motiv pentru care cumpara Cross Golf, Cross Polo sau altele asemenea. E o chestiune psihologica, un fals sentiment de siguranta. Chiar urmaream o emisiune pe Discovery Science si conform unui studiu principalul motiv pentru care americanii cumpara Trucks-urile ( aka suvurile alea enorme si inutile rwd) este ca ofera un (fals) sentiment de siguranta. Iar pe locul 2 ce sa vezi, era upgradeul de statutul social. 

Intr-un oras mic cum e Mioveniul cunosc n femei, tinere mamici care nu ar putea sa isi duca plodul la gradinita/scoala intr o corsa. Plm....cum sa faca ele asta cand celelalte mamici vin cu suvuri ?:)). Ca sa nu mai vorbesc ca orice scoala si gradinita e la max 1km de orice bloc sau casa.  

Daca te uiti in trafic in Buc vei vedea ca majoritatea suvurilor sunt conduse de femei.

Motivele de achizitie sunt infinite dar asta e alta discutie.

Exista cerere? Daca da atunci se va vinde de minune. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai CrossX mai inteleg - poate sunt persoane care vor garda la sol mai mare. La noi in tara acest aspect este un avantaj de multe ori + iarna. 

Cu SUV-urile insa...dar ai dreptate.

 

Legat de Ateca astept si eu preturile la noi din curiozitate, masina ar putea avea vanzari foarte bune DACA pretul va fi unul corect...   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Cross Touranul pentru ca era bine dotat ... garda la sol mai mare si aspectul sunt un plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot am configurat si eu Tiguan pe Germania si pe Ro....am configurat Ateca pe Germania...daca vine bine dotat la diferenta sesizabila ~5k€ eu zic ca clientele va fi.

La multe optionale, tind sa cred ca aceasta diferenta va fi undeva pe la 8-10k€ deoarece, pe moment, Ateca nu vine cu atatea posibilitati de dotare, fiind la inceput de drum. Tiguan, desi model nou, este de ceva timp in familia VAG si oricum, VW vs Seat la configurari, trebuie sa fie diferente :P

Asteptam Toamna/Iarna, pana atunci vor fi si ceva review-uri mai clare si fiecare va avea opiniile sale subiective alimentate de gusturi, review-uri etc

Personal: Frumos exterior, un pic depasit interior. "Time will tell" :))

 

Modificat de ToniM
later edit - video
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, asta ziceam si eu...plus ca Tiguanul nu este concurent direct pentru Ateca.

Vedem vedem, eu unul abia astept sa vad exact cum sta situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cand va fi Seat Ateca lansat in Romania? Am tot trimis mailuri catre Porsche Romania dar se pare ca nu-i intereseaza potentialii clienti pt ca nu am primit nici un raspuns.

Modificat de StefanSSD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit informatia ca prin septembrie vor aparea primele masini in tara. Pana atunci, sa trecem cu bine peste concedii :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, cristi511! Asa este. Dupa o saptamana am primit si raspunsul de la Porsche Romania: "Noul SEAT Ateca va fi disponibil incepand cu trimestrul 3 al anului."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca urmatorul clip a mai fost postat aici dar din ce imi dau seama este videoclipul oficial de prezentare, in care ni se prezinta toate punctele forte:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511- cred ca il postasem si eu acu nu mult timp :)

Pana una alta, ca oricum suntem obisnuiti cu subtitrari, un review

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o mica paranteza si zic asa: Ateca se vrea pentru SEAT ceea ce este Dusterul pentru Dacia. Daca facem o comparatie a nivelului productiei dar si a gamei de modele disponibile constatam ca cele doua marci sunt mai mult decat asemanatoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ai lua-o, e oarecum o reteta de succes. Skoda a urmat acelasi drum, 2-3 modele care sa acopere segmentele cu cel mai mare volum de vanzari, apoi, cand deja firma e profitabila, se mareste gama cu modele pentru alte segmente sau pentru nise neacoperite.

Sunt in Germania si daca am timp voi incerca sa trec pe la un dealer Seat sa vad daca nu cumva au Ateca in Showroom. Daca reusesc sa o vad, revin cu poze si impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, cristi511 said:

Fac o mica paranteza si zic asa: Ateca se vrea pentru SEAT ceea ce este Dusterul pentru Dacia. 

Nu as vrea sa fiu OT, dar la Duster am constat pe niste repere (revizie, tren rulare, distributie etc) ca are costuri absolut similare (ba chiar usor peste, considerand costul la suta de mii de km) cu masina mea de ex. ceea ce reduce din atractivitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care stiu germana.

Autogefühl - Later Edit, pardon, acesta este in engleza, nu ambele in germana ^^

Ausfahrt TV

 

Parerea personala: astept cu interes variantele si pretul de lansare pentru a noastra frumoasa si variata piata :P

Later edit: @cristi511 azi nu am cum, insa maine daca reusesc, revin cu un rezumat la ambele video-uri ;)

2nd edit: PARDON! , la videul de la AusfahrtTV, cel de Autogefühl e in engleza ;)

3rd edit: cel in germana l-am vizionat complet, cel de pe autogefühl sunt la minutul 42 - urmeaza sa il termin dupa ceva sedinte ^^ @cristi511

 

Modificat de ToniM
later edit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar dragut ar fi ( zic si eu nu dau cu paru) ca cei care stiu limba germana, daca pot si au cum sa isi rupa din timp, sa faca un mic rezumat aici. 

Va salut in avans :D .

 

Le: hai ca ma uit acum la el, sa vezi ce o sa se holbeze lumea la mine pt ca nu am casti :)) .

@ToniM iti merge clipul? Imi da o eroare dupa cateva secunde...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica "traducere" la cateva parti din video-ul de pe ausfahrttv

Start
Umbra da impresie de camuflaj pe culoarea asta, se prezinta radacinile numelui Ateca, Seat planuieste cu Ateca sa fie al 3 jucator major pe langa Leon si Ibiza. Cercetat si design in Barcelona, construit in Cehia la Skoda. 5000 de pre-comenzi de la viitori clienti fara sa il vada/faca test-drive. Platforma MQB asemanatoarea cu cea de pe Tiguan insa putin mai scurta (CX-5, Qashqai, Tucson ca si competitori). Nu are telescoape la capota. Incepe cu 1.0tsi 115cp, 1,4tsi 150cp, 1,6tdi 115cp, 2.0tdi 150cp si 190cp - ultimele doua pot fi setate si cu 4Drive (4motion). Schimbator Manual si DSG pentru motorizarile de la 150cp. Modelul testat: 2.0 tdi dsg 4drive 400nm 190cp
Ceva date
2016 SEAT Ateca 2.0 TDI 190 PS 4DRIVE Xcellence:
Motor: 4-Zylinder TDI
Hubraum: 2.0 Liter
Leistung: 190 PS (140 KW)
Maximales Drehmoment: 400 Nm bei 1750 U/min
Antrieb: Allradantrieb
Getriebe: 7-Gang-DSG
Beschleunigung von 0 auf 100 km/h: in 7.5 Sekunden
Höchstgeschwindigkeit: 212 km/h
NEFZ-Verbrauch: 5.0 l/100 km
CO2-Ausstoss: 131 g/km
Farbe: Samoa Orange
Ausstattungslinie: Xcellence
Basispreis SEAT Ateca: 19.990 Euro
Basispreis Testwagen: 35.580 Euro
Preis Testwagen: ca. 41.370 Euro

In rest din ce mai tin minte de la video: ii place "dinamismul" masinii -daca putem spune despre asa ceva la un Crossover de oras - pentru el comparativ e mai "fun2drive" decat Tiguanul.
S-a distrat pe serpentine (49:18 Fahreindruck) insa se plange ca a fost in Spania, nu a prins autostrada de germania, si a mers rar peste 100km/h - insa i s-a parut ca dupa 90km/h apare sunet de exterior. A avut efect placebo, si a crezut ca pe sport e mai tare suspensia fata de normal - insa masina nu are suspensie adaptiva
Calitatea materialelor este ok in fata - specific seat bord semi-"moale" in rest plastic tare, in spate usile sunt si mai "slabe" decat cele de pe fata calitativ.
Parerea finala personala al lui: Consum 8,8 real world la motorizarea asta. I-a placut in spatele volanului, nu se astepta la asta - nu e sigur daca de la masina sau si din cauza strazilor. Este placut impresionat de spatiul din spate si volumul ok'ish al portbagajului. Mai marisor totusi ca Leon si Golf, cateodata la stradute mici mergea incet. Inca ii da cu virgula ca nu are suspensie adaptiva, insa se simte "SUV". Scaunele nu sunt ergo-confort insa merg. Suspensia e permisiva atata timp cat drumul nu e prea rau. El il prefera fata de concurenti din est.

Daca este cineva interesat de anumite parti ca si Exterior, Interior, Etc - vezi capitole de la video - le pot traduce extra - ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim!

In alta ordine de idei se merge pe reteta Leonului: calitate inferioara Tiguanului dar tinuta de drum mai dinamica.

Un mare minus este lipsa dcc...este ciudat pentru ca Xperienceul are by default. Cred ca mai trebuie studiat aspectul asta, eu tind sa cred ca are macar optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!