Jump to content

Montaj scaune originale cu incalzire


Meffy
 Share

Postare recomandată

Salut, 

 

am cumparat recent un interior care include scaune incalzite. Asta a fost bonus, dar as vrea totusi sa le conectez la masina mea care nu are incalzire in scaune. Vad ca butoanele si cele doua regulatoare depasesc cu mult valoarea interiorului, asa ca as vrea sa fac niste modificari. Dupa ce am citit in diverse topic-uri, as avea nevoie de doua PWM-uri si de doua butoane.

Asta nu este o problema, pentru PWM am gasit o schema si le voi face, iar niste butoane ieftine voi cauta sh, pe la alte masini par mult mai ieftine. pentru mine nu conteaza butoanele, doarece vreau sa le montez in scaune, nu in bord.

 

Am o mare dilema acum, legata de instalatia de incalzire in scaune: Sezutul si spatarul sunt legate in serie ori in paralel? Ma refer aici la cea originala, din scaune.

 

Daca cineva a facut modificarea asta, as aprecia putin ajutor.

 

Multumesc

 

 

http://vwforum.ro/topic/20276-diy-montare-scaune-incalzite-in-vw-golf-mkiv/

PWM http://www.kampfkeks.com/Technik_Sitzheizung_Ansteuerung.html

 

Interiorul este de pe un Golf IV.

Modificat de Meffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumperi doar butoanele SH (si mufele aferente) - ele gestioneaza incalzirea scaunelor.

 

iti faci cablajul, faci legaturile la butoane/scaune/alimentare - si atat.

 

in rest, cauta topicurile dedicate, o sa gasesti zeci de pagini care sa te ajute la finalizarea proiectului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Am o mare dilema acum, legata de instalatia de incalzire in scaune: Sezutul si spatarul sunt legate in serie ori in paralel? Ma refer aici la cea originala, din scaune.

 

 

In serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie oare atat de simplu cum zici tu? Din ce am citit pe diverse forum-uri ar fi nevoie de un regulator gen 6Q0 959 772.

 

Eu planuiam sa il inlocuiesc cu cu un pwm confectionat de mine.

 

Acum am si mai multe dubii pentru ca am vazut si niste cablaje gata facute pe ebay, care par sa aiba numai 4 mufe, 2 la scaune si 2 la butoane.

 

Poate ma lamureste cineva...


 

 

 

Am o mare dilema acum, legata de instalatia de incalzire in scaune: Sezutul si spatarul sunt legate in serie ori in paralel? Ma refer aici la cea originala, din scaune.

 

 

In serie.

 

Ok deci fiecare parte merge pe 6V si se arde daca incerci sa o alimentezi direct cu 12.

 

Bine de stiut, Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Regulatorul este incorporat in  buton nu ai module separat sub scaun gen Polo/Fabia&Co, iar butoanele sh sunt ieftine . Uita de inventii cu pwm, ai inteles total gresit partea de alimentare , rezistentele pe original sunt undeva la 350-450 ron /scaun  mai ai nevoie de cablaj , mufe , reglete,pini, legaturi specifice la instalatia electrica si codare .Mai bine cauta un coleg in aria de prestari servicii care sa te ajute pentru ca nu este o lucrare simpla

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie oare atat de simplu cum zici tu? Din ce am citit pe diverse forum-uri ar fi nevoie de un regulator gen 6Q0 959 772.

 

Eu planuiam sa il inlocuiesc cu cu un pwm confectionat de mine.

 

Acum am si mai multe dubii pentru ca am vazut si niste cablaje gata facute pe ebay, care par sa aiba numai 4 mufe, 2 la scaune si 2 la butoane.

 

Poate ma lamureste cineva...

 

 

 

 

 

Meffy - am montat cam pe toate modelele de la VAG... incalzire OEM, cu diverse tipuri de rezistente - carbon, etc.

 

deci, ce ti-am scris, asa este - in cazul modelului de care vorbesti tu. 

 

Nu iti trebuie niciun PWM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie oare atat de simplu cum zici tu? Din ce am citit pe diverse forum-uri ar fi nevoie de un regulator gen 6Q0 959 772.

 

Eu planuiam sa il inlocuiesc cu cu un pwm confectionat de mine.

 

Acum am si mai multe dubii pentru ca am vazut si niste cablaje gata facute pe ebay, care par sa aiba numai 4 mufe, 2 la scaune si 2 la butoane.

 

Poate ma lamureste cineva...

 

 

 

Am o mare dilema acum, legata de instalatia de incalzire in scaune: Sezutul si spatarul sunt legate in serie ori in paralel? Ma refer aici la cea originala, din scaune.

 

 

In serie.

 

Ok deci fiecare parte merge pe 6V si se arde daca incerci sa o alimentezi direct cu 12.

 

Bine de stiut, Multumesc.

Cablajul se face pe masina, ai de dus fir de alimentare permanent si unul prin contact la butoane, masa, iluminare, si de la butoane la scaune 2 fire, unul de alimentare si unul de la senzor, masa o iei de la suruburile de pe prag.

 

Regulatorul de tensiune pentru treptele de incalzire este in fiecare buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

 Salutare,am si eu un interior cu incalzire in scaune(fata)  si l.as pune pe golful meu care nu are.as vrea sa stiu daca este ceva predispus  sau trebuie facuta instalatia de la 0,multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate lua de pe o masina(donator)sau e mai dificil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o masina pe care este deja cablajul original,nu se poate muta pe cealalta masina?la asta ma refeream

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu de extras, deoarece este matisat în cablajul mașinii. Poți extrage o parte din el.... Dar nu complet. Recomand sa îl faci pe mașina, eu asa as proceda. 

Eu am tipar făcut cu lungimi, secțiune, etc.... Le fac și le urc direct pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,multumesc frumos pentru sfat,apropo,cat ar face  toata treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!