Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Avem si prima reclama aici.

..o chestie foarte misto lansata pe masina asta, desi nu vazusem informatia in alta pare dar o descopar acum din reclama, e ca exista incarcator "fireless". Sweet!

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au introdus tot la Geneva incarcator prin inductie (daca nu ma insel) si pe O3 si Superb 3, trebuie sa ai configurat phonebox

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Primul review...din pacate e in spaniola dar cred ca merita vazut. 

Edit: arata bine masina pe strada, e o prezenta aparte.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mda ..20k pt o petarda 1.0 tsi...probabil ca echiparea de baza e destul de bogata de isi permit sa ceara banii astia.

in alta ordine de idei, un Ateca full specs bate lejer spre 40k euro, unde gasim un Tiguan bine dotat...asa ca mi se pare cam prost gandita politica asta de preturi. 

Inca astept sa vad masina live dar...cu preturile astea...nu mersi!

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin ca acestea sunt preturile de Germania, nu de Ro.

Oricum la ce preturi competitive are Tiguanul acum in Ro, Ateca trebuie sa vina cu 3-4k sub ca sa faca sens. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Reclama dar partea trista e ca personajul principal e o femeie...deci...marketing at its best! 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care stiu germana un mic VS cu noul Tiguan. Eu inca astept preturile pe Romania, ca comparand configurare Ateca VS Tiguan pe Germania totusi este diferenta de pret intre ele.

Om trai si om vedea, eu unul il astept ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi, de ce partea trista? Era de asteptat sa nu fie fix acelasi target ca pt Tiguan. Poate femeile apreciaza mai mult design-ul exterior.

Cei drept, prin comparatie, reclama la Tiguan e foarte manly :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumelinte

Nu mai judecati alegerea unor persoane pentru anumite modele (in cazul de fata Ateca) care dpdv rational nu se justifica. Schimbarea masinii mai des decat este necesar a devenit un moft. Sau mai bine zis o placere, o investitie pe pierdere (evident cu conditia sa existe si buget). Este plina strada de Octavia si Leon fabricate acum 10 ani (nu mai zic de cele si mai vechi) care merg foarte bine.

Eu as cumpara un SUV pentru rotile mai mari si suspensia mai solida. Nu am nevoie de mult spatiu in portbagaj.

Si daca Tiguan-ul va fi considerabil mai scump, atunci Ateca ar fi o varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma intreb de ce credeti ca alegerea unei asemenea masini nu se justifica din punct de vedere rational. Pana la urma, eu vad Ateca ca un Leon cu garda mai inalta si cu 4x4. E drept, exista si Xperience, insa 1.5 cm mai sus mi se pare o gluma si preturile la Xperience nu sunt cele mai accesibile.

Tocmai din cauza asta as lua masina asta pentru sotie, o va conduce ea in oras si eu in afara Bucurestiului, mergem destul de des la munte si sunt sigur ca voi avea mai putine emotii cu Ateca, chiar daca nu voi iesi prea des de pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si o sa fie vreo 40-43k euro...ceea ce e foarte trist. Nu de alta dar o Cupra dsg e vreo 35k....

O sa isi gaseasca cu siguranta clienti doar ca mi se pare extraordinar de scump pentru un SEAT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici varianta de top diesel cu dsg nu cred ca va fi sub 35k, cel putin pe .de treci de 36k doar dupa ce alegi motor, pui culoare la varianta de 2.0 tdi dsg 190cp pe echipare xcellence...fara sa ajungi la alte blink-blink-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte scump tinand cont ca e un Leon pe picioroange. In cazul Tiguanului ( ca deh, asta e fratele cu sange albastru ) exista diferente clare intre Golf si Tiguan, se vede ca sunt 2 modele diferite. Kodiaq ( aka Ateca de la Skoda) pare mai degraba un Touareg pentru estici caci va fi oferit cu 7 locuri. 

Vedem in toamna ce preturi pun la bataie baietii de la SEAT dar, dupa cum s-arata...nu o sa se faca cozi la usile dealerilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511: Da, si eu sunt de aceeasi parere, ca va fi foarte scump si nu va merita (la banii aia eu imi iau R Variant de exemplu - chiar daca nu e SUV, sau mi-as lua noul Tiguan). 

Dar pe de alta parte nu vad nimic rau in fi pe piata. 

Eu sincer sa fiu, nu cred ca voi fi mare fan al acestui Ateca oricum, pentru ca prevad ca preturile pentru un 4x4 DSG nu vor fi deloc mici -> caz in care consider ca un Tiguan, chiar daca mai scump, este alegerea mai buna (asa cum si eu de exemplu am refuzat sa imi iau O3 1.8 TSI 4x4 DSG si am ales Alltrack, chiar cu diferenta de + 4-4.5k).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, acum daca stau sa ma gandesc mai bine, pozitionarea (pentru Cupra Ateca) este "aproape" geniala pentru ca in sub-grupa asta a pseudo-suv-urilor uber-sportive compacte avem asa: GLA 45 AMG si RS Q3 ( atat am gasit in momentul de fata). Adica 2 masini cu pretentii de compacte super sportive, cu garda la sol marita, care costa bine peste 55k euro. 

In "compania" asta, Ateca Cupra pare chiar o afacere buna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 @cristi511 acolo vad si eu Ateca Cupra....insa eu personal...GLA 45 AMG cat si RSQ3 / RSQ5 sau poate chiar si mai mici gen SQ3 ... in Ro nu am dat de ele doar in DE, deci pieti diferite

Personal inca tot astept lansarea preturilor pe Ro, prefer personal un Ateca -acelasi spatiu interior- ca si Tiguan, dotat mai bine si cu 5k € mai ieftin..Insa daca as avea buget nu zic ca nu "da mai bine" un tiguan, mai contemporan cock-pit-ul, un "bord" digital etc etc etc...buzunarul meu, centii mei :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta spatiul interior din Ateca nu va fi acelasi cu cel din Tiguan. Calitatea materialelor nu va fi aceeasi, spatiul in portbagaj nu este la fel. Deci diferenta aia se regaseste pe undeva (intr-o mai mica sau mai mare masura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF calitatea oricum nu. Insa spatiul interior in spate este identic ~ 1:35 - 1:50 , cel putin dupa ce spun eie in VS video, doar ca la Tiguan si gliseaza bancheta din spate

Nu am spus nimica de portbagaj, strict bancheta din spate, volumul portbagajului este mai mic

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai glisarea aia face o MARE diferenta. Exact ce spuneam, nu vor fi comparabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu detin un Seat Leon 1P, 1.2TSI din 2011. Modelul nou de la Seat reprezinta un interes mare pe viitor, dar sub nici o forma cu motorul de conserva de peste, 1.0 115 CP. Bugetul ar fi pe undeva pe la 25000 cu conditia sa ma incadrez la motorul de 1.4 TSI. Concurenta la banii mai sus mentionati e destul de mare si cu atat mai mult ca, masinile asiatice au inceput sa cam prinda la public...si eu unul m-am tot uitat dupa un Kia Sportage, Hyundai Tucson, Suzuki Vitara,etc. Concurenta e mare, dar Seat-ul asta promite multe si sper ca preturile sa fie accesibile. In rest, masina arata foarte bine....e o chestiune de gust propriu si personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat de curand vor aparea si primele review-uri concrete....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul review a aparut deja acum 2 zile pe AutoBild, in limba germana evident. Se pare a fi o masina promitatoare, calitativ la interior mai superioara decat actualul Leon.

http://www.autobild.de/bilder/seat-ateca-2016-fahrbericht-8744003.html#bild19

And another review, de data asta pe engleza si cu motorul de 1.4 TSI...

http://www.autoexpress.co.uk/seat/ateca/95880/new-seat-ateca-tsi-petrol-2016-review

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata rau deloc... 

(Sunt constient ca asta e varianta de echipare superioara)

Parere personala: arata mai bine decat Tiguanul. Si o sa aiba o varianta Cupra :)) .

Seat-Ateca-2016-Fahrbericht-1200x800-5e17ebb5e4429cf5.jpg

Seat-Ateca-2016-Fahrbericht-1200x800-b207e802cef967a9.jpg

Seat-Ateca-2016-Fahrbericht-1200x800-e4a1438fb72b146e.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!